Hobi Olarak ‘Hayvan Cinayeti’ ve Tunceli Dağ Keçileri

Tunceli dağlarında yaşayan ve kutsal kabul edilen dağ keçileri tehlikede. 21. yüzyılda avcılığı hala spor olarak görenler var ve devlet eliyle açılan ihalelerle destekleniyorlar.

Dağ Keçileri
Paylaşın

Dağ Keçileri ‘nin avlanabilmesi için geçtiğimiz Temmuz ayında Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü bir ihale açtı. İhale, Tunceli ilinin çeşitli bölgelerinde yaşayan toplam 17 dağ keçisini katletmeye davet ediyordu. Hayvanseverler bu uygulamaya karşı çıkarak Change.org internet sitesinde il genelinde avcılığın yasaklanması için kampanya başlattı. Dersim Kültürel Ve Doğal Miras Koruma Girişimi ise iptal talebiyle dava açtı.

Sonra geçtiğimiz günlerde ABD’li bir iş ‘insanı’na, dağ keçilerini avlamak için “av turizmi” kapsamında özel izin verildi.

Bu dağ keçileri resmi kayıtlarda ‘Tunceli’ olarak geçen Dersim bölgesinde kutsal kabul edilir ve Hızır Davarı olarak anılır. Bilir misiniz bilmem ama, dağ keçileri çok ürkek canlılardır ve yaşadıkları dağların en ücra köşelerine sığınırlar. İnsanın yaşam alanından uzakta yaşadıkları ve pek görünmedikleri için de gizemli kabul edilirler. Bölgenin folklorik inancına göre yöre halkı tarafından da mübarek canlılar olarak düşünülür. İnanca göre bırakın avlamayı, onlara ufacık zarar vermek bile en büyük günahla eşdeğerdir.

Konunun sosyal boyutu bir kenara, Bern Sözleşmesi’ne göre (Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi) çengel boynuzlu dağ keçileri ve Bezuvarların nesilleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya ve kesin olarak koruma altına alınması gereken türlerden.  Buna rağmen açılan bu ihale, Bern Sözleşmesi’ni de çiğnemek sayılıyor.

DAĞ KEÇİLERİ YAŞASIN

Şimdi soruyorum size, bir bölge halkının kutsal kabul ettiği, kimseye bir zararı olmadan kendi halinde yaşayan, üstelik nesli de tükenmek üzere olan bir canlıyı, sırf ‘zevk’ için katletmek istemek, ve resmi bir sözleşmeyi çiğneyerek buna yasal izin vermek nasıl bir anlayışın ürünü olabilir?

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu bölge halkıyla birlikte bu büyük yanlıştan dönülmesi için günlerdir insanüstü bir çaba sarfediyor.

Siz de avcılığın cinayet olduğunu düşünüyorsanız kararın geri çekilmesi için Change.org’ta yürütülen imza kampanyasına imza atarak destek olabilirsiniz. Bu dünyada hayvanların da insanlarla eşit yaşam hakkı olduğuna inanan insanların çoğalmasını diliyoruz. Avcılık bir spor değil, insanlık suçudur, cinayettir.

Dipnot: Dağ Keçilerinin kutsiyetine dair kaynak araştırma makalesi: Sibel Taş, Yılmaz Kaval 

Cesur’un diğer yazıları için tıklayın.

Paylaşan Cesur

Cesur ben. Sizlerin sokak köpeği diye tabir ettiği, (SOKÖ diye de kısalttığınızı duyuyorum hatta bazen) sokakları kendine yuva bellemiş, özgür ruhlu, ismi ile müsemma bir dört ayaklı bireyim. Bundan sonra -bir nevi türdaşlarımın sözcüsü gibi- sizlere buradan sesleneceğim.