Kayıp Hamster’ını Bulmanın Yolları

Hamsterlar kaçmayı ve saklanmayı çok sever. Kafeslerinden kaçmaları için bir saniye bile yeterli olabilir. İşte bu nedenle biz de kayıp hamster bulma rehberi hazırladık.

kayıp hamster nasıl bulunur
Paylaşın

HAMSTERIM NEREYE KAYBOLDU!

Öncelikle, kayıp hamster dostumuz mutlaka kafesine geri dönmek isteyecektir. Kafesi onun yaşam alanı ve sahiplendiği bölge olduğu için kayıp olduğu süre boyunca kafesin kapısını açık bırakmayı ihmal etmeyin ki geri döndüğünde içeri rahatlıkla girebilsin.

PEKİ HAMSTERIM NEREDE OLABİLİR?

Dostun kaybolduğunda yapman gereken ilk şey evdeki saklanma noktalarına iyice bakmak. Kayıp bir hamster mutlaka korkacak ve kendine güvenli bir sığınak arayacaktır. Hem korkuyorlar hem de kaçmaktan geri durmuyorlar, haklısın… 

İlk olarak kafesin çevresindeki noktaları yavaşça aramaya başlamak lazım. Unutmayalım ki ani hareketler onu korkutacaktır.

Kitaplıklar ve açık çekmeceler ilk bakılması gereken yerler. Çünkü hamsterlar kağıt kokusunu çok severler. Evdeki sıcak noktalara da bakmak gerekir. Kalorifer peteklerinin altı veya sıcak ve karanlık olabilecek her yer onun için güvenli alan demek.

Saklanmak için en ideal yer ise duvarlardaki delikler. Evinin duvarlarını ve özellikle büyük mobilyaların arkalarını delik var mı diye kontrol etmeni tavsiye ediyoruz.

KAYIP HAMSTER TAKİBİ

Kayıp hamsterını bulmak için ona birkaç küçük takip hilesi yapabilirsin. İlk olarak geceleri hamsterların daha aktif olduğunu hatırlaman lazım. Bu takibi gece yapmanda büyük fayda var.

Hamsterlar çekirdek içine bayılır. Ay çekirdeği içini evin farklı yerlerine sayarak yerleştir ve ertesi sabah sayılarının eksilip eksilmediğini kontrol et. Hangi ay çekirdeği eksildiyse o civarı iyice kolaçan et. Oralarda bir yerlerde olması muhtemel. 

Tohum yığınlarının etrafındaki yere biraz un veya mısır nişastası serperek de adımlarını takip edebilirsin. Küçük beyaz ayak izleri, seni saklandığı yere götürecektir. Ya da hareketleri dinlemek de çözüm olabilir. Gece zemini alüminyum folyo ile kapla ve ışıkları söndürüp sessizce bekle. Kimsenin olmadığını düşünen yaramaz dostun ses çıkararak yerini belli edecektir.

KAYIP HAMSTERI BULDUK, ŞİMDİ YAKALAMA ZAMANI

Bazen küçük tüylü dostunu bulsan bile yakalaman için çok zaman harcaman gerekebilir. Ama bu küçük hileler işini kolaylaştıracaktır. Hamsterlar taze yiyeceğe bayılır. Kafesinin içine bol bol taze yiyecek koymak ilk deneyeceğin şey olmalı. Gözün hep kafeste olsun çünkü yemekten sonra tam dinlendiği sırada kafesin kapısını kilitlemen gerekecek.

Mesela fıstık ezmesi ve hamster yemi birleşince karşısında hiçbir hamster dayanamaz. Ama fıstık ezmesini sadece bir tuzak olarak küçük miktarda kullanman gerektiğini sakın unutma. Fazlası zararlı olabilir… Küçük dostunu havlunun üstüne yerleştirilmiş leziz bir ikramla kolayca yakalabilirsin, ardından da hooop kafese…

Paylaşan heymypet