Kedin Üzgün Mü?

Sence kedin üzgün mü görünüyor? Peki, davranışlarından kedinin duygu durumunu ayırt edebiliyor musun? Kedinin vücut dilinin şifresini birlikte inceleyeceğiz. 

kedin üzgün
Paylaşın

 

 

Pek çok insan, kedilerin sahiplerine özel bir bağlılığı olmayan canlılar olduğuna inanır. Aslında, kedigiller korku, üzüntü, memnuniyet ve şefkat gibi çok çeşitli duygulara sahip canlılar. İnce yüz ifadeleri ve vücut dilleri nedeniyle bir kedinin duygusal durumunu ayırt etmek bazen zor olur. Ancak bu, kedinin duyguları olmadığı anlamına gelmez. Ayrıca, iyi bir ebeveyn olarak kedin her zaman mutlu olsa da üzgün olduğu durumları ayırt edebiliyor olman gerek. Bu durumda kedin üzgün mü diye anlaman için sana yardımcı olacağız.

Kediler çeşitli sebeplerden dolayı üzgün ya da depresyona girebilir. Kedi hoşnutsuzluğunun bazı yaygın nedenleri arasında; hastalık, can sıkıntısı, kayıp bir aile üyesinin veya bağlı oldukları evcil hayvanın yasını tutma veya yaralanma yer alır. Çoğu zaman, kedi sahipleri, kedilerinin moralinin bozuk olup olmadığını, oyuna olan ilgisinin azaldığını veya normalden daha uzun uyuyan bir kediyi veya sadece “yaşlanmanın bir parçası” olduğunu fark etmez. Bununla birlikte, bunlar kedi depresyonunun yaygın semptomları olur.

Alışılmadık bir şekilde çekingen veya sessiz hale gelirse, kedine göz kulak olman önemli. Kedilerde sık görülen depresyon nedenleri, aranacak belirtiler ve en iyi hareket tarzın hakkında daha fazla bilgi edinmen gerek.

Depresyondaki Bir Kedinin Belirtileri

Kedinizdeki bazı olası depresyon belirtilerine dikkat etmen gerek. Bunun için de kedinin vücut dilini doğru şekilde tanıman lazım. Belki yeni bir ebeveynsin belki de bazı ipuçlarına ihtiyacın var. Endişelenme aşağıda belirttiğimiz durumlar sana yol gösterecek. 

1. Ses ipuçları veya seslendirmede değişiklikler

Kedin normalden daha fazla veya daha az miyavlayabilir. Bunlar, kedinin mutsuz olabileceğinin çok sesli işaretleri. Bu mutsuz sesler genellikle alçak perdeli, kederli ulumalar olarak olur. Mırıltılar her zaman mutluluğu göstermez ve mutsuz bir kedicik daha çok kendilerini rahatlatmanın bir yolu olarak mırlayabilir. Normalde sesli olan diğer kediler sessizleşebilirken, sessiz kediler sesi açabilir.

2. Beden dili 

Bazen kedinin beden dili onun mutsuzluğu hakkında sana ipucu verir. Bunu gösteren pek çok göz, kulak, kürk ve vücut pozisyonu var. Kulakları geride tutmak, kuyruğunu çekmek, diken diken tüyler ve diğer vücut işaretleri… Kedinin mutsuz olabileceğini gösteren sessiz iletişim biçimleridir.

3. Saldırganlık veya korku

Üzgün kediler daha reaktif olma ve saldırganlık veya korkuyla hareket etme eğiliminde olur. Kedinin korkmasına veya anormal derecede agresif olmasına neden olan davranış değişiklikleri fark edersen, o zaman üzgün olabilirler.

4. Yapışkanlık veya saklanma veya kişilik değişiklikleri

Üzgün bir kedi, kendisini meşgul eden faaliyetlere olan ilgisini kaybeder, içine kapanabilir ve saklanabilir. Doğal olarak sessiz kediler, yapışkan veya talepkar hale gelebilir ve birçok kedinin paylaştığı yabancı korkusu, bir kedi üzgün olduğunda artabilir.

