Kediler En Çok Neleri Sever?

Kediler en çok neleri sever? Kedileri mest eden, mutluluktan ve keyiften bayıltan şeyler nelerdir? Tüylü dostunu zevkten kendinden geçirecek önerilerimiz senin için!

kediler sever
Paylaşın

Titiz! Kedi dostlarımızı tanımlamak için sıklıkla kullandığımız kelime. Bu kadar ilginç bir itibara sahip olmalarına rağmen kediler en popüler evcil hayvanlardan biridir. Neden peki? Çünkü bu zeki yaratıklar son derece büyüleyici. Kedi ebeveynleri, kedilerinin uzun bir beğeni listesine sahip olduğunu bilirler. Tabii eşit derecede uzun (veya daha uzun) bir hoşlanılmayan şeyler listesine de sahiptirler. Her kedinin kendi tercihleri olsa da, bazı şeyler (neredeyse) evrensel favorileridir. Kediler burada yazılanları çok sever. İşte her yerde kediler tarafından en çok sevilen 7 şey:

Kediler Uyumaya ve Şekerleme Yapmaya Bayılır

Kedilerin uyumayı çok sevdiği bir sır değil. Aslında, ortalama bir kedi günde ortalama 15 ila 16 saat uyur. Yavru kediler ve yaşlı kedi yavruları günde 20 saate kadar kestirebilir. Bu, kedinin yemek dahil olmak üzere başka bir şey yapmak için harcadığı zamandan daha fazladır. Kedinin çok fazla veya çok az uyuduğundan endişeleniyorsan dikkat. Cinsi, yaşı, boyutu ve aktivite düzeyi için normal olanın ne olduğu konusunda veterinerinizle konuşmalısın. Sonuç olarak kediler uyumayı çok ama çok severler. Gün içerisinde miskin miskin takılıp sürekli sağda solda uyuyorsa onu rahat bırak. Uyusun 🙂 Bu ona iyi geliyor.

Tüylerinin Taranmasına Bayılırlar

Kedilerin günde en az 2 saatini tüylerini, pençelerini temizleyerek, bakım yaparak geçirdiklerini öğrenmek seni şaşırtacak mı? İster kendilerini, ister başka bir kediyi, hatta insanlarını tımarlıyor olsunlar, kediler mümkün olduğunca temiz olmayı severler. Zımpara kağıdına benzer dilleri, cilt yağlarını katları boyunca dağıtırken kiri çıkarmaya yardımcı olur.

Kediler Temiz Tuvaletleri Severler

Tuvaletler… Günde en az 3 kez kirlenen, ve titiz dostlarımız için dünyanın sonu gibi algılanan kirli tuvaletler…  Kediler bu özel alanlarının daima sessiz ve temiz bir yer olmasını ister. Amerikan Kedi Uygulayıcıları Birliği’ne (AAFP) göre, kedi sahipleri bu çok önemli kedi malzemelerini seçerken yer, boyut, kum türü, kum kutusu temizliği ve ihtiyaç duyulan toplam sayıyı göz önünde bulundurmalıdır.

Genel kural, evde kedi başına 1 veya 2 tuvalete sahip olmaktır. Evinin yoğun ve ayakaltı alanlarından kaçınarak gözden uzak bir yerlere yerleştirmelisin.

Kum söz konusu olduğunda, birçok kedi kokusuz ve topaklanan kumları tercih eder. Kedin için uygun olanı bulmak için farklı kum ve kutu kombinasyonlarını denemen gerekebilir.

Son olarak, AAFP, tuvaletlerdeki atıkların günde en az bir kez çıkarılmasını öneriyor. Ve tabii ki gerektiğinde kum eklenmesini de…

kediler sever

Kediler Tırmalamayı Sever ve Buna İhtiyaç Duyarlar

Kedilerin doğal, normal ve gerekli davranışlarından biri de cansız nesneleri kaşımaktır. Kediler azar yememek için mobilya ve diğer eşyaları tırmalamazlar. Ya da biz öyle yapsınlar isteriz :).   International Cat Care ve AAFP’ye göre, kediler çevrelerindeki nesneleri birkaç nedenden dolayı kaşırlar:

Pençelerinin dış tabakasını törpülemek için
Diğer kedilere ve hayvanlara mesaj olarak bölgelerini işaretlemek için
Vücutlarını, özellikle uzuvlarını ve tırnaklarını kaşımak için

Kedileri sadece belirli yüzeyleri tırmalamaları için eğitebilirsin. Her kedi farklı tırmalama yüzeylerini tercih edebileceğinden farklı lokasyonlarda çeşitli seçenekler sunman gerekebilir.

