Kaplumbağaların Hisleri Var Mı?

Kaplumbağalar dünyanın en huzurlu hayvanlarındandır ve bu huzurlu halleri yüzlerine de yansır. Tehdit altında hissetmedikleri sürece seni ısırmazlar. Tehdit altında hissettiklerinde ise ısırmalarının amacı kendilerini korumaktır. Eğer korku hissedebiliyorlarsa bu mutluluk, üzüntü, heyecan ve sıkıntı da hissedebilecekleri anlamına gelir. Yine de kaplumbağaların gizemli hayvanlar oldukları da bir gerçek.

Kaplumbağaların hisleri var mı?

Kaplumbağalar acı hissedebilir ve bunun sebebinin nosiseptörler (ağrıya yanıt veren reseptör) olduğu bilinir. Kaplumbağaların zaman zaman kendi aralarında kavga ettikleri de görülebilirr ancak bu kavgaların sebebi öfke değildir. Kaplumbağaların birinci endişesi hayatta kalmaktır ve yemek için her şeyi yaparlar. Aralarında çıkan kavgalarının bir diğer sebebi ise üçüncü bir kaplumbağanın ilgisi için yarışmalarıdır. 

Eğer tek bir kaplumbağan varsa zaman zaman sıkıldığını gözlemleyebilirsin. Kaplumbağan sıkıntısını gidermek için akvaryumun içinde gezinebilir, bir şeyleri eşeleyebilir.

Geçmişte yapılan bilimsel bir araştırma, kaplumbağaların depresyona girebileceğini kanıtladı. Kaplumbağalar, tahmin edebileceğinden daha sık depresyon geçirebilir. Ortamında gerçekleşen bir değişim kaplumbağanın strese girmesine neden olur. Strese giren kaplumbağanın bir yerlere saklandığını görebilirsin. Kaplumbağaların stresi direkt olarak korkuya bağlıdır. Depresyonu tetikleyebilecek diğer nedenler ise hastalık, yaralanma ya da çevresinde gerçekleşen değişimler olabilir.

Kaplumbağanın sıkılmaması veya moralinin bozulmaması için akvaryumuna eğlenebileceği eşyalar koymayı unutma. Ayrıca akvaryumu temiz ve düzenli tutmaya da özen göster.

Kaplumbağanla daha fazla vakit geçirirsen, onu daha iyi anlarsın. Kaplumbağalar kolaylıkla ürken ve utanan yapılarıyla bilinirler. Onunla ilgilenmek sürekli vakit geçirmek anlamına gelmez. Fiziksel temastan kaçınmalı, sevgini farklı yollarla göstermelisin.

 

What do you think?

Paylaşan heymypet