5. Aşırı uyku

Kediler normalde çok uyur, ancak üzgün veya depresif kediler daha da fazla uyur. Favori bir şekerleme yerinin konumunda değişiklik olmuşsa, özellikle yeni yer gizliyse veya gözden uzaksa, bu aynı zamanda üzüntüyü de gösterebilir.

6. Kötü bakım veya bakımdaki değişiklikler

Bu, mutsuzluğun ve sağlığın kötü olduğunun bir işareti olabilir. Kendini iyi hissetmeyen veya depresyona giren kediler genellikle kendilerini temizlemeyi bırakırlar ve tüyleri çok dağınık görünür.

7. Yemek yememe veya iştahta değişiklik

Kedin yemek yemeyi bıraktıysa veya iştahında ani bir değişiklik fark ettiysen, bir şeyden mutsuz olabilir. Üzgün kediler daha önce keyif aldıkları yiyecekleri küçümseyebilir ve hatta en sevdikleri ikramlara olan ilgilerini kaybedebilirler.

8. Püskürtme veya banyo alışkanlıklarındaki değişiklikler

Üzgün bir kedi, uygunsuz yerlere idrarını yaparak daha iyi hissetmek için kendi kokusunu kullanabilir. Çöp kutusunun dışında idrara çıkmanın birçok nedeni var. Ancak stres, depresyon ve üzüntü bu listede yüksek sırada yer alıyor. Kedin, kendi kokusunu yaymak için gözetleme yerleri, yatak odası gibi yüksek değerli alanlara veya ölmüş bir evcil hayvanın veya kayıp bir insanın kokusunun kaldığı yerlere idrar yapabilir.

9. Aşırı tırmalama

 Kediniz üzgün veya depresyondaysa, stresi azaltmak ve bölgesini işaretlemek için mobilyaları veya diğer nesneleri normalden daha fazla tırmalamaya başlayabilir.

kedin üzgün

Bir Kedinin Depresyona Girmesinin Nedenleri

Bir kedinin depresyona girmesinin birkaç nedeni olabilir. Bununla birlikte, kedin normal davranmıyorsa, eskisinden daha az aktifse, yemek yemeyi reddediyorsa, acı çekiyor gibi görünüyorsa veya kendini temizlemeyi bırakmışsa, evcil hayvanınızı tam bir kontrol için veterinere götürmek iyi bir fikir. Bu davranış değişikliklerine neden olabilecek potansiyel sağlık koşullarını ortadan kaldır. Veterineri kediye temiz bir sağlık raporu verirse, sorunların altında yatan nedenin üzüntü veya depresyon olabileceğini varsaymak mantıklı

1. Hastalık

Kendini kedinin yerine koymayı dene. Hasta olduğunda birden modun da düşüyor ve depresyona girmiş gibi hissediyorsun değil mi? Durum kedin için de böyle. Kedi mide bulantısı hissedebilir, yemek yemeyi reddedebilir, hormonal dengesizlik yaşayabilir veya hastalık nedeniyle hiç enerjisi olmayabilir. Yağlı karaciğer hastalığı, FIV, FeLV, üst solunum yolu hastalıkları, diyabet, hipotiroidizm, diş hastalığı ve diğerleri gibi durumların tümü, kedinin mutluluk seviyesini etkileyebilecek ciddi sağlık sorunları. Kedinin hasta olduğu için depresyonda olduğundan şüpheleniyorsan, mümkün olan en kısa sürede veterinerini ziyaret etmen iyi olur.

2. İncinme

Yaralanmalar, kedinin bir zamanlar zevk aldığı şeyleri yapma yeteneğini sınırlar. Bir yaralanmadan sonra ağrı, kedinin her zamanki gibi mutlu hissetmesini de engelleyebilir. Bir yaralanma veya tıbbi prosedürden sonra ağrı kesici ile ilgili veterinerinin tavsiyelerine uyduğundan emin ol. Kedin acı çekiyor gibi görünüyorsa, ancak neden olduğundan emin değilsen, mümkün olan en kısa sürede kontrol etmesi için bir randevu ayarla. Eski ameliyatlar ve yaralanmalar bile kedinde kalıcı ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilir. Hatta kronik ağrı tedavisi gerektirebilir.

