Ginepig Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli? Ginepig Bakımının İncelikleri

Ginepigler söz konusu olduğunda birçok farklı türden bahsediyoruz. Bunların bazıları kısa tüylüyken bazıları uzun tüylü oluyor. Uzun tüylü ginepiglerin tüylerinin düzenli olarak bakımdan geçirilmesi şart. Ayrıca tüm ginepiglerin tırnakları ara sıra kesilmeli. İşte ayrıntılarıyla ginepig bakımının incelikleri…

Ginepig Bakımının İncelikleri

TIRNAK KESME

Ginepig bakımının incelikleri denince en başta tırnak kesimi geliyor. Ginepigler için insanlar ya da kediler ve diğer küçük hayvanlar için üretilen tırnak makasları kullanılabilir. Bebek makasları da uygun olabilir ancak köpekler için olan tırnak makaslarının fazla büyük olduğunu belirtelim.

Tırnak kesme işlemi en az ayda 1, gerekirse daha sık yapılmalı. Çünkü tırnaklar uzadıkça kıvrılmaya başlıyor. Bu da ginepigin yürüyüşünü etkiliyor.

Ginepiginin tırnaklarını kesmek için önce onu sabit durmaya alıştırmalısın. Bu iş rutine oturduğunda ginepigin de ellerinden kaçma konusunda daha az çaba gösterecek. Ancak başlangıçta tırnak kesme işini iki kişi yapmanızı tavsiye ederiz.

Ginepiginin kolayca kaçmasını önlemek için yapabileceklerin şöyle:

  • Yere oturup ginepigini sırtı sana değecek şekilde kucağına alabilirsin. Ginepigin kucağına aldığında titriyorsa sebebi bu olabilir.
  • Aynı şekilde arka ayaklarının üzerine sırtı sana dönük olarak dikilmesini sağlayıp bir elinle de hafifçe göğsünden tutabilirsin.
  • Gerekirse gövdesini ve bacaklarının üçünü bebek kundaklar gibi gevşek bir örtüye sarıp dışarıda kalan ayağın tırnaklarını kolayca kesebilirsin.

Tırnağı keserken sadece sivri uçları kesmeye, içinden geçen damara dokunmamaya dikkat et. Damarı kesersen kanar ve ginepiginin canı yanar. Açık renk tırnaklı ginepiglerde damarı görmek daha kolaydır. Koyu renkli tırnaklı ginepiglerde ise zamanla damarın yerini öğrenebilirsin. Ancak ilk zamanlar riske girmektense tırnağın sivri ve alttan bakıldığında boş görünen ucunu kesmek yeterlidir. Damarın kendisini kesmesen bile yakın bir yerden kesmek de acı verici olabilir. Bu nedenle başlangıçta tırnak kesme işini nasıl yapacağından emin değilsen bir uzmandan destek isteyebilirsin.

Olur da damarı derin keser ve kanamaya yol açarsan, kan taşı ya da nışadır olarak bilinen madde, kanamayı durdurmak için çok işine yarar. Aynı şekilde nişasta ya da un da kullanabilirsin. Kanayan tırnağı sabuna ya da parafine bastırmak, ya da küçük kesiklerde sadece elle bastırmak da kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Ancak ginepigini kafese koymadan önce kanamanın durduğundan emin ol.

Ginepig Bakımının İncelikleri

TARAMA

Ginepig bakımının incelikleri söz konusu olduğunda ikinci başlık tüylerdir. Ginegipinin tüylerini düzenli olarak fırçalamanı tavsiye ediyoruz. Küçük, sert bir fırça ile küçük bir metal tarak kullanarak tüyleri uzama yönüne doğru tarayabilirsin. Bu esnada aynı zamanda bit ya da cilt yaraları gibi sorunlara karşı da gözünü açık tut.

Kısa tüylü ginepiglerin haftada bir taranması yeterlidir. Ancak her zamankinden fazla tüy döküyorlarsa o zaman en az iki günde bir taraman yerinde olur.

Uzun türlü ginepigler ise her gün taranmalıdır. Uzun tüylerle başa çıkamıyorsan bir saç makası yardımıyla kolayca kesebilir ya da kestirebilirsin.

YIKAMA

Yıkanmak bir ginepig için çok stresli bir durumdur ancak neyse ki ginepiglerin yıkanmasını gerektiren durumlar da birkaç istisnadır. Ginepigin bitlenirse, tüylerine çiş ya da kaka bulaşırsa veya bir yarışmaya ya da gösteriye katılacaksa o zaman yıkanması gerekebilir. Özellikle düzenli taranan ginepigler ise hayatları boyunca yıkanma ihtiyacı hissetmeyebilirler.

Eğer bir ginepig banyon varsa, ginepigler için özel üretilen şampuanları ya da kedi yavrularının kullanımına uygun yumuşak, kokusuz, ilaçsız şampuanları kullanabilirsin.

Küvetin içine çok derin olmayacak şekilde ılık su koyup ginepiginin gövdesini şampuanla köpürt. Gözlerine ve kulaklarına sabun ya da su değmemesine dikkat et. Dikkatle duruladıktan sonra ginepigini havluyla güzelce kurula. İyice kuruyana kadar ılık bir yerde durmasını sağla, aksi takdirde kolayca soğuk alıp hastalanabilir.

Ginepiglerde Sık Görülen Hastalıklar

Paylaşan heymypet