Görme Engelli ve Sağır Köpek “Double Merle” Starla’nın Hayatı

Bu haberimizde aynı anda iki konuyu ele almak istedik. Gerçi ikisinin de kesiştiği nokta, insanların zalimliği. Görme engelli ve sağır köpek ve onun yaşam mücadelesi, böyle doğmasına sebep olanlarla başlıyor.

görme engelli ve sağır köpek Starla
Görme engelli ve sağır köpek Starla. Fotoğraf: treehugger.com
Paylaşın

Bir canlı neden zorluk ve eziyetin içine doğsun ki? Yanıt: onun hayatına değer vermeyenler, başka canların iyiliğini düşünmeyen kişiler yüzünden. Peki bu insanlar doğuştan mı vicdansız yoksa adım adım mı yitiriyorlar o vicdanı? Görme engelli ve sağır köpek Starla’ya sorsak, dili olsa da anlatsa bize. Ne de olsa Starla, daha kısacık yaşamında bu konuda bolca tecrübe sahibi oldu.

Köpek türeticileri Merle cinsi bir köpeği çiftleştirmeyi çok seviyor. Sırf güzel gözüküyor ve daha da korkuncu, “alıcıları var” diye. Gerçekten de kıvırcık tüyleri ile çok şekerler! Ancak bazı insanlar, sadece eşya satın alırmış gibi bu canları satın alıp görüntüleri ile kendilerini mutlu etme peşinde.

İşte tam da bu rağbetin farkında olan bilgisiz türeticilerin sık sık düştüğü bir hata var. O da Merle’leri çiftleştirirken özensizlik yapıp “Double Merle” genine yol açmaları. Bu gene sahip Double Merle’ler, doğuştan kör ve sağır. Bizim Starla da Double Merle’lerden biri ve zorlu hayat hikayesi böyle başlıyor.

GÖRME ENGELLİ VE SAĞIR KÖPEK STARLA’YI SOKAĞA ATTILAR

görme engelli ve sağır köpek Starla
Görme engelli ve sağır köpek Starla. Fotoğraf: treehugger.com

Bir gün bir kargocu, arabasıyla o mahalle senin bu mahalle benim paket dağıtıyordu. Paketini teslim edip başka bir mahalleye doğru giderken, karların arasında hareket eden bir şey gördü. Başta gördüğünden emin olamadı ve arabasını durdurup detaylıca bakmak istedi. O da ne! Karların arasında bembeyaz tüyleri ile kamufle olmuş minicik bir köpek yatıyordu. Hemen patili dostumuzu aracına aldı ve ısınmasını sağladı. Sonra da yeni bulduğu yavrucağı veteriner hekime yetiştirdi. Veteriner hekim, Starla’nın görme engelli ve sağır olduğunu tespit etti. Patili dostumuz, bu bilgiler ışığında engelli köpekler için özel ve ona özenle bakacak bir barınağa yerleşti.

Barınak görevlisi Judy Duhr, “Bu durum o kadar sık başımıza geliyor ki. Bu köpekleri önce yanlış türetiyorlar, sonra da engelli diye sokağa atıyorlar. Üstüne üstlük görme engelli ve sağır köpek Starla gibilerini kimse sahiplenmek de istemiyor. Fakat onlar da tıpkı diğer köpekler gibi mutluluğu hak ediyor. Toplum olarak hem bu cinsin yanlış türetilmesine, hem de barınaklardan sahiplenilmelerine özen göstermeliyiz.” dedi.

Tıpkı Starla gibi Harley de görme engelli bir köpek. Ancak onu yetiştiren güzel insanlar, patili dostlarına harika bir meslek kazandırmış: Terapi köpekliği! Harley’in hikayesini bu yazımızdan okumaya davetlisin!

Paylaşan heymypet