Güney Kore’de Kedi ve Köpeklere COVID-19 Testi!

Patili dostlarımız ve COVID-19 ile ilgili haberlerin arasına bir yenisi eklendi… Güney Kore artık ağır semptom gösteren evcil hayvanlara test uygulayacak.

koronavirüs riski olan hayvanlar
Paylaşın

HAYVANLARA COVID-19 TESTİ

Aljazeera’nın haberine göre geçtiğimiz günlerde, Güney Kore evcil bir kedide COVID-19 görüldüğüne dair bir bildiri yayınladı. Bildiriden birkaç hafta sonra başkentteki bir yetkiliden açıklama geldi. Açıklamalara göre, Seul’da semptom görülmesi halinde kedi ve köpeklere COVID-19 testi uygulanacak.

Virüsün en çok konuşulan yayılım biçimi elbette insandan insana olan. Fakat sağlık uzmanlarına göre, insanlardan hayvanlara veya hayvanlardan insanlara yayılma ihtimali de mevcut.  Mesela, geçtiğimiz aylarda birçok farklı ülkeden evcil kedi ve köpeklerden virüs haberleri gelmişti

Seul’da vizonlar, goriller ve kaplanlar gibi diğer hayvanların da testlerinin pozitif çıktığına yönelik haberler var. Yonhap Haber Ajansı, Seul’da 8 Şubat Pazartesi günü itibariyle harete geçileceğini duyurdu. Semptomlu hayvanlara test uygulaması resmen başlayacak.

Seul’da hastalık kontrol yetkilisi olan Park Yoo-mi’nin açıklamaları önemli. Nitekim, kedi ve köpeklere COVID-19 testi, hayvanların evlerinin yakınında bulunan veterinerler ve sağlık çalışanları tarafından yapılacağını söyledi. Park; yalnızca ateş, öksürük, nefes alma güçlüğü gibi yoğun semptomlar gösteren kedi ve köpeklerin test edileceğini vurguladı.  Evcil hayvanların çoğunun semptom göstermediğini de sözlerine ekledi.

Kediler Koronavirüsü İnsanlara Göre Daha Hızlı Yeniyormuş

PEKİ KEDİ VE KÖPEKLERE COVID-19 TESTİNDEN SONRA NE OLACAK?

Park, testi pozitif çıkan evcil hayvanların izolasyon tesislerine gönderilmeden 14 günlük ev karantinasına alınacağını belirtti. Evcil hayvan ebeveynleri, çeşilti sebeplerden ötürü tüylü dostlarına bakamayacaklarını bildirebilirler. Bu durumda, hayvanlar bakımları yapılmak üzere Seul’de bir tesise götürülecek.

Park: “Lütfen köpeklerinizi insanlardan ve diğer evcil hayvanlardan en az 2 metre uzakta tutun ve maske takmak, ellerinizi yıkamak gibi önlemleri kesinlikle uygulayın” dedi.

Ocak ayında Güney Gyeongsang eyaletinde bir yavru kedinin koronavirüs testi pozitif çıkmıştı.

Güney Kore’deki köpeklerde bilinen bir COVID-19 enfeksiyonu mevcut değil. Yine de, genel olarak köpeklerin grip olabildiği biliyoruz.

Mayo Clinic web sitesine göre, hayvanların virüsü insanlara yayma riskinin düşük olduğunu kabul ediliyor. Ek olarak hayvanların hastalığın yayılmasında önemli bir rol oynamadığı ifade ediliyor. Mayo Clinic; virüslerin bir evcil hayvanın derisinden, kürkünden veya tüyünden insanlara veya diğer hayvanlara yayılabileceğine dair hiçbir kanıt olmadığını da sözlerine ekliyor.

Uzmanlar, evcil hayvanlara virüs bulaşmasını önlemek için; köpek veya kedilerinin evlerinin dışındaki insanlarla veya hayvanlarla etkileşime girmesini önlemelerini tavsiye ediyor.

COVID-19 ve patili dostlarımızla ilgili benzer haberlere buradan veya buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet