İşitme Engelli Köpek, İşitme Engelli Sahibinden İşaret Dili Öğrendi!

Emerson ve sahibi Nick Abbott, iletişim kurmak istediğimiz takdirde geçemeyeceğimiz engel olmadığını bize bir kez daha hatırlatıyor. Nitekim işitme engelli köpek, sahibinden işaret dili öğrenerek komutları rahatlıkla algılayabilir hale geldi!

İşitme Engelli köpek
Nick ve Emerson. Fotoğraf: Instagram @nickandemerson
Paylaşın

Kim ne nerede nasıl? İşitme engelli köpek, peki. İşitme engelli sahibinden, o da tamam. İşaret dili diyince işler biraz karışıyor galiba…

Patili dostumuz Emerson’un hayat hikayesinden başlayalım anlatmaya. Emerson’un biraz zorlu bir geçmişi var. Onu sokaklarda ateş nöbetleri geçirirken buldular ve hızlıca hayvan hastanesine yatırdılar. Hastanede öğrendiler ki Emerson’un başı parvo isimli bir hastalıkla belada. Yaklaşık 1 yıl süren uzun tedavi sürecinin sonunda dostumuz neyse ki sağlığına kavuştu. Hemen sonra da hayvan sahiplenme listelerine adını yazdırdı. Fakat hastalığını kalıcı sağırlıkla atlattığından dolayı onu isteyen pek çıkmadı.

Nick Abbott, tam da burada Emerson’un hayatına dahil oldu. İşitme engelli köpek, onu sahiplenen işitme engelli adam sayesinde adeta hayata döndü. Emerson’un geçmişini öğrendikten sonra hemen harekete geçen Abbott, “Onun engeli benim için hiç sorun değil. Hatta dostumu sahiplenirken beni en çok motive eden şey engelleri oldu. Onu yanıma almazsam olmazdı. Birçok ortak noktamız var, o yüzden dostumu iyi anlayabileceğimi biliyordum.” dedi.

İŞİTME ENGELLİ KÖPEK İŞARET DİLİNİ NASIL ÖĞRENDİ PEKİ?

Hemen geliyoruz oraya. Önce barınağın bu bitirim ikiliyle ilgili düşüncelerine de değinelim. Barınak yöneticilerinden biri, “Nick bize telefonla ulaştı ve yanındaki insanlar onun Emerson’a ilgisini bize anlattı. İkisinin de işitme engelli olması birbirlerini anlamalarına yardımcı olur dediler. Biz de bu fikri fazlasıyla beğendik ve birbirlerine ait olduklarını düşündük. Nick ve annesi Emerson’la tanışmaya geldiler ve patili dostumuz Nick’i görür görmez benimsedi. İlk işi, yeni sahibinin ayağının üzerine oturmak oldu. Ben de bu noktadan sonra kadere inanmaya başladım dersem yeridir.” dedi.

Şimdi ise sıra, işaret diline geldi. Ne de olsa bu ikilinin iletişim kurabilmeleri için bir yöntem geliştirmeleri zorunluydu. Onlar da neredeyse her işitme engelli gibi işaret diline başvurdular! Klasik koşullandırma ve ödül maması yöntemleriyle Emerson, Nick’in el işaretlerini okuyabilmeye başladı. ‘Otur’, ‘Yere yat’ ve ‘Gel’ komutlarını rahatlıkla algılayabiliyor. Nick’in annesine göre bu benzersiz ikili birbirleriyle iletişim kurabilmeye başladıklarından beri dostlukları iyice güçlendi.

İnsan-hayvan arasındaki dayanışmanın öylesine büyük bir potansiyeli var ki! Sadece biz bu potansiyeli çar çur etme konusunda oldukça başarılıyız, o kadar. Yine de hepimiz bu kadar duyarsız değiliz ki Nick ve Emerson dostluğu gibi nadide örnekler de var karşımızda. Mesela kollarını kaybetmelerine rağmen dostluğu bulan Scarlette ve Doc’un da benzer bir hikayesi var. Bu yazımızı beğendiysen, seni Scarlette ve Doc’un maceralarını okumaya da bekleriz!

Paylaşan heymypet