Kediler Kaç Saat Uyur?

Uyumak olimpik bir spor olsaydı, kedin muhtemelen eve altın madalya getirirdi. Onlar sadece kesinlikle uzman uyuyanlar. İster gündüz ister gecenin ortasında olsun, kedicikler her zaman şekerleme yapmaya isteklidir. Peki kediler kaç saat uyur?

Paylaşın

Kedinin uyumasıyla ilgili özel bir şey olmadığını varsayıyor olsan da, kedinin davranışının anormal olduğundan endişelenmeye başlaman durumunda, kediler kaç saat uyur ve onların şekerlemeleri hakkında bilmen gereken birçok ilginç gerçek var.

Tıpkı insanlar gibi, kediler de ihtiyaç duydukları uyku miktarına göre değişir. Her durumda, yaşa, sağlığa, ruh haline ve daha fazlasına bağlı olacaktır.

Kedilerin gerçekte ne kadar uyuduklarını ve gerçekten ne kadar uykuya ihtiyaç duyduklarını merak ediyorsan, o halde hemen konuya girelim.

Kediler Ne Kadar Uyur?

Kediler günde ortalama 15 saat uyurlar. Ancak 24 saatlik bir süre içinde 20 saate kadar uyuyabilirler.

Genel olarak, kediler gece boyunca aktif oldukları için uykularının çoğunu gün içinde yaparlar. Bunun nedenini merak ettiysen, cevap onların fizyolojisinde yatıyor.

Kediler doğal yırtıcı hayvanlar olduklarından, beyinleri ve vücutları, onları çoğunlukla geceleri, mükemmel görme yetilerinin fark edilmeden avlarını yakalamalarına yardımcı olacağı zaman avlamak için yaratılmıştır.

Evcilleştirilmiş olsalar da, kedilerimiz hala aslan ve kaplan gibi vahşi kedilerde bulunan birçok davranışı sergilemektedir. Avlanan av çok fazla enerji aldığından, kediler mümkün olduğunca çok uyurlar, böylece sadece bir kedi nanesi oyuncağı veya lastik top olsa bile avlarının üzerine atlamak için gereken enerjiye sahip olurlar.

Kedilerin Gerçekten Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Var?

Kediler genellikle iyi bir nedenden dolayı günün büyük bir bölümünde uyurlar. Yukarıda belirtildiği gibi, biyolojik olarak bunu yapmak için programlanmışlardır.

Kedin günde 15 saat uyuyorsa, günde 15 saate ihtiyacı olduğunu rahatlıkla varsayabilirsin.

Aniden normalden daha fazla uyuduğu için veya gerçekten uyanıkken uyuşuk olduğu için endişeleniyorsan, bu başka bir şey. Böyle bir şey seni rahatsız ediyorsa, kesinlikle kedinin veterineriyle konuşmayı erteleme.

Yine de kediler, uyudukları miktarda döngüden geçerler.

Yavru kedi olarak, muhtemelen günün büyük bir kısmında uyuyacaklardır. “Ergenlik” yıllarındayken, aniden günün her saatinde (ve gece) evin içinde zıplamalarına neden olan tuhaf uyku alışkanlıkları geliştirirler.

Bir yetişkin olarak, güne ve kediye bağlı olarak 12 ila 20 saat arasında herhangi bir yerde oldukça düzenli bir program (bir alışkanlık olarak oluşturmaya yardımcı olabilirsin) beklersin.

Yaşlılar hareket etmekte daha fazla zorluk çeker ve yavaşlamaya başlar. Bu nedenle uyku ihtiyaçlarının bu ölçeğin üst sınırına düştüğünü görmek beklenir.

Bir Kedi Her Zaman Derin Uykuda mı?

Kedinin her zaman derin uykuda olduğunu düşünüyorsan, tekrar düşün. Sonuçta, buna “kedi uykusu” demelerinin bir nedeni var.

Araştırmacılara göre, bir kedinin uykusunun sadece yüzde 25’i aslında derin uyku iken, diğer yüzde 75’i hafifçe erteliyor.

Hala yeterince dinlenirken, çabucak uyanmak için yeterince uyanıklar. Bir kez daha, bu onların ilkel içgüdülerinden geliyor.