3. Sevilen bir kişinin kaybı

Bir aile üyesini kaybetmek, dahil olan herkes için her zaman zor ve kedin de bir istisna değil. Bir aile üyesi (insan veya hayvan) vefat ettiğinde veya taşındığında, kedin üzülebilir ve depresyona girebilir. Bu genellikle geçici bir davranış ve bir süre sonra kedin muhtemelen normal mizacına dönecektir. Kediniz, evdeki başka bir kedi öldüğü için depresyona girdiyse, yeni bir kedi arkadaşından faydalanabilir (veya olmayabilir). Bununla birlikte, bir evcil hayvanın kaybından sonra aileye çok erken başka bir hayvan arkadaşı eklerken dikkatli ol. Ev dinamiklerindeki büyük değişiklikler için genellikle zaman en iyi çözüm. Ancak bu arada kedinin daha mutlu olmasına yardımcı olabilecek feromon spreyler ve besin takviyeleri gibi doğal çözümler de var. Bir veterinere danış istersen…

4. Can sıkıntısı

Kedinin içeride kalması daha güvenli ve sağlıklı olsa da, yeterli uyarı sağlanmayan sadece kapalı mekanda yaşayan bir kedi sıkılabilir. Bu da kolayca depresyona dönüşebilir. Yapacak hiçbir şey olmadan sonsuza kadar içeride kapalı kalsaydınız nasıl hissedeceğinizi bir düşünün. Kedin farklı değil. Kedinin zihnini canlandırmak ve egzersiz sağlamak için çeşitli aktivitelere sahip olduğundan emin ol. Çeşitli oyuncaklar, kedi mobilyaları ve tırmanma fırsatları, ikramlar ve belki de dışarıyı seyretmek için bir pencere, kedi depresyonu, can sıkıntısı veya üzüntüden kurtulmanın kolay yollarından bazıları.

Üzgün Bir Kediye Nasıl Yardım Edilir?

Kedinin canı sıkılıyorsa ve olası sağlık sorunları veya yaralanmalarla zaten ilgilendiysen, kedini neşelendirmek için başka neler yapabileceğini merak edebilirsin. Neyse ki, üzgün bir kedinin kendini daha mutlu hissetmesine yardımcı olmanın pek çok yolu var.

Her gün kedinle bağ kurarak ve etkileşim kurarak zaman geçir. Kedini okşamak, kucağınıza almasına izin vermek, onunla konuşmak ve sadece kedinin maskaralıklarına dikkat etmek, onun sevildiğini ve mutlu olduğunu hissetmesine yardımcı olur.

Kedine çeşitli oyuncaklar sağla ve kedinin belirli bir oyuncaktan sıkılmaması için seçimi sık sık değiştir. Pek çok kedi, kedinin saldırması için manevra yaptığınız bir çubuğa kurdeleler veya tüyler iliştirilmiş bir “kedi dansçısını” zıplamaktan ve kovalamaktan özellikle keyif alır.

Sağlıklı bir diyet ve suyun yanı sıra, kedine her gün küçük bir ödül maması verebilirsin. Bu, kedine sabırsızlıkla bekleyeceği ve keyfini çıkaracağı bir şey verir. Çoğu kedi, ödül zamanının geldiğini çabucak öğrenir ve her gün aynı saatte mamayı verirsen koşarak gelir.

Kedine başka bir hayvan arkadaşı almayı dikkatlice düşün. Bazı kediler bir evdeki tek evcil hayvan olmaktan daha mutluyken, diğerleri kucaklaşmayı ve başka bir kediyle ve hatta bir köpekle etkileşime girmeyi sever. Eve başka bir evcil hayvan getirmeye karar vermeden önce kedinin mizacını, yaşını, sağlığını ve aktivite düzeyini hesaba kat.

Kedinin kolayca dışarı bakabileceği bir pencerenin yanına bir kuş yemliği asarak onun için eğlence yarat. Hem sen hem de dostun, arka bahçe kuşlarının yemliği ziyaret etmesini izlemekten keyif alacaksınız ve onların hareketleri kedinize büyük bir heyecan ve uyarım sağlayacak.

Paylaşan heymypet