Kediler Neden Kusar? Bununla Nasıl Başa Çıkılır?

Kedi dostlarımız zaman zaman bazı mide sorunları yaşar. Acı acı miyavlamalar, halsizlikler, hatta kusmalar yaşadığına rastlamışsındır. Problem çok büyük değilse bazen sen halıyı temizlerken kedinin hemen eski keyfine kavuştuğunu görürsün.

kediler neden kusar
Paylaşın

KEDİLER NEDEN KUSAR?

Kediler neden kusar? Yaşadıkları mide sorunlarının sebebi neler olabilir? Böyle durumlarda neler yapmak gerekir? Hepsini bu yazıda toparladık. 

Ebeveynler kedilerinin kusmasını genelde kıl yumakları yutmalarıyla ilişkilendirir, ancak tek sebep bu değil. Houstonlı Veteriner Dr. William Folger, “Kedilerdeki kusma vakalarının çoğunun tüy toplarından kaynaklandığını varsaymak dikkatsizdir” diyor. Mide bozukluğunun sık karşılaşılan diğer iki nedeni çok hızlı yemek ve ‘merak’.

ÇOK HIZLI YEMEK YEMEK

Kediler bazen çok hızlı yemek yer. Mide duvarı çok hızlı genişlediğinde, beyne bir sinyal gönderilir. Bu durumlarda kusma aslında tam kusma değil, hazmedemediği yemeği olduğu gibi gerçi çıkarma eylemidir. Ağzını açarak yemek borusundan mide öz suyu ile birlikte yiyecekleri geri getirir. Kedini yavaş yemeye alıştırmaya çalışırsan ve problemler buna rağmen sürerse, gecikmeden bir veterinere başvurmanı öneririz. 

kediler neden kusar?

MERAK

Çim, halı ve tuvalet kağıdı kedilerin sindirebileceği ve daha sonra kusacağı birkaç şeydir. Kusma eylemi kediler açısından koruyucu bir mekanizmadır – kedinin sindirim sistemini temizlemesinin bir yolu gibi düşünebilirsin. Bununla birlikte, bazen merak duygusu daha ciddi sorunlara yol açabilir. İp, oyuncak parçaları ve tüyleri oyuncu kedilerin favorisidir ve mide veya bağırsakta kalabilir, tekrarlanan kusmaya ve şiddetli sıkıntılara neden olabilir. Kedin bu belirtileri gösterirse, derhal bir veterinere götür. Nesneyi çıkarmak için genellikle cerrahi müdahale gerekir.

KEDİN KUSTUĞUNDA VE SENİ ENDİŞELENDİRDİĞİNDE

Tekrarlanan kedi kusmaları asla göz ardı edilmemeli. Çünkü susuz kalmaya yol açabilir. Ancak kediler sık sık kustukları için hangilerinin ciddi hangilerinin önemsiz olduğunu nereden anlayacağız?  Uzmanlara göre ayda 3 sefere kadar kusma normal kabul ediliyor. Öte yandan kusma 2-3 gün boyunca günde iki kez meydana geliyorsa orada sıkıntı büyük demektir. Kedin yemeden içmeden kesilirse, mide ağrısı çekiyorsa veya sürekli öğürüyorsa ya da kusmuğunun içinde kan varsa onu gecikmeden bir veterinere götür. 

KEDİNİN KUSMASINI ÖNLEME

Tekrarlanan kusma durumlarında önerilecek tedavi yöntemleri kedinin yaşı, cinsiyeti, cinsi, aktivite düzeyi ve genel sağlık durumu göz önünde bulundurularak belirlenir. Bunları detaylıca Veterinerinle konuşman gerekir.  

Kedini düzenli olarak tart. Onu aşırı beslersen kedin mutlu görünebilir ama zamanla aşırı kilo problemi ortaya çıkar. “Sonuç olarak kediler neden kusar ve bu durumda ne yapılması gerekir?” in cevabını bu yazıda keşfedip bu sorunla sık sık karşılaşma durumunda mutlaka veterinere danışmak gerekir.

Paylaşan heymypet