İsrail’deki 2700 Yıllık Mezarlardan Köpek Kemikleri Çıkıyor!

İsrail’deki 2700 yıllık mezarlar tüm araştırmacıları şoke ediyor. Açılan neredeyse her mezarın içinde köpek kemikleri var! İnsanlar köpeklerle birlikte gömüldüyse, bunun sebebi ne olabilir?

İsrail’deki 2700 yıllık mezar kalıntıları
Paylaşın

Ashkelon İsrail’in gözde bir liman kenti ve nesilden nesile 8000 yıldır insanlara ev sahipliği yapıyor. Ancak sadece insanları değil, İsrail’deki 2700 yıllık mezarların gizemini de kalbinde taşıyor şehir. Bilim insanları 30 yıldır bu gizemi, yani insan mezarlarından çıkan köpek kemiklerinin sırrını aydıntlatmaya çalışıyor. Sonuç mu? Bir avuç spekülasyon.

Bu mezarlar, şehir Pers İmparatorluğu’nun himayesi altındayken kazılmış. Araştırmayı günümüzde yürüten Deidre Fulton, “Ashkelon’un tarihini incelediğimizde bu ilginç duruma başka hiçbir zaman aralığında rastlamıyoruz. Şehrin her yerine gömülmüş köpek kemiklerine denk geliyoruz. Gerçek anlamda şaşırtıcı.” diyor.

Bilim insanları bu tuhaflıkla 1990’ların başında karşılaşmış. O günden bu güne 30 yıldır süren araştırmalara rağmen bu durumun sebebi henüz net değil. Yine de ilerlemeler var: “Köpek kemiklerini iyicce incelediğimizde fark ettik ki bunlar sokak köpeği. Evcil hayvan olmadıklarını gençken ölmüş olduklarından çıkarıyoruz. Evcil olsalardı hepsi daha uzun süre yaşardı muhtemelen. Buna ek olarak, onlara özel bir değer verilmediğini de görebiliyoruz. Yanlarından herhangi bir aksesuar yok.” diyor araştırmacılar.

İsrail’deki 2700 yıllık

PEKİ İSRAİL’DEKİ 2700 YILLIK MEZARLARI KAZIP KÖPEKLERİ NEDEN GÖMDÜLER?

Madem bu köpekler sokak köpeği ve onları o insanlar için değerli kılan herhangi bir belirti yok, neden özellikle mezar açtılar? Neden o dönemlerdeki her uygarlığın yaptığı gibi hayatını kaybeden köpekleri oracıkta bırakmadılar? İşte kafaları karıştıran asıl soru da bu. “Bu bir dini ritüel mi, yoksa hijyenle mi alakalı inanın bilmiyoruz. Ben bu işin şehir yaşamı ve hijyenle alakalı olduğunu düşünüyorum ama henüz bunu kanıtlayamadım. Üstelik hayvanların hastalılk taşıdığına dair bir kanıt da yok.” dedi Fulton.

“Bu köpeklerin hepsi kuyruğu ağzına denk gelecek bir biçimde daire şeklinde gömülmüş. Onları mezara atıp öylesine gömmemişler yani. Belki de hayvanla aralarındaki bir bağı kanıtlıyordur bu. Şimdilik çözmeye çalıştığımız gizem bu.”

“Emin olduğumuz bir şey varsa, o da insanların 2700 yıl önce bile köpekleri ilgilendiren konular üzerine kafa yordukları gerçeği.” diyerek sözlerini noktaladı araştırmacı.

Dememiz o ki İsrail’deki 2700 yıllık mezarlar arkeoloji dünyasını meşgul etmeye devam edecek gibi. Bakalım, belki de gelecekte bu gizem aydınlatılır. Bu tuhaflık sende de merak uyandırmadı mı? Eğer evcil hayvanların tarihi ve insan hayvan etkileşimine dair daha fazla bilgi edinmek istersen yazımıza bekleniyorsun!

Paylaşan heymypet