Kedilerde FIP Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tüylü miniklerimizde oldukça yaygın görülüyor ve en tehlikeli hastalıklardan biri: Feline Infectious Peritonitis, yani FIP. Kedilerde FIP hastalığı yalnızca alınan önlemler ile engellenebiliyor. Bu ciddi hastalık hakkında bilmen gerekenleri derledik. Haydi elini çabuk tut, her şey için geç olabilir!

Paylaşın

 

 

Kedilerde sıkça görülen FIP hastalığı, dünya çapında görülen kedilerin karmaşık bir viral hastalığıdır. Bu tehlikeli hastalık, kedinin bağışıklık sistemini ve organları oldukça etkiliyor. Üstelik herhangi bir semptom veya problem olmaksızın kedilere virüs bulaşıyor ve maalesef kediler ölümcül derecede hastalanıyor. Semptomları sıklıkla örtüşen ve teşhis edilmesi eşit derecede zor olan hastalığın iki şekli var. Neler mi? Devam edelim…

FIP Nedir?

Dünyalar güzeli dostlarımızda sıkça görülen FIP, kedi koronavirüsü ile enfeksiyonun bir sonucu olarak meydana gelen karmaşık bir hastalık. Ölümcül hastalığın, bağışıklık sisteminin yanlış tepkisi ile birleşen virüsün vücuttaki bir mutasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu kombinasyon çeşitli organ sistemlerinde iltihaplanmaya yol açar.

Tüm Belirtileriyle FIP

Islak form ve kuru form olmak üzere FIP hastalığı iki bölüme ayrılır. Bu formlar birbirinden tamamen farklı değildir. Hatta bazı kediler kuru ve ıslak form olmak üzere iki şekli de vücudunda taşır. 

Tehlikeli Hastalığın Semptomları

Karın Şişkinliği: Yavrucuğunda ıslak FIP formu varsa, karın ve göğüs bölgesinde sıvı birikmesi olur. Sıvı, doğrudan kalbin çevresinde de yoğunlaşabilir. 

Nefes Almada Zorluk: Bir kedinin ıslak form FIP’i varsa, akciğerleri iltihaplandığı için nefes almakta zorlanır.

Ateş: Kedi, tedaviye yanıt vermeyen küçük bir uzun süreli ateşe sahip olur. Ateş, genellikle kedilerde diğer birçok soruna eşlik edebilen belirsiz semptomlardan biri. 

İştahsızlık ve Kilo Kaybı: Hastalığı taşıyan kedi iştahını kaybeder veya kilo verir. Bazı durumlarda, FIP’li bir kedinin iştahının ve ağırlığının biraz artabileceğini de söylemesek olmaz.

Depresyon: Hasta bir kedi depresif ve kayıtsız görünür. Ancak sinir sistemi sorunları varsa kedinin kişiliği ve davranışları değişecek.

Organ Yetmezliği: Kuru formuna sahip FIP’li kediler; genellikle böbrekler, karaciğer, pankreas veya dalak gibi çeşitli organları istila eden iltihaplı hücreler görülür. Sonuç olarak, hastalık ilerledikçe sarılık belirgin hale gelir.

Göz Problemleri: İltihaplı gözler, olası körlüğe yol açan irin birikimi veya kan lekeleri belirtileri.

Zayıf Kas Koordinasyonu: Kedin FIP hastalığına yakalandıysa, sinir sistemi sıkıntı belirtileri gösterecektir. Küçük uzuv felci ile sonuçlanan kas koordinasyonunu kaybetmeye başlayacak. Bu zayıf kas koordinasyonu ayrıca nöbetlere ve titremelere yol açar.

kedilerde FIP

FIP’in Nedenleri Nelerdir?

Feline Infectious Peritonitis, en sık 12 aylıktan küçük yavru kedilerde görülür. Ancak her yaşta bu hastalığa yakalanması mümkün. Neden bazı kedilerin FIP geliştirirken diğerlerinin geliştirmediği hala bilinmemekte.

Yaygın koronavirüs, genellikle kum kaplarını paylaşırken, enfekte dışkı ile burun ve ağız yoluyla doğrudan temas yoluyla yayılır. Virüsteki bir mutasyonun hücreleri doğrudan etkilediği ve büyümemiş veya bağışıklık sistemi çökmüş kedilerde zayıf bir bağışıklık tepkisine neden olan FIP’e yol açtığı düşünülüyor. Ayrıca, Habeş, Bengal, Birman, Himalaya, Ragdoll ve tüm Rex türleri gibi safkan kedilerin hastalığa yakalanmaya yatkın olduğu görülür.

