Kediler Neden Sudan Nefret Eder?

Malum her kedi suyu sevmiyor. Hatta bazıları nefret eder derecesinde su sesi duyduğu an ‘pıırrrrr’ diye ortamdan uzaklaşıyor. Kediler neden sudan nefret ediyor olabilir ki? Yıkanma konusunu hiç açmıyoruz bile! Kedilerin su ile olan derdini bir ele alalım istiyoruz. Haydi başlayalım!

kediler neden sudan
Paylaşın

 

 

 

Kediler, özellikle kilit sosyalleşme dönemlerinde (3 ila 16 hafta arasında), çevresinde su ile etkileşimi olan bir ortamda yetişmediyse, sudan pek hoşlanmaz. Tabii suyu seven bazı türler de var. Geneline yaymak yanlış olur. Ancak, senin de bildiğin gibi kedilerin geneli su gördüğü zaman kaçıyor. İyi de, kediler neden sudan nefret ediyor? Bunun birçok nedeni var. Biz de senin için maddelere ayırarak inceledik. 

Kedilerin Sudan Hoşlanmama Sebepleri Neler?

1. Evrim Süreci

Tüylü miniklerimizin 9500 yıl önce Ortadoğu’da evcilleştirildiğine inanılıyor. Kurak çöl iklimlerinde yetişen kedicikler de haliyle göl ve yağmur gibi su çeşitlerine maruz kalmadılar. Bu durum da günümüz yaramazlarının su kütlelerinden kaçmasına neden oldu. Sokak kedileri bile genellikle yağmurdan ve gök gürültülü fırtınalardan kaçar. Yani sudan kaçmak ve saklanmak kedilerde bir içgüdü haline geldi. 

Tabii bu durumu kedilerin geneline yaymamız doğru olmaz. Bazı kedi türleri var ki tam bir su perisi. Kendi evrimsel geçişleri nedeniyle suda olmaktan hoşlanan tanıdığımız bir tür var. Van Kedisi!Şaşırdın değil mi? Van kedileri suya olan sevgileriyle bilinir. Sevimli şeyler! Tüylerini savura savura yüzmek ve balık tutmak için yazları Van Gölü’nün kıyılarında tüm güzellikleriyle süzülürler. Bölgedeki iklime uyum da sağlayınca, suyun tadını çıkaran muhteşem bir tür meydana geldi. Diğer türler ise; Bengal, Maine Coon ve American Bobtail. 

2. Koku Hassasiyeti

Minicik burunları olduğuna bakma, bizden on dört kat daha hassas olağanüstü bir koku alma duyuları var. Şampuan ve saç kremleriyle ilişkilendirilen güçlü kokular, kedilerin su ve banyodan hoşlanmamasının başlıca sebebi. Hatta bazı kediler ağzını dayayıp kana kana musluktan su içerken, bazı kediler musluk suyundan gelen kimyasal kokusunu fark eder ve su içmez. Hepsinin bizler gibi farklı huyları var ne de olsa…

3. Temizlik Takıntısı

Sevimli dostlarımızın temizlik konusunda ne kadar takıntılı oldukları aşikar. Zamanlarının çoğunu tüylerini temiz ve bakımlı tutmak için kendilerini yalayarak geçirirler. Ayrıca kendilerini yalamaları, yüksek vücut ısısını korumalarına ve kendilerini temizlerken bu ısıyı düzenlemelerine yardımcı olur. Bir kedinin tüyleri ıslandığında oldukça ağırlaşır ve bu da kedinin kuru ve sıcak ısıya dönmesini zor duruma getirir. Tüyleri ıslanan bir kedi, her zamanki gibi çevik olmaz ve rahatsız edici bir his yaşamasına sebep olur. 

kediler neden sudanKedilerin Yıkanmaya İhtiyacı Var Mı?

Her zaman söylediğimiz gibi, kediler kendilerini temiz tutma konusunda harika bir iş çıkarıyor. Günün %40’ını kendilerini temizleyerek geçiren bu güzeller, neden yıkansın ki? Zaten oldukça obsesif bir şekilde titizler. 

