Kedilerde Burun Kanaması Neden Görülür?

Dostunuzun kanayan burnunu görmek sizi doğal olarak panikletecektir. Keşke sadece “Bir yerlerden düşmüş olduğu için kanıyordur” diyerek konuyu kapatabilsek fakat diş sorunlarından böbrek yetmezliğine kadar bir çok sebebi var. Bizce, sebepler hakkında ne kadar fikir sahibi olursak acil durumları da o kadar sağlıklı kontrol edebiliriz.

kedilerde burun kanaması
Paylaşın

Epistaksis adıyla da bilinen kedilerde burun kanaması, dediğimiz gibi bir çok sebepten kaynaklanabilir. Aniden dostunuzun burnundan kan geldiğini görmek ne kadar korkutucu olur! Tabii ki yapılması gereken ilk şey kanamayı kontrol altına almaktır. Ancak en başından kanamaya neyin yol açtığını da araştırmalısınız. Bu, en iyi ihtimalle kanamanın tekrar yaşanmasını önleyecektir ya da tekrar yaşadığınız durumu daha rahat kontrol altına almanıza yardım edecektir.

Kedilerde burun kanaması, ona neyin sebep olduğuna bağlı olarak küçük veya ciddi olabilir. Nedenleri pıhtılaşma bozuklukları, vasküler ve sistemik olarak sınıflandırılmaktadır. Yaygın görülen sebeplerden bir kaçını sizin için derledik.

Zehirlenme

Zararlı kemirgenler için hazırlanan ilaçlar, kanın pıhtılaşmasını durdurmak üzerine kurulu bir çalışma prensibine sahiptir. Kılcal damarlarda kanın çok hızlı hareketmesine yol açar; bu da iç kanama ve iç organların parçalanması anlamına gelir. Adının Fare Zehri olması yanızca fareler üzerinde çalıştığı anlamına gelmiyor maalesef. Tüketilen miktara göre sadece kedi ve köpekler için değil bizim için de toksiktir. Dostunuzun zehirlendiği şüphesine kapılırsanız direkt olarak veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Kanser

Kanser, başı, burnu veya sinüsleri etkiliyorsa, bir kedide burun kanaması da dahil olmak üzere çeşitli sorunlara neden olur. Bazen bir tümörün kan damarlarına uyguladığı basınç veya burun pasajlarında kanaması, kedilerin burnundan kan akmasına sebep olur. Bir kere burnu kanadı diye hemen kanser olduğundan korkmanıza gerek yok. Ama dostunuzu yakın takibe almak iyi bir fikir olacaktır.

Mantar enfeksiyonları

Sinüs boşluklarında ve burun pasajlarında gelişen mantar enfeksiyonları, damarları tahriş ederek burun kanamasına sebep olabilmektedir.

Karaciğer ya da böbrek yetmezliği

Bir kedinin karaciğeri ile ilgili sorunlar, kanının pıhtılaşmasını zorlaştırdığından; yüksek tansiyon gibi böbrek sorunları ise sistemik ya da vasküler nedenlerle burun kanamasına yol açabilir.

Diş sorunları

Kökü enfekte olmuş bir diş bile kedilerde burun kanamasına sebep olabilmektedir.

Burnu kanıyorsa ne yapılmalı?

Bir yaralanma ya da darbe nedeniyle ve burnun dışından kanıyorsa, burun deliklerini kapatmadan yaraya hafif baskı uygulayın. Eğer izin veriyorsa biraz buz koyun.

Kanama burun deliğinden geliyorsa bir veteriner hekime başvurmak zorundasınız. Ama kanamayı yavaşlatmak için aynı yöntemleri kullanabilirsiniz. Burun çevresine buz koymak damarlarını daraltacaktır.

Paylaşan heymypet