Kedilerde Stres Belirtileri ve Çözüm Önerileri

Kedinizin stres yaşadığın mı süpheleniyorsunuz? Stresin yalnızca biz insanların dünyasına özgü bir şey olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kediler de stres yaşar.

Paylaşın

Kedilerde stres mi? Kedilerin bizler kadar karışık gündemleri, finansal kaygıları, aşk acıları, iş yoğunlukları yok, evet. Ama bu yine de hayatlarında hiç strese yer olmadığı anlamına gelmiyor. Mesela taşıma kabına konup veterinere götürülmek. Kediler için en bilindik stres faktörü.

National Association of Animal Behaviorists’ten sertifikalı bir hayvan davranışçısı Leesburg, Virginia’daki Companion Animal Behavior’ın sahibi ve yöneticisi Yody Blass, kedilerin de kesinlikle strese girdiklerini söylüyor. Kediler genel olarak alışkanlıklarına bağlı canlılar. Değişikliklerden çok hoşlanmıyorlar. Mutlu bir ev yaşantısına sahip kediler dahi zaman zaman kaygı ve stres gibi zorlu duygularla baş etmek zorunda kalabiliyorlar.

Kedinizin kaygılı veya üzgün hissediyor gibi görünüyorsa gösterdiği stres belirtilerini kontrol etmelisiniz. Semptomları belirledikten ve fiziksel herhangi bir sağlık sorununu olup olmadığından emin olduktan sonra, stres etkenlerini hafifletmeye ve onun için huzurlu bir ortam yaratmaya çalışmalısınız.

Kedilerde Stres Sebepleri Nelerdir?

Kaliforniya, Kuzey ve Güney Carolina’da bulunan Just For Cats Pet Sitting’in de sahibi kedi davranışçısı Rita Reimers, “Kediler, besin zincirinde hem yırtıcı hem de av olan hassas yaratıklardır” diyor. Rita’ya göre bu, onları strese köpeklerden daha çok yatkın hale getiriyor.

Blass, “Kediler genellikle mobilyaların değişmesi ya da bir aile üyesinin basit hastalığı gibi küçük değişikliklere uyum sağlayabilir” diyor. “Ancak daha büyük değişiklikler – yeni bir eve taşınmak, seyahat etmek, uzun bir aile hastalığı veya ailede ölüm, bebek gibi yeni bir aile üyesi (ama özellikle başka bir evcil hayvan) ve kendi sağlık sorunları kesinlikle büyük stresörler.

Reimers, “Yeni bir kanepe satın almak kadar masum bir şey bile, kedinizin dünyasını ve güvenlik duygusunu değiştirerek büyük bir endişeye neden olabilir” diyor. “Bir kedinin yaşam alanındaki herhangi bir değişiklik endişe, güvensizlik ve strese neden olabilir.”

Hem Reimers hem de Blass, “Kedinizde herhangi bir davranış değişikliği gözlemlediğiniz zaman bunun sebebinin ne olduğunu anlamak için hemen veterinerinize danışın!” diye uyarıyor.

Stresli Bir Kediye Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Kediler duygularını kelimelerle açıklayamazlar, ancak size başka şekillerde stresli olduklarını söyleyebilirler – tabii eğer işaretleri doğru okuyabilirseniz. İşte kedilerdeki birkaç yaygın stres belirtisi ve nasıl yardım edileceğine dair ipuçları:

Saklanma

Reimers, “Gizlenmek veya insan temasından kaçınmak, sorunların ve stresin büyük bir işaretidir” diyor. Blass, birçok kedinin strese girdiklerinde veya kendilerini tehdit altında hissettiklerinde saklandıklarını kabul eder: “Hasta olduklarında da saklanırlar.”

Çözüm:

Fiziksel nedenler göz ardı edildiğinde, Blass, kedinin, stresli durum veya hastalık geçene kadar sahiplerinin onu sık sık kontrol edebileceği, saklanabileceği güvenli bir yer olan güvenli bir oda oluşturmayı önerir.

“Güvenli odadayken oyun seansları üzerinde çalışmaya başlayın, kedinizi kabuğundan çıkıp sizinle etkileşime geçmeye ikna edin” diyor. “Varlığınızla olumlu bir ilişki kurmaya yardımcı olmak için ona bir ziyafet çekin veya bir tutam kedi nanesi verin.”

kedilerde stres

Tuvalet alışkanlığında bozulma

Blass, “Kedilerin bizimle iletişim kurmak için sınırlı sayıda yolu var. Eğer tuvaletini temizlemezseniz, tuvaleti gelince kendine temiz bir yer bulup sizi protesto edecektir. Bu belki giysi dolabınız ya da en sevdiğiniz koltuğunuz olacaktır.

Çözüm:

“Kedi başına bir kum kabı + bir ekstra kum kabı” kuralına uyarak kedinizin kum kabını her zaman temiz tutmak mümkün.  Kedinin boyuna ve sağlık durumuna uygun ölçülere sahip olmasına da dikkat etmelisiniz. Yerden yüksekliği, genişliği vb… konular.

İştah Değişiklikleri

Blass, bir kedi aşırı stresli olduğunda yemeğini bırakabileceğini söylüyor. “Kediler ayrıca yiyecek seçimleri konusunda daha huysuzlaşabilir, daha önce yedikleri yiyecekleri reddedebilir ve bazı kediler tam tersini yaparak aşırı yemek isterler.” Kedinizin tıbbi bir sorunu olabileceğine veya başka bir faktör tarafından strese girebileceğine dair olası işaretler olarak “yemek için ses çıkaran ve tüm gün mutfakta takılan” bir kediyi anlatıyor.

Çözüm:

Yakın zamanda kedini yeni bir diyete mi soktun? Diyet sağlıkları için gerekli olsa da, kediler bunu bazen protesto eder. O yüzden bu geçişleri ani değil, alıştıra alıştıra yapmak önemlidir. İkinizin de aynı fikirde olduğu zamanlamayı seçmelisiniz.

Blass, fazla yemek isteyen bir kedinin can sıkıntısı çekiyor olabileceğini söylüyor.

Agresif Davranışlar

Bazen stresin en net göstergesi, kedinden beklemeyeceğin agresif davranışlardır. Kedin saldırgan mı davranıyor? Isırma, tırmalama gibi alışkanlıklar mı geliştirdi?

Çözüm:

Kedi ebeveynleri olarak, evde büyük bir değişiklik olacaksa, örneğin eve yeni bir bebek veya kedi gelecekse, kedini bolca severek ve onunla ilgilenerek ona duyduğun sevgide hiçbir değişiklik olmadığını ifade edebilirsin.

Artan Sesler

Ah, o kedi uluması!

Blass, “Kediler yaşlanmaya ve rahatsızlık hissetmeye başladığında, genellikle daha fazla ses çıkarmaya başlarlar” diyor.

Reimers, yaşlı kedilerin “yaşlandıkça  stres yaşayabileceğini ve bunun da strese neden olabileceğini” söylüyor. Yani bu bir kısır döngü.

Blass, bilişsel değişikliklerin ruh hallerini ve olumlu duygulanımları etkileyebileceğini ileri sürüyor.

Çözüm:

Bunun için kedinin rahatça hareket edebileceği bir oda tasarlayabilirsin. Tırmalama direği, oyuncaklar ve rahat bir yatak, stresin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Paylaşan heymypet