Kedi İle Uçak Yolculuğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzak diyarlara yolculuk yapmanız gerekiyor ve tüylü dostunuzu evde bir başına bırakmaya gönlünüz razı olmadı. Onsuz gidemeyeceğinizi düşünüyor fakat onunla uçak yolculuğunun zor bir deneyim olduğunu düşündüğünüz için çaresiz hissediyorsunuz. Hiç endişelenmeyin, her şeyin olduğu gibi bunun da çözümü var.

kedi uçak
Cat flying in the plane
Paylaşın

Kedi ile uçak seyahati planlarken biraz gergin hissedebilirsin. Tatlı küçük tüy yumağının strese girmeden uçakta birkaç geçirmesini nasıl sağlayacaksın? Korkacak mı? Güvende hissedebilecek mi? Seninle birlikte kabinde seyahat edebilecek mi, yoksa uyutulup bagajda mı gitmek zorunda kalacak?

Kedinle bir yerlere uçarken düşünmen gereken çok şey var. Ama endişeye mahal yok, hepsini tek tek anlatacağız.

HANGİ KEDİLER UÇAĞA BİNEMEZ?

Uçakta kedi taşıma süreci, köpek taşıma süreciyle bir noktada benzerlikler gösterebilir. Ancak iyi bir haberimiz var ki kedi taşımak köpek taşımaktan daha kolaydır. Uçakta taşınmasına izin verilmeyen herhangi bir kedi ırkı bulunmuyor. Yalnızca bazı kedilere, kafanın orantısız biçimde gelişmesine yol açan brakisefali sorunu sebebiyle uçak ile seyahat önermiyorlar. Burmese, Himalayan veya İran gibi basık burunlu, solum sorunu yaşayabilen kedilerin kabin içerisinde taşınmasına öncelik verilmesini veya hiç yolculuk yapmamalarını tavsiye ediyorlar. 10 haftalıktan küçük yavrular, emziren veya hamile kediler de uçakla seyahat etmemelidirler. 10 – 12 hafta arası kediler ise ancak veteriner hekimlerinin onayıyla uçabilirler.

KEDİLERLE UÇMAYI PLANLARKEN YAPILMASI GEREKENLER

Uçak seyahatini planlarken seçtiğin hava yolunu kedinle birlikte uçacağına dair önceden bilgilendirmelisin. Çünkü kedi taşınan uçaklarda kuş veya köpek taşımaya farklı kabinlerde bile olsa izin vermiyorlar. Bu sebeple kedin için erkenden rezervasyon yaptırman gerekir. Evcil hayvan taşıma talebini uçuş şirketinin çağrı merkezini arayarak iletebilirsin.

Kediler için kabinde taşınma şartları köpekler ile aynıdır. Taşıma çantası da dahil olmak üzere kendinin ağırlığı 8 kilogramı geçmemeli. Bu koşulları sağlayan kediler kabinde taşınabilirler.  Sağlamayan tüylü dostlarımız  ise maalesef ancak kargo taşıma kısmında yolculuk yapabilirler. 🙁 Kedilerin de köpekler gibi hava yolu şirketleri tarafından belirlenen standartlara uygun çantalar içerisinde taşınmaları gerekir. Kedinle yolculuğunu kolaylaştıracak en uygun taşıma çantalarını internetten inceleyip satın alabilirsin. Fakat dikkat etmen gereken nokta ise, her hava yolu firmasının standartları farklı olduğundan, en sık tercih ettiğin hava yolu firmasından önceden bilgi alman önemli.

Önceden plan yaptığın sürece, kaseler ve kedi maması gibi seyahat malzemelerini paketleyip seçtiğin havayolunun tüm gereksinimlerini karşıladığından emin olursan, hem sen hem de kedin gayet rahat edersiniz.

Kedilenin seyahat kafesine ya da taşıma çantasına emici bir ped yerleştirmek uçuşta ikiniz için de konfor sağlayacaktır. Uçak yolculuğundan hoşlanmayan ya da tedirgin olan kedin tepki olarak çişini yapabilir. Bu durumda emici bir ped hayat kurtacaktır.

KEDİLER İÇİN UÇUŞ PROSEDÜRLERİ

Uçuşlarda kullanılan taşıma çantası standartlarının şirketten şirkete değiştiğini belirtmiştik. Bazı hava yolu şirketleri 23cmx30cmx40cm boyutundaki çantaları kabul ederken, bazıları ise en fazla 32 cm x 32 cm x 50 cm’lik kafesleri kabin içerisine kabul ediyor. Aynı kafeste ise anne ve yavru ya da aynı anneden olan iki yavru şeklinde en fazla 2 kedi taşınabiliyor.

Kedinin sağlık belgesini, aşı kağıdını ve kimliğini mutlaka yanında bulundurman gerekiyor. Eğer bu bir yurt dışı uçuşu ise, evcil hayvan pasaportunun da kesinlikle yanında olması gerekiyor.

Öte yandan bazı hava yolu şirketleri tüylü dostlar için de ücretli bilet kesiyor. Bunu da hava yolu şirketinin çağrı merkezine danışarak öğrenmelisin çünkü kedinin ağırlığına göre ödeyeceğin bilet fiyatı değişiklik gösterecektir.

 

Uzun lafın kısası, aşağıdaki 4 maddeyi uçuşunu planlarken mutlaka göz önünde bulundurmalısın:

  • Rezervasyon
  • Sağlık Raporu ve Kimlik
  • Uygun Kafes
  • Ek Ücret

Size huzurlu ve güvenli uçuşlar, iyi tatiller şimdiden! 🙂

 

Paylaşan heymypet