Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Bir kedinin pençelerini kesmenin gerekli olup olmadığını merak ediyor olabilirsin. Kedinin pençelerini birkaç haftada bir kesmek, evcil hayvanının sağlığını korumanın önemli bir parçasıdır. Hızlı bir tırnak düzeltme işleme seni, evcil hayvanını ve aileni korumakla kalmaz, aynı zamanda kanepeni, perdelerini ve diğer mobilyalarını da korur. Peki kedilerin tırnakları nasıl kesilir?

Paylaşın

Tırnak kesme, davranışsal ve sağlık sorunlarına neden olan pençelerin kesilmesine hızlı ve etkili bir alternatiftir.

Eğer kedin, onun tırnaklarını kesecekken seni ısırıyor veya tırmalıyorsa endişelenme. Becerilerini geliştirmek ihtiyacın olan tek şey biraz sabır ve pratik.

Son Teknolojik Kedi Tırnak Makasları

Bir kedinin pençelerini kırpmak için birçok araç mevcuttur. Önemli olan senin ve evcil hayvanın için en uygun olanı kullanmaktır.

Bazı insanlar, bir kedinin pençesini yerinde tutmak için modifiye edilmiş özel bir makas çiftini tercih eder. Bazıları pense benzeri makasları veya kayar “giyotin” bıçağı olanları seçer. Ancak insanların kullandığı tırnak makaslarını kullanmakta bir sakınca yoktur. Aletin ne olursa olsun, bıçağın keskin kaldığından emin ol. Kör bıçaklardan gelen künt basınç bir hayvana zarar verebilir. Bir tırnağın ayrılmasına veya kanamasına neden olabilir. Ola ki böyle bir durumla karşılaştın, her zaman evinde kanamayı durdurmak için mısır nişastası veya kuru bir kalıp sabun gibi bir şey bulundur.

Kedinin Tırnaklarını Keserken Onu Nasıl Tutmalısın?

Bir elinde keskin bir cisimle bir kediye yaklaşırken diğeriyle patisini tutmaya çalışırsan, büyük ihtimalle eli boş dönersin. Kedilerin mizaçları ve eğilimleri büyük ölçüde farklılık gösterdiğinden, bir kediyi pençelerini keserken tutmanın “mükemmel” bir yolu yoktur.

Bazı kediler hiçbir kısıtlama olmadan iyi iş çıkarır. Ancak çoğu kedinin kimsenin incinmemesini sağlamak için sıkıca ama nazikçe tutulması gerekir.

Kedinin tırnaklarını kendi başına kesmeye çalışıyorsan, diğer elinle bir patisini tutarken kediyi bir kolunun kıvrımına yaslamayı dene. Veya kedini bir masaya koy ve her seferinde bir pençe kaldır. Hatta özellikle sosyal bir kediyi kucağına yatmaya ikna edebilirsin. Bir yardımcın varsa, sen tırnakları keserken kediyi tutmasını iste ya da sadece kedinin en sevdiği yeri kaşımasını veya dikkat dağıtıcı bir muamele yapmasını iste.

Üstlerden Al

Artık sen ve kedin de yerinde olduğuna göre, tırnağı da doğru konuma getirme zamanı. Eline bir pati al ve tırnağın hemen arkasındaki eklem üzerindeki patinin üstüne ve altına hafifçe bastırmak için başparmağını ve işaret parmağını kullan. Bu, pençenin uzamasına neden olur, böylece keskin ucu hızlı ama dikkatli bir şekilde kesebilirsin. Fazla kesmemeye dikkat et.

Tırnağın kan damarlarının ve sinir uçlarının bulunduğu pembe kısmına çok yaklaşma. Tıpkı insan tırnağının pembe kısmı gibi, çok hassastır. Bu bölgeyi kesmek muhtemelen kanamaya ve ağrıya neden olacaktır.

Bu olursa, tırnağın en ucuna biraz baskı uygula (tüm patiyi sıkmadan, bu sadece kan akışını artıracaktır). Tırnağı biraz idrar söktürücü toz veya mısır nişastasına batır ve hafifçe ovala. Kedinin canı çok yandıysa bu işleme devam etme. Ancak kanamanın durduğuna emin ol.

Sadece ön pençeleri kesmek yaygındır. Ancak çok uzamış olmaları durumunda arka pençelere bir göz at. Özellikle de kedin kucağına atladığında arka pençelerin keskin uçları seni incitiyorsa. Çoğu kedi arka pençelerinin kırpılması konusunda daha fazla telaşa kapıldığından, işe ön pençelerle başla.

Sabırlı Ol

10 tırnağı bir kerede kesemezsen endişelenme. Çok az kedi birkaç dakikadan fazla sabırlı kalır. Bu yüzden elinden geleni yap. Evcil hayvanını işbirliği için öv. Ardından bir sonraki fırsatı (hatta belki bir kestirme) kollamak için uyanık ol.

Paylaşan heymypet