Yaşlı ve aşırı kilolu kediler, vücutlarının belirli bölgelerine ulaşmakta zorlandıkları için, pislendikleri takdirde yıkanması gerekir. Tabii bir de cilt hastalığı olan kedilerin. 

Kedinin Yıkanmaktan Zevk Almasını Nasıl Sağlarsın?

Kedini yıkamak için kolları sıvamadan önce ilk olarak küvete alıştırsan iyi olur. Birkaç hafta önceden çalışmalara başlayabilirsin. Küvetin içerisini en sevdiği oyuncaklar, kedi nanesi ve ödül mamaları ile doldur. Böylece bölgeyle olumlu ilişkiler pekiştirmesini sağlarsın. Hatta az miktar yaş mamayı küvetin içerisine koyup yalamasını sağlarsan, belki iyi bir adım olur. 

Patili dostun küvette oynamak ve yemek yemek konusunda rahat olduğu zaman, küveti bir miktar ılık su ile doldur ve banyo süresi boyunca oyuncakları dağıt. Böylece eğlenmesini sağlamış olursun. Oyuncaklarla oynamaya teşvik et ve oynadığı zamanlarda onu ödül mamaları ile sevindir. 

Güzel dostunu yıkamadan önce her şeyi hazır et. İhtiyacın olan her şey yanında olsa iyi olur. Kedilere özel üretilmiş şampuanlar, ödül mamaları, sıcak havlu, plastik bir kap ve banyo paspası…

Sakin bir ortam yaratman gerek. Kapıyı kapalı tut ve gürültüyü minimum seviyede tut. Sakin ol ve onunla yumuşak bir şekilde konuş. Eğer duş başlığın gürültülü ise, bir bardak kullanarak onu yıkaman daha iyi olur. Sen stres olursan kedin de stresli olur. Çünkü duygularını hissediyor.

kediler neden sudan

Kedini Yıkarken Yapman Gerekenler Neler?

Öncelikle, kedini ovalamaktan veya tutmaktan vazgeç. Bunun yerine nazik ol ve kedinin vücut dilini izle. Değnek oyuncağı gibi olumlu dikkat dağıtıcı bir oyuncak kullanman çok işine yarar. 

Onu yıkarken yüzüne su püskürtmemeye ve kulakları ile gözlerine su kaçırmamaya özellikle çok dikkat et. Bıyıklarını da yıkamaktan kaçın. Bir kedinin bıyıkları, dokunma reseptörleri içerdiği için su ve yiyecek gibi maddelerin değmesinden hiç hoşlanmaz. Ayrıca cildinde oluşabilecek tahrişi önlemek için de şampuanı iyice duruladığından emin ol. 

Kedini Yıkadıktan Sonra Yapman Gerekenler Neler?

Temiz ve kuru bir havlu hazırladın değil mi? Kedini sudan nazikçe kaldır ve kuruması için hemen ılık bir havluya sar. Eğer kedin bir ‘kucak kedisi’ değilse, tüylerindeki suyu kendisinin fırlatmasına izin ver. Henüz küvetteyken havluyla tüylerindeki fazla suyu alsan iyi olur. Kedin birkaç saat içerisinde doğal yollar ile kurur ve bu sürede sıcak ve hava akımından uzak tutulmalı. 

En önemlisi de banyo sonrasında güzeller güzeli dostunu ödüllendirmen. Hem böyle güzel bir an yaşattığı için hem de sorunsuz bir şekilde yıkandığı için. Tebrikler patili dostumuz, başardın! 

Sen kedini yıkıyor musun? Yoksa kedin tam bir su düşmanı mı? Biliyorsun ki sudan hoşlanan kedi büyük bir nimet. Lütfen kedin hakkında bizleri bilgilendir. Eminiz ki bu konuda konuşmak çok keyifli olacak. Unutmadan soralım, içeriğimiz senin için keyifli miydi? 

Paylaşan heymypet