Ginepig Kafesi Nasıl Olmalı? Ginepig Bakımı İçin Kafesin Önemi!

Ginepigler yaşam alanlarına önem veren canlılar. Bu yüzden onları kafeslerinde elimizden geldiğince rahat ettirmemiz lazım. Çünkü bu şirin mi şirin canlılar mutluyken biz de mutluyuz!

ginepig kafesi nasıl olmalı?

Dünyanın en ürkek kemirgeniyle evini paylaşmak çok eğlenceli bir karar olsa gerek. Tabi bu karar bazı sorumlulukları da beraberinde getiriyor, unutma. Dostumuza olabildiğince huzurlu bir yaşam alanı tanımak mesela. Tam da bu yüzden ginepig kafesi nasıl olmalı diye biraz kafa yorsak hiç fena olmaz!

Yanıtlamamız gereken ilk soru: kemirgen dostun büyük bir ginepig mi yoksa ufaklardan mı? Nitekim ginepiginin boyuna göre bir kafes seçmen önemli. O yüzden en iyisi, standart boy kafeslerdense dostuna daha uygun seçeneklere yönelmek. Yine de kenarları 80 cmlik kafesler birçok açıdan yeterli oluyor. Eğer kemirgen dostlarımız çift halinde yaşıyorsa, bunu 100 cm’e kadar çıkarabiliriz.

KAFES TARZI

Kafeslerin yapıldığı materyal veya biçimleri gibi konular, ginepigler için pek de önemli değil. Yine de telli kafeslerden uzak durmak gerekiyor. Çünkü kemirgen dostumuz bu telleri kemirerek kendine veya kafese zarar verebilir. Bunların dışında çeşitli tümsekler ve çukurlara sahip plastik kafeslere mutlaka bir göz atmanı öneririz. Son olarak, ginepigine koşuşturup oynayabileceği bir boşluk tanıdığından emin ol. Kafeslerin yüksekliği çok uzun olmak zorunda değil, yeteri kadar geniş olsun yeter. Zaten ginepigler sağa sola tırmanmaya pek de meraklı değil…

GÜZEL BİR GİNEPİG KAFESİ NELER İÇERMELİ?

 

  • Kafesin zeminine talaş veya saman koymak, kemirgen dostunun rahat bir uyku çekmesini sağlar. Bu tarz kafes zeminleri birçok yerde var ve hepsi hayvanlara zararsız olması için özel üretiliyor.

 

  • Belirttiğimiz gibi, ginepigler pek ürkek canlılar. Bu yüzden içinde rahatlıkla saklanabileceği kartondan bir kutu hiç fena fikir değil. Böylelikle hayvanın kendine ait alanında stres seviyesini dengeleyer ve daha rahat bir uyku çeker.

 

ginepig kafesi

  • Oyuncaklar! Abartısız her canlının en temel içgüdülerinden biri oyun oynamak. Ginepigin sıkıldığı zaman, stres seviyesi de artış gösterir. Bundan dolayı sen en iyisi; kutular, toplar, buruşturulmuş kağıtlar, küçük plastik poşetler gibi ev yapımı oyuncaklarla dostunu meşgul tut. Fakat dostunun ufak parçalar yutup boğulmamasına dikkat et!

 

  • Ginepig kafesi için seramik ve ağır yemek kapları oldukça uygun. Böylelikle ginepigin yemek kabını sağa sola kaydırırken yemeğini dökmez. Su için ise muhabbet kuşlarının da pek sevdiği suluklara yönelmek iyi olur. Yalnız ginepigler çok su içer, gözün sürekli sulukta olsun!

 

  • Belki bir de partner… Kemirgen dostlarımız sosyal canlılar. Kendilerini kafeste tek başına hissederlerse hızlıca moralleri bozulabilir. Üstelik bu dünyada kimse yalnız kalmak istemez. Eğer sorumluluğunu alabileceğini düşünüyorsan, ginepigini tek başına bırakma deriz!

Adım adım ilerleyerek güvenli, sağlıklı ve güzel bir ginepig kafesi nasıl olmalı konusunu biraz aydınlatmış olduk. Tabi bu ginepig bakımının sadece ufak bir parçası. O yüzden en iyisi, tarama-yıkama ve tırnak kesimi gibi konulara değindiğimiz bu yazımıza da bir göz atmak, haksız mıyız?

Paylaşan heymypet