Kara Kedilere Dair 5 Şaşırtıcı Bilgi

Evini bir kediyle paylaşmıyor olsan bile kara kediler hakkındaki birbirinden farklı şehir efsanelerini duymuşsundur. Kara kediler çeşitli kültürlerde cadılar, büyücülük ve kötü şansla bağdaştırılıyor olsa da aslında haklarında bilinmesi gereken çok daha ilginç ve olumlu gerçekler var. Bu yazımızda; kara kedilerin tarihçesini, nasıl Cadılar Bayramı’nın sembollerinden biri haline geldiklerini ve genlerinin belki de bir gün nasıl insanlardaki bazı hastalıkları gidermeye yarayabileceğini anlatacağız.

Paylaşın

KARA KEDİ İLGİNÇLİKLERİ

Kara kediler ve büyücülük bağlantısının tarihçesi

Cadılar Bayramı’nın anavatanı ABD’de bugünle alakalı olarak akla ilk gelen sembollerden biridir. Peki ama nasıl oldu da kara kediler bu bayramın simgesi haline getirdi?

Orta Çağ’ın başında kediler, cadılarla ve büyücülükle bağdaştırılırdı. Öyle ki dönemin bazı insanları kara kedilerin cadılarla ortaklık kurduğunu, hatta form değiştirmiş cadılar olduğunu düşünürlerdi. Sırf bu inanış sebebiyle, kara kediler ve bazen de bir kara kediyle birlikte yaşayan insanlar topluca katledilirdi.

Sembolize ettiği pek çok korkutucu şey bir yana, kara kedilere karşı duyulan korku bugün hala devam ediyor. Örneğin, ABD’de bugün hala bazı barınaklar Cadılar Bayramı’nın kutlandığı ekim ayında kara kedileri kurban edilebilecekleri korkusuyla sahiplendirmekten çekiniyor.

Kara kedin aşkta kazanmanı sağlayabilir

Klişeleşmiş “yalnız ve kedili kadın” tasvirini unut! Dünyanın bazı yerlerinde, kara kedilerin aşkta kazanmanı sağlayabileceğine inanılıyor.

Örneğin, Japonya’da evini bir kara kediyle paylaşan bekar kadınların taliplerinin daha bol olacağı düşünülüyor. İngiltere’nin iç kesimlerinde ise, geline şans ve mutluluk getireceğine inanıldığından kara kediler çiftlere düğün hediyesi olarak sunulabiliyor.

Kara kedin sana şans getirebilir

Kara kediler sadece aşkta kazanmanı sağlayabilmekle kalmayıp parasal anlamda şansının yaver gitmesini de sağlayabilir. Tarihte, denizciler kedileri fare avlamak ve biraz da arkadaşlık edebilmek amacıyla beraberinde gemiye götürürlerdi. İngiliz denizciler, kara kedilerin gemiye şans getireceğine ve güvenli bir dönüş yolculuğunun gerçekleşmesini sağlayacağına inanıyorlardı.

Korsanlar içinse durum biraz daha karmaşıktı. Korsanlar, kendilerine doğru yürüyen bir kara kedinin şanssızlık, kendilerinden uzaklaşan bir kara kedinin şans getireceğine inanmakla birlikte önce gemiye binip daha sonra gemiden aşağı atlayan bir kara kedinin geminin batmasına sebep olacağıni düşünüyorlardı.

İskoçya’daki yaygın bir inanışa göre ise denizcilikle ilgilenmeyen kimselerin kapısına bir kara kedi geldiğinde bu refah demek. Yine İskoçya ve İngiltere’de, yolu kara kediyle kesişen kimselere kara kedinin şans getireceği düşünülüyor.

Kara kediler hastalıklara karşı direnç gösterebilir

ABD Ulusal Sağlık Hizmetleri (NIH) araştırmacıları, kedilerin tüylerinin siyah olmasına neden olan genetik mutasyonların bazı hastalıklara karşı koruma sağlayabileceğini keşfetti. Bu mutasyonların, insanlarda HIV’e karşı kalkan olabilecek genlerin aynısına etki ettiği ortaya çıktı.

Kediler insanların yakalandığı kanser, HIV, Alzheimer gibi pek çok hastalığa yakalanabildiğinden insan hastalıkları üzerine çalışmak için kullanılabilecek hayvanlar. Uzmanlar, kedilerin hastalıklara nasıl karşı koyduğunu çözümleyebilirse insan sağlığı adına da önemli adımlar atılabilir.

Kara kedin renk değiştirebilir

Eğer kara kedin tekir şerit genine sahipse ve gününü güneş altına yatarak geçirmekten hoşlanıyorsa, tüyleri paslı kahverengi rengine dönüşebilir. Neden mi? Çünkü güneş ışınları kara kedilerin tekir şeritlerini ortaya çıkarmak için tüylerindeki pigmentleri parçalar.

Paylaşan heymypet