Kediler Neden Lazerle Oynar? Lazerle Oynamak Zararlı Mı?

Kediler lazeri görünce çıldırıyor, öyle değil mi? Peki gerçekten kediler neden lazerle oynar? Daha da önemlisi, bu sağlıklarına zarar verir mi? Bu konu birçok veteriner hekim tarafından hala tartışılıyor…

kedileri lazerle oynatmak
Paylaşın

KEDİLER VE LAZER

Kedileri lazerle oynatmak çoğu kişiye eğlenceli geliyor ve lazer görünce kendinden geçen kedi videoları internetin her köşesinde karşımıza çıkıyor. Çünkü o haldeyken çok sevimli oluyorlar, öyle değil mi? Bu kadar ufak, kokusuz ve canlı olmayan bir şey nasıl oluyor da kedileri çıldırtıyor? Kediler neden lazerle oynar sorusunu cevaplamak için önce bunu netleştirmemiz gerek.

Lazer kedilerin bu denli ilgisini çekiyor çünkü temsil ettiği şey çok ilgi çekici: Hızlı hareketlerde bulunan bir av! Avcılık onların doğalarında var ve evde yatarken maması önüne konduğunda bunu pek sergileyemiyorlar. Yine de avcılıktan keyif almadıkları anlamına gelmiyor bu. Kedilerin lazerlere duyduğu sevginin oldukça ilginç başka bir sebebi de var. Biz insanların gözleri hareketten çok rengi algılamaya müsait. Fakat kedilerin göz yapıları, harekete daha odaklı. O yüzden hızlı hareket eden şeyler daha çok ilgilerini çekiyor. Kısaca lazerler hem biyolojik hem de genetik anlamda kedilere hitap ediyor diyebiliriz! Böylelikle patili dostlarımızın lazer sevdasını netleştirmiş olduk.

KEDİLER NEDEN LAZERLE OYNAR TAMAM, PEKİ YA ZARARLI MI?

Kediler Neden Lazerle Oynar

İşte tartışmalar tam da bu noktada başlıyor. Sadece başlamakla kalmıyor, uzun süredir de devam ediyor. Kedi severler, lazerin kullanılmasına kedilerin hiç yakalayamayacağı bir avın peşinde koşmalarını rahatsız buldukları için karşılar. Nitekim patili dostumuzun avcı içgüdüleri devreye girip beynine “avını yakala, öldür ve ye!” sinyali yolluyor. Fakat bildiğimiz gibi lazeri asla yakalayamıyorlar.  Böylece beyinleri kendini şartladığı sonuca ve nihai ödüle ulaşamamış oluyor. Bazı kediler bir noktadan sonra lazeri kovalamayı bırakabiliyor. Bazıları ise buna hiç alışamıyor ve bedenlerinde biriken gerginliği boşaltamayıp agresifleşebiliyorlar. Burada enerjiden kastımız fiziksel enerjiden çok, av sürecinin yarattığı gerilim.

Eğer illa lazer kullanarak kedinle oyun oynamak istiyorsan, oyunun sonunda ona ödül maması verebilirsin. Böylelikle bahsettiğimiz gerginliği biraz giderir ve patili dostunu rahatlatırsın. Sonuçta lazer kovalamak kedinin bedensel enerjisini atmasına yardımcı olur. İçgüdülerini de harekete geçirir. Zihinsel bir aktivite olarak da görev görür. Sadece sonunda onu ödüllendir ve bu sorunun önüne geç!

Son olarak, sana lazerle ilgili bir iki tavsiye verelim. Öncelikle, ne olursa olsun asla lazeri kedinin gözüne doğrultma! Bir de, kedileri sadece lazerle oynatmak hayvanının sıkılmasına sebep olabilir. O yüzden oyuncakları ne kadar çeşitli tutarsan dostunun keyfi o kadar artar!

Kediler neden lazerle oynar sorusunu ve sağlığa zararını yanıtlamış olduk böylece. Bu arada, yün ipler de kediler için zararlı olabilecek oyuncaklar arasında. Nasıl mı? Bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsin!

Paylaşan heymypet