Kedimi Bebek Şampuanıyla Yıkayabilir Miyim?

Hepimizin kokusuna bayıldığı bebek şampuanlarını küçük tüylü bebeğini yıkarken kullanmak mutlaka aklına gelmiştir. Peki kediler bebek şampuanıyla yıkanır mı? Yıkanırsa nasıl kullanılır? Bu yazımızda tüm sorularına yanıt bulacaksın.

kedi banyosu

BEBEK ŞAMPUANI ZARARLI MI?

Bebek şampuanları dayanılmaz kokusu ve saçları yumuşacık yapan etkisi sayesinde zaman zaman yetişkinler tarafından bile tercih ediliyor. Peki bebek şampuanını kedimiz için kullanabilir miyiz? 

Tüylerini yalayarak sık sık temizleyen kedin, nadiren de olsa temiz bir banyoya ihtiyaç duyabilir. Böyle zamanlarda cilt ve tüy sağlığı için en birinci tercih olmasa da, evde özel kedi şampuanı yoksa yerine bebek şampuanı kullanılabilir. Bebek şampuanı, bebeklerin hassas ve narin cildine uygun içeriği sayesinde kedi şampuanına iyi bir alternatiftir.. Üstelik göz yakmayan formüle sahip olduğundan kedinin gözlerini de tahriş etmez.

Ne kadar hassas formüllü olursa olsun, yine de bebek şampuanının kedin için en iyi seçim olduğunu söyleyemeyiz. Kedilerin cilt yapısı bizimkinden farklı olduğu için bebek şampuanı cilt yüzeyini koruyan özel yağ dokusuna zarar verebilir, yoğun tüy dökülmesi ya da topaklanma gibi problemlere yol açabilir. 

Bu sebeple önerimiz, ilk tercihin her zaman kedinin türüne uygun bir kedi şampuanı olsun. Ancak çok sıkıştığın durumlarda, mutlaka veterinerine de danışıp minik miktarlarda bebek şampuanı kullanabilirsin. 

What do you think?

Paylaşan heymypet