Hamsterlarda Göz Hastalıkları ve Önlemleri

Aslında hamsterlar genele kıyasla bakımı kolay evcil hayvanlar. Fakat bu hastalıklardan mustarip olmadıkları anlamına gelmiyor tabi ki. Mesela eğer dikkat etmezsen, kemirgen dostumuz rahatlıkla bir göz hastalığı kapabilir. Peki bunu önlemek için neler yapabilirsin?

hamsterlarda göz hastalıkları
Paylaşın

Hamsterlarda göz hastalıkları, göz ardı edilmemesi gereken bir sorun. O yüzden dostlarımız ne tür göz hastalıkları yaşıyor ve bunları nasıl fark ederiz noktasında bilgilenmeliyiz. Ancak bu şekilde kemirgen dostumuzun göz sağlına dikkat edebiliriz. Bu yüzden hamsterların en sık yaşadığı göz hastalıklarını senin için özetledik. Tabi ki şunu da unutmamak gerek: en iyi çözüm mümkün hızlıca veteriner hekimlere danışmak! Şimdi sıra hastalıklarda.

KONKONKTİVİT

Bu hastalık halk arasında pembe göz olarak da bilinir. Hamsterların gözlerinin etrafındaki pembe dokular iltihaplandığında veya tahriş olduğunda ortaya çıkar. Bu hastalığın belirtileri, göz kapaklarında kabuklanma ve yoğun göz akıntısı. Kemirgen dostlarımız bu hastalığı başka hamsterlar veya evcil hayvanlar onlara saldırırsa kapar. Ya da diş sorunları veya kirli bir ortamda bulunmak rahatsızlığa sebep olabilir.

KERATİT

Eğer hamsterın gözünü fazla ovuşturursa, keratite dikkat!  Bunun yanı sıra yaralanmalar yüzünden göz tahriş olursa da keratit oluşur. Bu durumda hamsterın. bulanık görmeye başlar, gözünü kapalı tutar ve düzenli olarak ovuşturur. Dikkat, keratit hızlıca bir uzmana danışılması gereken ve acı verici bir sorun.

PROPTOZİS

Proptozis çok acil bir durum ve göz yuvasından çıktığında görülür. Hamsterı çok sert tutma, yanlışlıkla üzerine basma ya da bir köpek veya kedi saldırısı gibi senaryolarda meydana gelir. Acilen veteriner hekime gitmelisin ve durumu o incelemeli. Özel göz damlaları, lensler ve ışıklar aracılığıyla tedavi edilir. Lütfen proptozise dikkat.

HAMSTERLARDA GÖZ HASTALIKLARI VE ÖNLEMEK İÇİN TAVSİYELER

hamster, göz

Öncelikle şunu netleştirelim. Göz sorunlarının hepsini önleyemeyiz. Ama yine de riski en aza indirmek elbette önemli. Bunu birtakım basit bakım yöntemleri ile sağlayabiliriz.

KAFES VE YAŞAM ALANI TEMİZLİĞİ

Temiz bir ortam sadece kemirgen dostlarımızın küçük gözlerini korumaya yaramaz. Bir yandan da onun genel sağlığını korumak için oldukça önemli. Küçük dostunun kafesini temiz tutmalı ve tozlu ortamlardan uzak olmasına özen göstermelisin. Bazı yataklar diğerlerinden daha fazla toz tutar ve bunlar havaya hamsterının gözlerini tahriş eden küçük parçacıklar yayabilir. Temizlik veya tadilat yüzünden tozlanan odalara da dikkat etmelisin.

Peki hamsterının kafes ve yaşam alanını nasıl temiz tutabilirsin? Bu yazımıza bir göz at deriz!

HAMSTERINI DÜZGÜN TUTMALISIN

Hamsterını çok sevdiğini biliyoruz! Ama onu severken nazik ol lütfen. Kemirgen dostumuzu çok sıkı tutmamaya veya masum bir şekilde fazla kucaklamamaya dikkat et. Çünkü bu şekilde sadece gözlere değil, vücudunun diğer bölgelerine de zarar verirsin.

DİĞER EVCİL HAYVANLARA DİKKAT

Kedi veya köpek gibi hamsterlardan daha cüsseli evcil hayvanlara karşı tetikte ol. Çünkü onları yan yana kontrolsüz bir şekilde bırakırsan, ciddi yaralanmalar kaçınılmaz. Bunun yanı sıra agresif hamsterlar, diğerlerine zarar verici davranışlar sergiler. Birden fazla hamsterın varsa ve aralarında kavgalar oluyorsa lütfen onları birbirinden ayır. Nitekim hamsterlar birbirine zorbalıkta bulunmaktan çekinmez.

Paylaşan heymypet