Kedilerde FIP Teşhisi

FIP tanısını doğrulamak çok zor bir durum. FIP tanısını doğrulamanın en iyi yöntemi, bir veterinerin biyopsi almasını gerektirir. Biyopsiden alınan doku örnekleri mikroskobik olarak incelenir ve genellikle doku örneklerinde virüsün varlığını işaretlemek için özel testler yapılır. Bu testler mümkün değilse; teşhis, klinik belirtiler ve kan testleri ve ıslak form varsa karından alınan sıvının analizini içerebilen laboratuvar testleri dahil olmak üzere diğer faktörlerin bir kombinasyonu üzerinde yapılmalı.

Koronavirüs antikorlarının test edilmesi FIP tanısında yardımcı olmaz, ancak sağlıklı kedileri koronavirüs içermeyen bir kedi veya grupla tanıştırmadan önce taramada faydalı bir adım. Olumlu bir sonuç, yalnızca koronavirüse maruz kalmayı ve olası koronavirüs bulaşmasını gösterir. Ancak bir kedide FIP olduğu veya olacağı anlamına gelmez.

Hastalığının Tedavi Süreci

Bu ölümcül hastalığın maalesef tedavisi yok. Aşırı sıvı birikimini boşaltmak da dahil olmak üzere bazı destekleyici önlemler geçici bir rahatlama sağlar. Virüse karşı anormal bağışıklık tepkisini azaltmak veya virüsün üreme yeteneğini azaltmak için tasarlanmış çeşitli ilaçlar da var. Bu ilaçlar, hastalıktan biraz rahatlama sağlar ve kedinin hayatta kalma süresini uzatır.

FIP’li Kediler için Prognoz

Feline Infectious Peritonitis’e neden olan virüs bulaşmış çoğu kedi hastalığı belirtisiz geçirir. Ancak FIP belirtileri geliştiren kediler her zaman hastalığa yenik düşer. Genel olarak, ıslak form belirtileri gösteren kediler, FIP’ye kuru form semptomları gösterenlere göre (birkaç aya kadar) daha erken (günler veya haftalar içinde) yenik düşer, ancak birkaç ay hayatta kalması mümkün.

kedilerde FIP

Hastalığın Önlemleri

Hastalığı önlemenin en iyi yolu koronavirüse maruz kalmayı önlemek. Evde çok sayıda kedi besliyorsan, bunu önlemen çok zor. FIP yalnızca koronavirüs bulaşmış kedilerin çok düşük bir yüzdesinde gelişir, bu nedenle maruz kalma otomatik olarak kedilerin FIP’e yakalanacağı anlamına gelmez.

Kullanımı tartışmalı olsa da mevcut bir aşı var. Burundan lokal olarak verilip, vücuda virüsün girmesini engelliyor. Aşının ne kadar işe yaradığı hakkında kesin veriler yok. Etkili olması için kedin koronavirüse maruz kalmadan önce verilse iyi olur. FIP genel kedi popülasyonunda yaygın olmadığı için, bazen riskin en yüksek olduğu barınaklarda kullanılabilmesine rağmen, rutin kullanımına uygun ilaçlar değil.

Diğer Hayvanlara Bulaşır mı?

Kedi koronavirüsü, diğer kedilere de bulaşır. Çünkü kedigiller virüsü dışkıyla yayar. Başka bir kedi, dışkı ile oral temas yoluyla enfekte olur. Bununla birlikte, virüs, enfekte olmuş bir kedide FIP’e yol açan mutasyona uğrarsa, mutasyona uğramış virüsü hücre ile ilişkili hale geldiğinden (hücreler doğrudan enfekte olur) bulaştıramaz. Bu, FIP’in hayvanlara teknik olarak bulaşıcı olmadığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, FIP teşhisi konan bir kedinin ev arkadaşları, genetik yatkınlığı paylaşan tuvalet arkadaşları olmadıkça, FIP geliştirme riski daha düşük olur. Ayrıca muhtemelen zaten koronavirüse maruz kalmışlardır. Bu nedenle genellikle özel bir önlem alınması gerekmez. Veterinerin, evde bakım konusunda sana gereken tavsiyeleri zaten verir.

Tehlikeli hastalığı önlemek senin elinde. Ancak, biz yine de bilmen gereken tüm tehlikeleri seninle paylaştık. Son zamanlarda çok sık duyulan bu hastalığı önlemen için verdiğimiz bilgiler yeterli oldu mu? Kedine sağlıklı bir ömür diliyoruz! 

Paylaşan heymypet