Kediler Gözlemek ve Saklanmak İçin Yüksek Yerleri Sever

Günümüzün evcil kedilerinin ortak bir ataları vardır. Afrika yaban kedisi (Felis sylvestris lybica). Bu küçük yaban kedisi türü hala yaşıyor ve evcil kedilerimiz gibi doğal ortamında hem avcı hem de av olarak varlığını sürdürüyor. Bir avcı olarak Afrika yaban kedisi, avını izlemek için ağaçların veya tepelerin yükseklerinde saklanmak üzere evrimleşmiştir. Ve av olarak, büyük yırtıcıların takip edemediği yüksek yerlere kaçar.

Yüksek yerlere zıplamak ve tırmanmak evcil kedilerimiz için normal bir davranış olmaya devam ediyor. Ataları gibi, kedi arkadaşlarınız da kendi bölgelerini araştırmak ve evdeki başka bir evcil hayvandan, küçük bir çocuktan veya onları korkutan bir şeyden kaçmak için yüksek yerler arar. Kedinin yüksek yerlere olan sevgisini, tırmanmak, zıplamak, kaçmak, dinlenmek ve çevreyi incelemek için “onaylı” yerler sağlayarak tatmin edebilirsin. Çeşitli yüzeylere ve rahat platformlara sahip iç mekan kedi “ağacı” mobilyaları, mutfak tezgahları, kitaplıklar onlar için mükemmel bir alternatiftir.

Kediler Uyarıcı Ortamlara Bayılırlar

Kediler doğal olarak meraklıdır ve her gün bir tür meydan okumaya veya eğlenceye ihtiyaç duyarlar. İçeride yaşamak kedileri yırtıcı hayvanlardan, arabalardan ve diğer tehlikelerden korurken, kediler için de sıkıcı olabilir. Biz ve köpekler gibi, kedilerin de sağlıklı ve mutlu olmak için enerji harcamaları ve zihinlerini kullanmaları gerekir. Kedilerin, kendi başlarına oynayabilecekleri (sen işteyken) ve onlarla oynamak için kullanabilecekleri oyuncaklar da dahil olmak üzere çeşitli oyuncaklara ihtiyacı vardır. Ve bir pencere pervazı, kedinin kestirmesi veya kuşları ve sincapları izlemesi için harika bir yerdir.

Kediler Ebeveynlerini Severler

Kediler, muhtemelen sürü halinde değil de yalnız avlandıkları için genellikle yalnız hayvanlar olarak kabul edilir. Peki, kedilerin sosyal etkileşimi yemeğe tercih ettiğini öğrenmek seni şaşırtacak mı?

Şaşırtmasın!

Oregon Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kedilerin çoğunluğu için insanlarla sosyal etkileşimi yemeğe tercih ettiğini gösterdi. Çalışma, yiyecek, oyuncak ve insanlarla sosyal etkileşim arasında seçim yapan evcil kedileri ve barınak kedilerini içeriyordu. Araştırmacılar, kediler arasındaki farklılıklara dikkat çekti. Evcil kedilerin ve barınak kedilerinin çoğu, insanlarla her şeyden daha fazla etkileşim kurmayı tercih etti.

Kedilerin sevgilerini ve sevgilerini köpeklerden farklı ifade ettiklerini bilmek önemlidir. Kedinin seni sevdiğine dair bazı işaretler arasında mırıldanma, kafasını sürtme, ve sana sürtünme, yanında veya yakınında uyuma, sana patileriyle dokunma, miyavlama ve “yavaşça göz kırpma” sayılabilir. Bu işaretlere sık sık maruz kalıyorsan bil ki deliler gibi seviliyorsun! Kediler ebeveynlerine sevgilerini en az köpekler kadar belirgin ifade ederler. Yeter ki bu işaretleri okumasını bil.

Bilmiyorsan da endişe etme, çünkü burada senin için hazırladık biz.

Paylaşan heymypet