Kedi Dilinin Şifresi: Kedinin Duygularını Nasıl Anlarsın?

Kedinin Verdiği Sinyalleri Nasıl Okursun? Kediler kendilerini daha çok kuyruklarının, vücutlarının ve kulaklarının konumu ve gözleri ile ifade ederler. Kedi dilinin şifresini şu şekilde deşifre edebilirsin:

kedi dilinin şifresini çözmek
A vertical shot of a black cat with yellow eyes looking at the camera with a blurred background
Paylaşın

Yavaş Göz Kırpmalar

Kediler bazen göz kapaklarını yavaşça indirerek mutlu ve rahat hissettiklerini gösterirler.  Bu slow motion göz kırpmalarla kedin sana, “Ben sakinim. Sen sakinsin. Biz sakiniz.” Mesajı veriyor. Bu göz kırpmalar kedi dilinin önemli parçalarındandır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kedilerin yavaş yavaş göz kırpan birine yaklaşma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi.

Bence hemen denemelisin! Kediler tipik olarak korktuklarında veya gerildiklerinde göz temasından kaçınırlar. Kızdıklarında ve saldırganlaştıklarında gözlerini dikip bakarlar. Gözlerini dikmeden veya kaçırmadan yavaşça göz kırpmaları bir rahatlık ve güven belirtisidir. Buna sevgi de diyebiliriz. Peki, kedi dilinin şifresi nasıl çözülür?

Kedi Öpücükleri

Kediler adeta gözleriyle sahiplerini öperler. Aslında gözlerinin içine bakılmasını pek sevmezler ve bunu bir tehdit olarak algılayabilirler; ancak seninle arasında bağı olan bir kedi sevgisini göstermek için gözlerini kullanmaktan çekinmezler. Kediler öpücüklerini sahiplerinin gözlerinin içine bakıp ve daha sonrasında da kendi gözlerini kırparak yaparlar. Bu tam bir sevgi gösterisidir ve genelde kediler sakin ve huzurluyken bu durum gözlenir.

Kedin sana kedi öpücüğü attığında, ona aynı şekilde yavaşça göz kırparak karşılık verirsen, onun sana yaptığı sevgi gösterisine sen de aynı karşılığı vermiş olacaksın ve o bunu anlayacaktır. Tavsiyemiz her zaman kedinin göz kırpmalarını takip etmen olacaktır.

Kedin sana göz kırptığında parmağını ona doğru uzatıp koklamasına izin verebilirsin eğer kedin seninle daha fazla etkileşime açık bir durumdaysa parmağını kokladıktan sonra yüzünü parmağına sürmeye başlayacaktır. Kimi zaman başını eğerek de ilgi gösterebilirler. Eğer kedin geri çekilir veya parmağına pençe atmaya çalışırsa seninle fiziksel bir etkileşim içerisine geçmek istemediğinin net bir göstergesidir.

Bu çok bilinmeyen ancak sevgi dolu hareket kedinle daha iyi bir iletişim içinde bulunmana yardımcı olacak. Fakat bunu deneyeceğim diye de kedinin gözlerinin içine durmaksızın bakman da doğru olmayacaktır. Bunu yapmak yerine, ara sıra göz ucuyla kedine bak ve onun buna nasıl tepki verdiğini gözle.

Şunu unutma! Kedin sana hiç kedi öpücüğü vermiyorsa veya sana hiç tepki vermiyorsa, bu kedinin seni sevmediği anlamına gelmez. Bazı kediler sevgilerini başka yollarla göstermeyi tercih ederler.Kedilerin göz kırpmaları bilimsel olarak da doğrulandı. Sussex Üniversitesi’nden psikologların yaptığı ve Nature Scientific Reports dergisinde yayınlanan 2 ayrı deney, kedilerin göz kırpmasının gerçekten de etkili bir iletişim aracı olduğunu gösterdi.

