Kediler Kaç Aylıkken Hamile Kalabilir?

Küçük tüylü dostlarımızın üreme süreçleri hepimizin merak ettiği konuların başında geliyor. Bu yazımızda kafanızı kurcalayan sorulara cevap bulalım istedik.

kediler kaç aylıkken hamile kalır
Paylaşın

Kediler kaç aylıkken hamile kalır? Bir kedinin hamile kalabilmesi için 1 yaşını doldurması biyolojik olarak şart mıdır? Muhtemelen sen de pek çoğumuz gibi bir kedinin henüz bir yaşını doldurmadan hamile kalmasının imkansız olduğunu düşünenlerdensin. Şimdi sıkı dur. Çünkü çok şaşıracağın şeyler duymak üzeresin…

KEDİLER KAÇ AYLIKKEN HAMİLE KALABİLİR?

Veterinerlere göre bir kediyi çiftleştirmek için en az 10 – 12 ayını tamamlamasını beklemeliyiz. Bu, biyolojik gelişimlerinin doğru seyredebilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Erkek kediler ortalamada 6 ila 9 aylıkken cinsel olgunluğa ulaşırlar. Ve çiftleşme evresine girerler.  Fakat bazı kedilerin, bu gelişim evresine daha erken ya da daha geç ulaştıkları görüyoruz. Yani kediden kediye değişiklik gösteren bir konu.

Hatta kedilerin biyolojik yapıları sadece 4 aylıkken bile gebeliğe elverişli! Evet evet yanlış duymadın, sadece 4 aylık bir kedi, çiftleşirse hamile kalabilir…

KEDİLERDE İDEAL ANNE OLMA YAŞI

Evcil kediler cinsel olgunluk yaşına ne zaman gelir ve kediler kaç aylıkken hamile kalır? Genelde ortalama bir kedi ağırlığının %80’ine (2.3 – 3.2 kg) ulaştıklarında cinsel olgunluk yaşına erişirler. Kedilerin çoğunun bu kilolara ulaşması için 6 – 9 aylık olması gerekir. Normalde dişi kediler ilk kızgınlık dönemini aşağı yukarı 5 ila 12 aylık dönemde yaşar. Bu arada safkan kediler, melez kedilere göre daha geç cinsel erginliğe ulaşırlar.  Ya da sokak kediler, ev kedilerinden daha erken cinsel olgunluğa erişiler. Dişi kediler için ideal anne olma ve üreme yaşları 1.5 yaş ve 6 yaş aralığıdır. 7-8 yaşından büyük ya da 1 yaşından küçük kedilerde hamilelik halinde düşükler ya da anormal doğumlar, prematüre bebek doğumu gibi sorunlar daha sıklıkla yaşanır. O sebeple veterinerler kedi ebeveynlerini çiftleştirme için kedilerin yaşını doldurmalarını beklemeleri konusunda uyarıyorlar.

KEDİLER YILDA KAÇ KEZ KIZGINLIK DÖNEMİNE GİRERLER?

Dişi kediler hiç çiftleşmeden, dolayısıyla hiç hamile kalmadan önce, ortalama 21 günlük periyodlarda   kızgınlık dönemine girer. Daha önce çiftleşen bir dişi kedinin kızgınlık süresi 3-4 ayda 1’e kadar uzayabilir. Eğer bir dişi kedi çiftleşip üstüne doğum da yaptı ise, yıllık kızgınlık sayısı yılda ortama 3 defaya kadar düşer.

Yani anlayacağın, kedilerin yıl içerisinde kaç kez kızgınlık dönemine gireceği, daha önce hiç çiftleşip çiftleşmediğiyle veya doğum yapıp yapmadığıyla doğrudan ilintili.

“Kediler neden Mart ayında kızışır?” diye merak ediyorsan bu yazımızı okumadan geçme.

Paylaşan heymypet