Kediler Su Kusar mı? Bunun Nedenleri Nelerdir?

Kediler su veya berrak sıvı kusuyorsa bunun nedenleri neler olabilir? Hangi hastalıklardan şüphelenmeli, ne gibi tedaviler denemeliyiz?

kediler su kusar
Paylaşın

Kediler su kusar mı? Bunun nedeni nedir? Bu sorulara cevap arıyoruz. Kedilerin kusmaları altında birçok sebep yatar. Her zaman yiyecek değil, bazen de sıvı kusarlar. Su veya berrak sıvı kusmanın ciddi bir hastalığın belirtisi olma ihtimali de vardır. Uzmanlar kusmanın kendisini spesifik olmayan bir semptom olarak kabul ediyorlar. Bir dizi sağlık sorunuyla ilişkilendirmek mümkün. Bunlardan bazıları alerjik reaksiyonlar, iç engeller, pankreatit, sıcak çarpması/hipertermi, hipotermi, paraziter enfeksiyonlar, karaciğer hastalığı, zehirlenme, stres, depresyon ve hatta anksiyete vb…

Kediler Su Kusar mı?

Su ile berrak sıvı arasındaki farkı anlamak zordur. Berrak sıvı kusmuk, kedinin sindirim sisteminden sıvı çıkardığının bir işaretidir. Bazen, kedin çfazlak miktarda su içtikten hemen sonra kusarsa, az önce içtiği su olan berrak sıvıyı da kusar. Bir kedi çok fazla suyu çok hızlı içtiğinde, mide su ile dolar. Dolayısıyla gerilir ve genişler. Bu da kedinin su kusmasına neden olur. Artan susuzluğa ve dolayısıyla artan su tüketimine neden olabilecek durumlar arasında böbrek hastalığı, hipertiroidizm ve şeker hastalığı saymak mümkündür. Bir kedinin su kusmasının diğer nedenleri, hareket hastalığı, kıl yumakları, gastrit ve daha fazlasıdır.

Kedinin Berrak Sıvı Kusmasının Muhtemel Nedenleri

Tüy yumakları

Kediler doğal olarak titiz, temiz hayvanlardır. Zaten günlerinin büyük bir bölümünü kendilerini temizleyerek geçirirler. Kedin kendini temizlerken dilindeki küçük kanca benzeri yapılar gevşek ve ölü tüyleri yakalar ve daha sonra yutar. Saçın büyük bir kısmı sindirim sisteminden sorunsuz bir şekilde geçer. Ancak bazen saç midede kalır ve bir kıl yumağı oluşturur.

Genellikle, kediler tüy yumaklarından önce berrak sıvı kusarlar. Bir kedinin ara sıra bir tüy yumağıyla berrak bir sıvıyı kusması normaldir. Ve endişe verici bir durum değildir. Kedinde tüy yumaklarının oluşmasını önlemeye yardımcı olmak için, çiğneme veya jel formlarında reçetesiz satılan diyet takviyeleri kullanabilirsin. Düzenli bir fırçalama programı ile yutabilecekleri gevşek tüylerden de kurtulmaya yardımcı olabilirsin.

Beslenme ve Diyet Değişiklikleri

Kedinin beslenme programında bir değişiklik olduğunda,örneğin bir öğünü atlarsa veya normalden daha geç yerse, berrak sıvı kusabilir.

Ayrıca, kedinin mamasını çok hızlı değiştirmiş olabilirsin. Yeni bir mamaya geçiş yapacağın zaman bunu kademeli olarak gerçekleştirmelisin. Beş ila yedi günlük bir süreye yaymalısın.

Kedin çok hızlı yemek yiyorsa da bu berrak sıvı kusmasına sebep olabilir. Bağırsak hassasiyeti varsa kolayca sindiremeyecektir. Bu da kusmasına yol açar. Veterineriniz diğer tıbbi sorunları elemişse ve kedinin kustuğunun aslında mama olduğunu düşünüyorsa, yeni mamaya geçmenizi önerecektir. Sorun hala devam ediyorsa o zaman kedini katı, hidrolize proteinli bir diyete sokmak isteyecektir.

kediler su kusar

Hazımsızlık

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, bir kedinin midesi, yiyeceklerini sindirmek için çeşitli mide suları ve hidroklorik asit üretir. Bununla birlikte, bir kedi herhangi bir nedenle öğün atlarsa veya zamanında beslenmezse, bu sıvı ve asit birikimi mideyi tahriş edecektir. Ve kedinin kusmasına neden olacaktır. Hazımsızlığı olan kediler berrak sıvı, sarı köpük ve beyaz köpük kusabilirler. Kedinin kusmasının hazımsızlıktan kaynaklandığından şüpheleniyorsan, veterinerin kusmayı hafifletmek için gün boyunca aynı saatlerde küçük, sık öğünlerle beslemeni önerecektir.

Gastrit

Kedin yememesi gereken şeylere bulaşan biriyse, muhtemelen yediği bir şeyle midesini tahriş etmiştir. Bu olduğunda, kan ve/veya safra kusmaya ek olarak berrak sıvı kusma görmen muhtemel. Ayrıca kedinin iştahında azalma, depresif hal, uyuşukluk gibi belirtiler de görüyorsundur. Kedin gastrit nedeniyle kusuyorsa, veterinerin acil müdahalesine ihtiyaç vardır.

Diğer olası nedenler şunlardır:

  • parazitler
  • kabızlık
  • bağırsak yolundaki yabancı maddelerin tıkanması
  • toksin yutmak
  • diyabet, böbrek hastalığı ve hipertiroidizm gibi metabolik bozukluklar

Kedim Su Kusuyorsa Ne Yapmalıyım?

Her kusmuk ciddi bir soruna işaret etmese de, sık sık kusma bir kedi için normal değildir. Haftada birden fazla kusmak kesinlikle bir soruna işaret eder. Kedin birkaç kez berrak sıvı veya su kusuyorsa ve/veya iştahsızlık, kilo kaybı, uyuşukluk veya ishal gibi diğer belirtilerle birlikteyse, hemen veterinerinizden randevu almalısın. Veterineriniz, kedinin hayati belirtilerini kontrol edip muayene edecektir. Kapsamlı bir muayeneden sonra, kan tahlili ve röntgen gibi bazı testler yapmak isteyecektir. Böylece organların fonksiyonunu kontrol ederek, kedinin kırmızı kan hücresi ve trombosit seviyelerinin yanı sıra, karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığı belirtileri olmadığından emin da olur. Bir röntgen yardımıyla karın içini kontrol edecek ve tıkanıklık olup olmadığına bakacaktır.

Kedinin sıvı tedavisi ve destekleyici bakım için hastaneye yatmasına veya ayakta tedaviye karar verecektir.

Paylaşan heymypet