Sırt Üstü Yuvarlanma

Kedi yavruları sırt üstü yuvarlandıklarında kendilerini çok rahat hissediyorlar. Kedilerin karın bölgelerini göstermeleri onlar için çok savunmasız bir andır. Kedilerin karınlarını ortaya çıkarmaları belli bir güven ve rahatlık gerektirir. Kedin yanında sırt üstü yatıp karnını gösteriyorsa seninle güvende hissediyor demektir.

Mırıldanma ve Yoğurma

Bazen kediler masaj terapistlerine dönüşürler, patileriyle vücudunuzu yoğururlar ve mırıldanırlar. Bu, bir kedinin sevgisini göstermenin birincil yoludur. Tipik olarak, kediniz mırıldandığında, ne kadar mutlu ve memnun hissettiğini seninle paylaşır. Ancak kedinin tuhaf zamanlarda mırıldandığını fark edersen, bu kedinin stresle başa çıkma yöntemi olabilir. Bazı durumlarda kediler kendilerini yatıştırmak için bir şeyler mırıldanabilir, yoğurabilir veya emebilir.

Yalama ve Kemirme

 Kedin seni yalıyor veya kemiriyorsa, bunun nedeni seni gururunun bir parçası olarak görmesidir. Yani kedin seni sosyal çevresinin önemli bir parçası olarak gördüğünü söylüyor.

Kuyruk Yukarı ve Titreşimli

İşten eve geldiğinde ve kedinin en sevdiği yiyecekleri aldığında onun dik kuyruğunun titrediğini fark ettin mi? Bu kedinin heyecanlandığının bir işareti.

Kafa Vuruşları

İnsanların dünyasında kafa atmak öfkeyi ifade eder. Ama bu durum kedilerde tam tersidir. Bu kedilerin sevgilerini göstermelerinin başka bir yolu. Bacaklarına veya yüzüne başıyla bir vuruş atıyorsa, kedin senin dikkatini çekmeye çalışıyor aynı zamanda da ona sevgi göstermeni istiyor.

Kuyruğun İleri Geri Sallanması

Genel olarak, hareket eden bir kuyruk korkuyu gösterir. Ama aynı zamanda dört ayaklı arkadaşının bir şeye ilgi duyduğunu gösteren eğlenceli bir hareket de olabilir. Kedinin sana ne söylemeye çalıştığını anlamak için bu durumu bir düşünün.

Sohbet

Kedilerin genellikle kuşları ve diğer avlarını izlerken çeneleri düşer, hızlı ve küçük ses patlamaları yaparlar ama tüylü dostun bu halleriyle çok sevimli görünür. Kedinin yaptığı bu gevezelik onun heyecanlı olduğu anlamına gelir.

Kulaklar Aşağı ve Geri

Kulaklar kedi dilinin şifresi için kilit noktadır. Bir kedinin kulakları kafasına yaslandığında, bu genellikle korktuğunun bir işaretidir. Ancak bazı durumlarda, kedinin oyuna girmek üzere olduğunun bir işareti de olabilir.

Çağırış Sesi

Anne kedilerin bebeklerini çağırmak için kullandıkları kısa, inceden kalına giden ve yuvarlanan bir miyavdır. Eğer kedin sana bu sesi çıkarıyorsa onu takip etmeni istiyor demektir (belki yemek kasesine veya kapıya).

Tıslama

Tıslamak asla dostça bir jest değildir. Bu durum neredeyse her zaman kedinin korktuğunun veya aşırı derecede uyarıldığının bir işaretidir. Kedin bir insana veya herhangi bir hayvana tıslıyorsa bir süre diğerlerinden uzaklaşması için onu güvende hissedeceği bir yere alın.Yukarıdaki yönergeler çoğu durumda doğru olsada, kedicikler başlarına buyruk oldukları için hisleri değişkenlik gösterebiliyor. Kedinin özellikle neyi sevip sevmediğine ve nasıl tepki verdiğine dikkat et. Bu, kedinin çeşitli durumlarda ne dediğini en iyi şekilde anlayabilmeni sağlayacaktır.

İşte şimdi kedi dilinin şifresi nasıl çözülür, öğrenmiş olduk!

Paylaşan heymypet