Hamster’lar Neden Yavrularını Yiyor?

Hamster’ları günlerini tekerleklerde koşarak geçiren sevimli, küçük evcil hayvanlar olarak biliyoruz. Bu kabarık arkadaşlardan birine sahip olmak çok çekici olsa da, görünüşleri kadar sıcak ve sevimli olmayan bazı ilkel davranışlara sahipler…

hamsterlar
Paylaşın

YAVRULARINI NEDEN YERLER?

Bazı hamsterlar neden yavrularını yiyor? Gerek bu ana şahit olmak, gerekse gizemli bir şekilde kaybolan bebek hamsterlar oldukça üzücü ve hatta travmatik. Bu şok edici davranışın ortaya çıkmasının nedenlerini ve bunun olmasını önlemenin yollarını öğrenmeye hazır mısın? 

HAMSTERLARIN NORMAL YUVALAMA DAVRANIŞLARI

Hamsterların gebelik süresi yalnızda üç haftadır. Eğer hamster’ının hamile olduğunu bilmiyorsan bir sabah uyandığında 20 tane yavru ile karşılaşabilirsin! Dişi hamsterlar bebeklerinin gelişi beklentisiyle bir yuva hazırlamaya başlarlar. Rahat bir yuva için yumuşak malzemelere ihtiyaç duyarlar, genellikle mendiller, kağıt havlular, parçalanmış kağıtlar ve kafes alt tabakasından yararlanırlar. Bazen yiyecekleri yuva içinde veya çevresinde tutar. 

HAMİLE HAMSTERLARIN BESLENMESİ

Hamsterlar hamileyken ve emzirdikleri zaman daha fazla yemek yiyecektir ancak beslenme düzenleri ve yedikleri değişmez. Beslenmesinde tohumlar, meyveler, sebzeler ve peletler temel unsurlar olarak kalır. Ara sıra atıştırmalıklar kabul edilebilir, ancak her zaman temiz su bulundurulmalıdır.

Hamsterlar Neden Yavrularını Yiyor

HAMSTER’IN YAVRUSUNU YEME NEDENLERİ

Bazen doğumun ardından anne hamsterlar yavrularını bu nedenlerle yiyor:

Stres: Bebek sahibi olan herkes stresli bir anne hamster’ı kolayca anlayabilir. Hamile olmak, doğum yapmak, emzirmek ve birden fazla bebeğe bakmak hamster dahil bütün canlılar için çok streslidir. Yavrularına bakmakta güçlük çeken ve zorlanan hamsterlar ne yazık ki bebeklerini öldürüp yiyebilir. Bu genç annelerde veya gün boyunca çok fazla rahatsızlığa maruz kalan hamsterlar da olasıdır.

Korku: Bütün canlıların yavrularını korumak istemesi normaldir. Hamster’ın korktuğu bir kişi, diğer evcil hayvanlar, yüksek sesler ve bir hamster için korkutucu olan diğer şeyler bebeklerini yemesine neden olabilir.

Koku: Bir anne hamster yavrularınının temizlenmesi ve bakımı için çok zaman harcar. Her yavrunun üzerinde bıraktığı koku onları tanımasında yardımcı olur. Bebeklerde insan kokusu gibi yeni bir koku duyarsa kafası karışabilir ve kendi yavrusunu tanımayabilir. Kokusu değiştiğinden tanıyamadığı yavrusunu öldürebilir ve yiyebilir. Bu yüzden acil bir durum olmadığı sürece hamster’ın yavrularını eline almaktan kaçınmalısın!

Yiyecek eksikliği: Hamile veya emziren herhangi bir canlı, vücudunda normalde yavrularına sağlayacağından daha fazla enerji kullanır. Bu nedenle daha fazla yiyecek çok gereklidir. Hamster sadece aç olabilir ya da yiyecek eksikliğinden kaynaklanan bebeğini besleyememe korkusu onu öldürmesine sebep olabilir.

Tüm yavrulara bakamama: Çok fazla yavrulayan hamsterlar tüm bebeklere bakamayacağına karar verebilir. Anne, yapılacak en iyi tercih olarak görünmese de, diğer bebeklerin hayatta kalmasına yardımcı olmak için yavrusunu yiyebilir. 

ANNENİN YAVRULARA ZARAR VERMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN…

Ona sakin bir yaşam alanı yarat: Hamster’ının yavrularına bakması için sakin ve sessiz bir ortam oluşturduğundan emin ol. Evdeki çocukları ve diğer evcil hayvanları hamster’ının bulunduğu odadan uzak tut. Hamster’ını rahatsız etmemek için evde sessizlik sağlamalısın. Kafesinin üstünü ince bir tül ile örterek algılanan tehditleri veya stresi görmemesi sağlayabilirsin. 

Bebekleri kontrol et ama onlara dokunma: Bebeklere bir göz atmak sorun değil, ama onları en azından ilk haftada mümkün olduğunca yalnız bırakmalısın. Yavrulara çıplak elle dokunma ve onları hareket ettirmekten kaçın.

Bol miktarda yiyecek ve temiz su bulundur: Bunu söylemeye gerek bile yok ama hamster’ın yavrularına bakarken yeterince yiyeceği olduğundan emin ol. 

Paylaşan heymypet