Kediler Koronavirüsü İnsanlara Göre Daha Hızlı Yeniyormuş

Koronavirüs neredeyse 1 yıldır dünyanın altını üstüne getirirken, evlerimizdeki patili dostlarımız ve diğer canlar da bu virüsün kötü etkilerinden uzak kalamıyor. Diğer yandan bilim insanları da her gün yeni açıklamalarla karşımıza çıkıyor. Son olarak bugün Letonya’dan güzel bir haber geldi. Kediler koronavirüsü bize göre daha kolay yenebiliyormuş.

Kedilerde koronavirüs
Paylaşın

KEDİLER KORONAVİRÜSE DİRENÇLİ

Letonya Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Üniversitesi veteriner tıp fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kedilerde koronavirüs yenme konusunda insanlara kıyasla çok daha hızlı iyileşiyor.

Ülkede henüz tespit edilmiş bir kedi koronavirüsü vakası yok. Ancak araştırmacılar, hayvan barınaklarında ve koronavirüslü insanların evlerinde yaşayan 130’dan fazla kediden örnekler alarak bir inceleme yaptı.

Fakülte dekanı Kaspars Kovalenko, bazı kedilerde virüsün işareti sayılabilecek enflamasyon benzeri semptomlar yakaladıklarını ancak bünyede virüs bulamadıklarını belirtti. Kovalenko, “Bu enfeksiyon çoğunlukla kendini sınırlıyor. Kedi 2-3 gün bu semptomları gösteriyor sonra kolayca iyileşiyor” dedi.

Araştırmaya göre ayrıca kediler koronavirüsü insanlara kıyasla çok daha kısa bir süre bulaştırıyor.

Mart ayında ilk kez Belçika’da bir kedinin koronavirüs testlerinin pozitif çıkmasının ardından bu alanda birçok araştırma yapılmış ve kedilerin COVID-19 kapabileceği ortaya çıkmıştı.

NE YAZIK Kİ SADECE KEDİLER DEĞİL…

Ancak virüs kapabilen hayvanlar kedilerle hatta insanlarla teması olan hayvanlarla sınırlı değil ne yazık ki. Bugün ABD’den gelen bir haber, virüsün doğada yaşayan hayvanlara da uzandığını gösterdi.

Danimarka’da vizon çiftliklerinde milyonlarca hayvanın virüs kapmasıyla başlayan krizin ardından, ABD’denin Utah, Michigan ve Wisconsin eyaletlerindeki benzer çiftliklerin çevrelerinde de denetimler artırılmıştı.

Bugün ilk kez Utah’ta çiftlik yakınlarında doğal ortamında yaşayan bir vizonun COVID-19 testi pozitif çıktı. ABD Tarım Bakanlığı yetkililerinin konuyla ilgili yazılı açıklamasında, “Bildiğimiz kadarıyla bu vizon, SARS-CoV-2 taşıdığı teyit edilmiş ilk serbest gezen yerli vahşi hayvan” denildi.

Daha önce yukarıda da dediğimiz gibi evlerde, çiftliklerde ve hayvanat bahçelerinde yaşayan çok sayıda türde COVID-19 vakalarına rastlanmıştı. Senin de elinden geleni yaptığını biliyoruz ama biz yine de patili dostunu COVID-19’dan korumak için yapman gerekenleri buraya bırakalım.

İnsanlarla Sürekli Temas Halinde Olan 26 Tür Koronavirüs Tehdidi Altında

Paylaşan heymypet