Kedinin sadece uyuduğunu anlamak için gözlerinin biraz açık olup olmadığına bakın ve ayrıca kulaklarını izleyin. Kulakları seğiriyor ve seslere doğru dönüyorsa, kedin her an canlanabilir.

Kediler Rüya Görür ve Horlar mı?

Eşin ve kedinle yataktaysan ve bir horultu sesine uyanırsan, yataktaki diğer insanı suçlamayın. Muhtemelen, tüylü kedin suçlu taraf.

Kediler söz konusu olduğunda, solunum yolları yumuşak damağa yakın deriden tıkandığında horlama olur. Ama endişelenme, genellikle ciddi bir şey değil.

Tüm kediler ara sıra horlamaya eğilimli olsa da, daha çok İran ve Himalaya kedileri de dahil olmak üzere kısa burunlu ırklarda görülür.

Kediler horlamalarının yanı sıra aynı zamanda rüya da görebilirler. Tıpkı insanlar gibi, kediler de iyi rüyalar veya kötü rüyalar görebilir. Kedinin bıyıklarının seğirdiğini veya yürüyormuş gibi patilerinin hareket ettiğini fark edersen, büyük ihtimalle bir rüyanın ortasındadırlar.

Bir Kedinin Daha Az Uyumasını Ne Sağlar?

Kediler çok uyumlu yaratıklar olduklarından, daha az uykuyla geçinmek için programlarını ayarlama konusunda uzmandırlar.

Örneğin, bir kedi daha fazla miktarda doğal veya yapay ışığa maruz kalırsa diğer kedilerden daha az uyur.

Sahipleri tarafından oyun ve diğer uyarılarla aktif tutulan kediler, genel olarak biraz daha az uyuyabilir.

Ve eğer kedini eskisinden daha az mama ile beslemeye karar verirsen, daha sık uyanık olmaları için hazırlıklı ol. Bununla birlikte, bunu yapmak aynı zamanda uykularının daha fazla bölünmesine neden olur. Bu nedenle yemeğini kesmeden önce dikkatlice düşün.

Ya Kedimin Uyku Alışkanlıkları Değişirse?

Kedinin uyku alışkanlıklarında ani değişiklikler fark etmeye başlarsan, kedinin veterinerine kontrol ettirmen iyi bir fikir olacaktır.

Örneğin, eskisinden çok daha fazla veya çok daha az uyumaya başlarlarsa, ağrıları olduğunu, gastrointestinal sorunları olduğunu veya hatta depresyonda olduklarını gösterir.

Ancak, kedin kum kutusunu yeni değiştirdikten sonra taze kedi kumunda yatmaya başlarsa endişelenme. Araştırmacıların bilmediği nedenlerden dolayı, kedi yavruları ayaklarının altındaki taze çöp hissini seviyor gibi görünüyor.

Bazı insanlar kedilerin uyku alışkanlıklarından dolayı biraz tembel olduğunu düşünse de, onları en iyi tanıyanlar onların tembellikten başka bir şey olmadığını anlarlar. Onlar sadece yavaşlama ve üşütme konusunda uzmandırlar. Bir daha stresli, telaşlı ve odaklanamıyorsan, kedinden bir ipucu al ve kendi kısa uykunla rahatla!

Çok Uyuyan Kedi Hasta Mıdır?

Kediler doğası gereği çok uyur, ancak aşırı uyku veya hareketsizlik bir hastalık belirtisi olması olasıdır. Dinlenme, kedinin kendini iyi hissetmemesine verdiği doğal tepkidir ve küçük bir durumdan kurtulmanın normal bir parçası olabilir. Fakat daha ciddi bir durumun göstergesi de olabilir. Bu nedenle kedinin normalden fazla uyuduğunu hissediyorsan kedini veterinerine götürmen iyi olacaktır.

Yavru Kediler Neden Çok Uyur?

Yavru kediler uyumayı sever ve çoğu kedi günde 13-16 saat arasında uyur. Bunun basit bir nedeni vardır: Her yemekten sonra uyumak tükettikleri etten enerji tasarrufu yapmalarını sağlar. Ya da yavru kedini uyuklarken yakalarsan, onun büyük kedi kuzenlerinin doğal davranışlarını taklit ettiğini ve bir sonraki avı için iyileşmesini ve iyice dinlenmesini sağladığını unutma.

Paylaşan heymypet