Kara Ayaklı Gelincik De Klonlandı! Peki Ama Neden?

Klonlama hikayeleri gittikçe çoğalıyor. Bu durumun etik olup olmadığına dair tartışmalar sürse de, en azından bu örnekte dostumuz faydalı bir amaç için klonlanmış!

Kara Ayaklı Gelincik
Fotoğraf: Wikipedia
Paylaşın

ABD’li bilim insanları, nesli tükenen kara ayaklı gelincik Elizabeth Ann’ı başarıyla klonladı. Dostumuz Elizabeth Ann’in 10 Aralık 2020’de dünyaya gelen bir gelincik. Önce bu haber garip hissettirse de, amacı açığa çıktığında rahatlatıyor.

Öncelikle tüm bu işlemler, 1988 yılında ölen ve bedeni dondurulan Willa sayesinde hayata geçti. O da tıpkı Elizabeth Ann gibi bir başka . Klonlama için elde edilen genler, onun dondurulmuş vücudundan. Bu genler, Elizabeth Ann’in klonlaması esnasında aktif rol oynadı.

Bu gelincikler, sevimli bir görüntüye sahip. Fakat vahşi bir etçil türü onlar. Nihayetinde bu, su götürmez bir gerçek. Hatta insan parmağını kolaylıkla koparabilirler.

Bu gelincik türünün nesli devam etmeli. Bu yüzden, klonlanan gelincik gelişimini tamamlasa dahi doğaya bırakılmayacak. Dostumuz, Colorado’da bir üreme tesisinde gözetim altında hayatına devam edecek. ABD Balık ve Vahşi Yaşam Servisi Koordinatörü Pete Gober, Associated Press’e verdiği demeçte; Elizabeth Ann’in doğaya salınmayacağını doğruladı ve ekledi: ‘’Kara ayaklı gelincik neslini ayakta tutabilmek için çabalayacağız.’’

Sonuçta tüm bu hengame, bir türün nesli tükenmesin diye. İnsanlık olarak doğaya sahip çıkmamız bir zorunluluk. Ama gerektiği zamanda gerekli önlemleri almıyoruz. Böylece dostlarımızın türü tehlikeye girmesin diye dondurma ve klonlama çözümlerine başvuruyoruz. Bu amaç uğrunda yapıldığında etik çerçeveler içerisinde klonlama. Yine de keşke hiç ihtiyaç duymasak.

Sana bir klonlama haberi daha sunmuştuk. Bu sefer ise başrolde bir kedi var. Hikayemize buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet