Kedi Kumu: İnce Kum Mu, Kalın Taneli Kedi Kumu Mu?

Kedi kumu seçerken merak edilen noktaların başında kumun ince ya da kalın olmasının fark edip etmediği geliyor. Tercih ettiğin kumun kalın ya da ince olması arasında bazı farklılıklar var. Bu yazımızda konu hakkındaki kafa karışıklığını gidereceğiz.

kedi kumu

KEDİ KUMU TÜRLERİ

Kedi kumu nasıl olmalı bunun seçimi kedi dostlarının kafalarını oldukça karıştıran bir konu. Aslında burada çok fazla değişken yok, seçimi kolaylıkla yapabilirsin, hiç kafan karışmasın. Dikkat edilmesi gereken tek nokta tanelerin büyüklüğünden ziyade hangi maddeden yapıldığı. İnce taneli kumlar farklı, kalın taneli kumlar farklı malzemelerden üretiyor ve farklı avantajlar sağlıyor. Avantajları gibi dezavantajları da farklı tabii.

İNCE TANELİ KEDİ KUMU

İnce taneli kumlar genelde emiş gücünü artıran bentonit madeninden yapılıyor ve bu sayede hemen topaklanarak idrarın hızla yayılmasını önlüyor. Bu özellik hem kedine, hem de tuvaletini temizlerken sana kolaylık sağladığı için tercih ediliyor.  

KALIN TANELİ KEDİ KUMU

Kedin ince taneli kuma kolaylıkla alıştıysa hiçbir problem yok, sağlık ve hijyen açısından gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Fakat bazı kediler ince taneli kumlara alışamıyor ve kalın tanelileri seviyor. Bu tür kumlar kullanım açısından ince taneliler kadar fazla avantaj sunmasa da kullanımında herhangi bir sakınca yok.

PEKİ HANGİ KEDİ KUMU?

Uzun lafın kısası; kedi kumu nasıl olmalı? İnce taneli ya da kalın taneli kedi kumu… Seçimi sen yapmayacaksın, kedin yapacak 🙂 Tuvalet davranışlarını gözlemleyerek hangisini daha çok seveceğini keşfedip seçimi ona göre yapman ikinizi de daha mutlu edecektir…

Kedin için en uygun kumu belirledikten sonra haftalık ne kadar kum kullanman gerektiğini ve kedinin kumunu ne kadar sürede bir temizlemen gerektiğini de öğrenmek istersen, hemen yardımcı olalım: Kedim için gereken kum miktarı

Paylaşan heymypet