Kediler Neden Laptopların Üzerine Çıkar?

Sen kendi kendine dizüstü bilgisayarını kurcalarken uzaktan seni gözüne kestirir. Yavaş yavaş yanına gelir ve işini gücünü hiç önemsemeden usulca laptopunun üzerine çıkar. Sonra da oturup suratına dik dik bakar. Yahu, kediler neden laptopların üzerine çıkar?

kediler neden laptopların üzerine oturur?
Paylaşın

Galiba bu garip durum evrensel olarak birçok insanın merakını cezbediyor. Nitekim bilim insanları bile oturup “kediler neden laptopların üzerine çıkar?” sorunu sordular. Bize de düşen, ortaya çıkan yanıtları sana aktarmak oldu!

Kedi davranışları üzerine uzmanlaşan Marilyn Krieger’e göre, “Aslında birçok kedi, ebeveynlerinin dikkatini çekmek için böyle davranıyor. İlginin bilgisayarlarda değil, kendi üzerinde olmasını istiyorlar.” dedi. Ancak kedilerin bu davranışının tek sebebi bu değil. Daha önce hiç ‘termonötral bölge’ diye bir şey duydun mu? Biz duymamıştık açıkçası. O yüzden sözü en iyisi bir başka kedi davranışı uzmanı Marci Koski’ye bırakalım:

“Termonötral bölge, canlıların fazladan efor sarfetmeden kendilerini ısıtabildikleri noktaları ifade der. Yani vücut ısılarını bu noktalarda kalarak kolaylıkla ayarlayabilirler. Bu da onlara kolaylık ve rahatlık sağlar. Kedilerin vücut ısıları bizimkinden daha yüksek. Laptoplar bizim için ne kadar sıcak olursa olsun, onlar için harika bir ısı kaynağı. Zaman zaman güneşin altına yatmaları da bu yüzden. Yani dememiz o ki, patili dostlarımız laptop sayesinde vücut ısılarını kolaylıkla yükseltebiliyorlar. Bizim dizüstü bilgisayarlarımız, onlar için bir nevi battaniye görevi görüyor!”

Böyle düşününce iki sebep de kulağa mantıklı geliyor, öyle değil mi? Yine de bizi işimizden alıkoymalarına yol açan bu davranışı önlemek için harekete geçsek hiç fena olmaz…

kediler neden laptopların üzerine oturur?

KEDİLERİN LAPTOPLARIN ÜZERİNE ÇIKMAMASI İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

Neyse ki kedi davranışı uzmanlarına göre izleyebileceğimiz birçok yöntem var. Başlayalım:

Kedini meşgul tut

Eğer yukarıda değindiğimiz gibi kedin sadece senin ilgini istiyorsa, yapabileceğin en mantıklı şey gün içerisinde ona bir oyun saati ayarlamak. Oyuncaklar, ödül mamaları veya türlü şekillerde kedinle ilgilendiğinde bu davranışı azaltır. Yapacağın şey çok basit: tüylü oyuncaklarla kedini 45 dakika yada 1 saat yor. Sonra da ona ufak ödül mamaları ver. Bu dostunda avlan-taran-uyu doğal döngüsünü aktifleştirir ve bir bakmışsın kedin köşeye sızmış bile. Sen de artık rahatça çalışabilirsin.

Sıcak bir dinleme alanı yarat

Bir de sıcaklıktan bahsetmiştik tabii. Madem kediler sıcaklık arıyor, biz de onlara sıcak kalabilecekleri bir alan tanıyalım. Bunun için özel olarak ısı yayan kedi battaniyeleri bile var. En olmadı, evin en güneşli bölgesini kedin için dinlenme alanı haline getirebilirsin! Konforlu yastık ve yorganları üst üste yığdığında kedin mesajı alacak ve oraya çökecektir!

Laptopun üstündeyken kedine ilgi gösterme

Ona seslendiğinde ya da vücuduna temas ettiğinde patili dostun kendisine ilgi gösteriyorsun zannedebilir. Bu da onu otomatik olarak laptopun üzerine çıkmaya koşullandırır. Hatta dostun kucağına alıp onu yere indirmeni bile olumlu algılar. Sonra kendini kediler neden laptopların üzerine çıkıyor diye sorup dururken bulabilirsin…

Yeni bir yer bulduğunda kedini ödüllendir

Tabii ki son olarak, kedini yeni bir yer bulduğunda ödüllendirmelisin. Bir bölgeyi kendinin belirlediğini fark edersen ufak ödül mamalarıyla onu destekle. Böylelikle kedin o bölgede bulunmanın ne kadar ödüllendirici bir davranış olduğunu anlayacak. Bu sayede de laptopunu artık rahat bıracaktır…

Bizim tavsiyelerimiz burada sona eriyor fakat hazır gizem aydınlatma moduna geçmişken, sana bir sorumuz daha var. Sence köpekler ve kediler neden aniden koşuşturmaya başlar? Evin içinde attıkları rastgele koşu ataklarından bahsediyoruz. Eğer sorumuzun yanıtını bilmiyor ve merak ediyorsan, onun için de buraya bakabilirsin!

Paylaşan heymypet