Kedi Kumu Nasıl Doğru ve Temiz Bir Biçimde Kullanılır?

Kedi kumu meselesi, patili dostlarımızın evdeki bakımında en kritik konulardan biri haline geliyor. Sonuçta sağlıklı bir kum alışkanlığı, huzurlu bir ev demek, yanlış mı? Peki madem kedi kumunu nereye koyarsak kedi dostlarımız daha rahatlar?

kedi kumu
Paylaşın

Kedi kumu meselesi, patili dostlarımızın evdeki bakımında en kritik konulardan biri. Sonuçta temiz ve doğru bir yere konan kedi kumu, huzurlu bir ev demek. Aksi taktirde ortaya gerçekten tatsız bir görüntü çıkıyor. O yüzden sana bu konu için detaylı tavsiyeler hazırladık!

KEDİ KUMU İÇİN EN UYGUN NOKTALAR HANGİLERİ?

Kedilerin kumunu koyarken:

  • Dostumuza özel bir yer seçmeye dikkat edelim. Patili dostlarımız tuvaletlerini kuytu köşede yapmayı tercih ederler. Bunun nedeni, o haldeyken dışarıdan gelecek herhangi bir tehdide karşı kendilerini savunmasız hissetmeleri. O yüzden sık kullanılmayan bir odan varsa kumu buraya koyabilirsin. Yok öyle bir alanın yoksa, en olmadı dostumuzun kumunun çevresine küçük bir düzenek kur ve kumu gizle.
  • Sessiz bir yer olmasına özen gösterelim. Mesela bazı kedi ebeveynleri kumu çamaşır makinesinin yanına koyuyorlar. Sonra da dostumuz tuvaletini yaparken makine çalışınca… Strese kapılan kediler her yeri batırabiliyor, dikkat.
  • Yemekten uzak bir yeri tercih edelim. Yalnızca temizlik gibi problemlerden dolayı değil, kediler sandığımızdan daha huylu canlılar olabilirler. Bu yüzden tuvalet yaptıkları yerlerde yemek yemekten uzak durabilirler.
  • Eğer ev dubleksse kumu üst kata koymayalım. Normalde patili dostlarımız merdivenlerle pek bir sorun yaşamazlar. Ancak kedin özellikle genç veya yaşlıysa o merdivenleri tırmanmamayı tercih edebilir.
  • Kapısı sık sık açık kalan bir odayı seçelim. Düşündün taşındın ve kedi kumu için harika bir yer buldun. Fakat odanın kapısını sürekli kapıyorsan tüm bu emeklerin suya düştü bile.

Tüm bunları sıraladıktan sonra kedi dostlarımızın kumları konusunda oldukça hassas olduklarını anlamışsındır herhalde. O yüzden bu kumun nereye konduğu da doğal olarak önem kazanıyor. Bu arada hazır lafı açılmışken şunu da ekleyelim, kedinin kumu ne kadar fazla olursa o kadar iyi. Bazı kedi dostlarımız küçük tuvaletini yaptığı kuma büyüğünü yapmaktan imtina edebiliyor. Zaten birden fazla kediniz varsa daha fazla kedi kabı bir zorunluluk haline geliyor. Kedi kumu nereye konur sorusu artık netleşti, değil mi? Madem öyle geçelim kedi kumu temizliği meselesine.

kedi bakımı

KEDİ KUMU TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

Direkt yanıtlayalım, kedi kumu sıkça temizlenmeli! Neden, kedi kumu temizliği kedinin hem ruh hem de beden sağlığı açısından düşündüğünden büyük önem taşıyor çünkü. Hatta bu küçük tüylü yaratık, kumunun temizliğini neredeyse su kabının temizliğinden fazla önemsiyor. O yüzden de  kumu temiz olunca kendini çok daha enerjik ve mutlu hissediyor. Bu yüzden de ona bir iyilik yapıp kumunu düzenli temizlemeni öneriyoruz. 

Tabii kedin küçük tuvaletini günde birkaç kez yaptığı için her seferinde temizlemek ideal olsa da pek gerçekçi olmayabilir. Ancak en azından her büyük tuvalet sonrası kumu temizlemek hem kötü kokuyu önler, hem de tekrar kullanmak istediğinde kedine kolaylık sağlar. Çünkü şirinliği kadar titizliğiyle de tanınan kedin kendi dışkısına dokunmaktan hiç hoşlanmaz. Gerçi empati yapalım, kim kendi dışkısına dokunmaktan hoşlanır ki? Eğer kedin kum kabını kirli bulursa muhtemelen tuvaletini yapmak için alternatif yerler arayacaktır. Bu da sağa sola tuvaletini yapması anlamına gelebilir, aman dikkat! 

kedi kumu

Günde 1-2 kez kedi kumu temizliği hijyen sağlamanın yanında kumun kullanım ömrünü de uzatır. Bu arada kedi kumunu temizlemek, değiştirmek anlamına gelmiyor elbette. Peki kumu ne sıklıkla tamamen değiştirmeliyiz? Hem kendi sağlığın, hem de kedinin sağlığı için haftada bir kez kum kabını tamamen boşaltıp kumu tazelemeni öneririz. Böylelikle parazit ve bakterilere karşı evde meydana gelebilecek hastalıkların da önlenmesine yardımcı olursun. 

Uzun lafın kısası, günde iki kez kedi kumu küreğiyle idrar ve dışkı bulaşan kumları temizleyerek ve haftada bir kez de tüm kumları tazeleyerek hem kedine, hem de ev halkına sağlıklı ve hijyenik bir ortam sağlayabilirsin.

Uzun lafın kısası, kedi kumunun temizliği ve doğru bir biçimde kullanılması her ev sakini için hassas bir konu. Bu yüzden yukarıdaki tavsiyeleri bir kere daha özetleyelim:

Kedi kumu dostumuzun kolaylıkla ulaşabileceği ve kullanırken rahatsız olmayacağı bir yere konmalı. Aynı zamanda bu kumu sık sık temiz tutmanda oldukça fayda var.

    Paylaşan heymypet