Ginepig Bakımı Çok Basit Görünüyor Ama… Bir Ginepigle Yaşayacaksan Bunlara Dikkat!

Hayatını evcil bir hayvanla paylaşmak isteyenlerin son dönemdeki favorilerinin başında kobay ya da guinea pig olarak da bilinen ginepig geliyor. Ancak uzaktan bakıldığında şirin birer tüy topundan ibaret görünen bu hayvanların da tüm ev hayvanlarında olduğu gibi olumlu ve olumsuz tarafları var. Bir ginepig sahibi olmanın avantajlarını ve dezavantajlarını aşağıda senin için sıraladık. Kararını vermeden önce bu listeyi mutlaka bir gözden geçir…

Paylaşın

GİNEPİG BAKIM REHBERİ

Ginepig bakımı kolay görünse de dikkat edilmesi gereken şeyler var. Evde birlikte yaşamak söz konusu olduğunda ginepig en eğlenceli hayvanlardan biri. Ancak elbette her ev hayvanının olduğu gibi ginepiglerin de artıları ve eksileri var. Eğer evde bir ginepigle yaşamayı düşünüyorsan öncelikle bunun beraberinde getireceği sorumlulukları da göz önünde bulundurmalısın. Çünkü bir ginepig ortalama 5 ila 7 yıl yaşıyor yani bu hayvanlarla birlikte bir hayat kurmak, uzun vadeli bir karar almak demek. Önce bu kararın olumlu yanlarıyla başlayalım, olumsuz yanlarını da biraz daha aşağıda bulabilirsin.

ginepig bakımı

(+) BİRÇOK FARKLI TÜRÜ VAR

Ginepiglerin neredeyse hiçbiri dış görünüş itibarıyla birbirine benzemiyor. Kimi uzun tüylü kimi kısa tüylü, kimi tek renk kimi alacalı oluyor. Bu sayede kalabalık bir ginepig grubu arasında bile her birini tek tek seçmen mümkün. Üstelik farklılıkları görüntüleriyle sınırlı değil. Her ginepigin ruh hali ve davranışları da farklı. Asla sıkıcı değiller yani…

(+) ÇOK UYSAL CANLILAR

Ginepigler insanlarla birlikte olmaktan, onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanan hayvanlar. Diğer kemirgenlerin aksine ginepigleri kafeslerinden çıkarıp rahatlıkla oynayabilirsin, neredeyse asla ısırmazlar. Ginepigini kucağına aldığında titrediğini fark ediyorsan sebeplerini bu içerikten öğrenebilirsin.

Üstelik kendi aralarında da çok iyi anlaşırlar. Yani birden fazla ginepigi bir arada kolaylıkla tutabilirsin. Bunun istisnası zaman zaman kendi bölgesini belirlemek isteyen saldırgan erkek ginepigler olabilir. Ancak onları da bir süre tek başına bırakarak kolayca sakinleştirebilirsin.

(+) ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK UYGUN

Ginepigler uysal oldukları için özellikle çocuklu evler için çok uygun. Hatta birçok ebeveynin çocuğuna evcil hayvanı sevdirmek için ilk tercihi ginepig oluyor. Üstelik ginepig sahibi olmak çocukların sorumluluk duygusunu da pekiştiriyor. Ginepigin mamasının, suyunun tazelenmesi gibi basit işler çocuklar için çok uygun görevler. Yaşı biraz daha büyük çocuklar ginepigin kafesini bile kolayca temizleyebilir. Dahası bu görevler çocuğa ginepigin bir oyuncak değil, birçok ihtiyacı olan bir canlı olduğu bilincini de aşılıyor.

(+) ÇOK TEMİZ HAYVANLAR

Ginepigler evde yaşayabilen kemirgenler arasında en temizleri çünkü bütün günü kendilerini temizlemekle geçiriyorlar. Kafes temizliği dışında sana pek iş düşmeyecek yani… Ancak fırsat bulduğunda ginepiginin tüylerini bir yumuşak bir fırçayla hafifçe fırçalamanı tavsiye ederiz. Özellikle uzun tüylü türlerde fırçalama çok önemli. Çünkü tüyler kolayca dolaşabiliyor ve ginepigler bu durumla başa çıkmak için yardıma ihtiyaç duyuyor.

(-) ÇOK YER KAPLIYORLAR

Bir ginepig tek başına çok büyük görünmese de kemirgenler arasındaki büyük türlerden biri. Bu nedenle yaşam alanlarının oldukça geniş olması gerekiyor. Kafeste mama kabı, su kabı, saklanacak yer, yatak gibi birçok eşya bulunmalı. Bu ihtiyaçların giderilmesi ginepig bakımı için önemli bir detay.

İnternette ya da pet mağazalarında satılan kafeslerin çoğu olması gereken küçük ölçülerde. Bir ginepigin rahat olabilmesi, gönlünce hareket edip egzersiz yapabilmesi için aşağı yukarı 1 metrekarelik bir alana ihtiyacı var. Kafeste birden fazla ginepig bulunacaksa alan ihtiyacı 1,5 metrekareye kadar çıkabiliyor. Özellikle küçük bir apartman dairesinde yaşıyorsan, ginepig sahibi olmadan önce bu durumu mutlaka göz önünde bulundurmalısın.

(-) DÜZENLİ BAKIM İSTİYORLAR

Ginepigler, insanlarına çok fazla iş çıkarmasalar da günlük bakım isteyen canlılar. En başta dediğimiz gibi ömürleri ortalama 5 ila 7 yıl sürüyor ve bu sürenin sonuna kadar düzenli olarak ginepiginle ilgilenmen gerekiyor. Mamalarını ve sularını her gün yenilemeli, kafeslerini haftada 2-3 kez mutlaka temizlemelisin. Üstelik ginepiglerin çişinin çok yoğun ve rahatsız edici bir kokusu olduğunu da unutmamalısın.

Bunların yanı sıra hiçbir kemirgen türü uçaklara alınmıyor. O nedenle seyahate çıkacaksan ginepiginle ilgilenecek ginepig bakımı hakkında bilgisi olan birilerini bulmalısın.

(-) ÇOK OBUR CANLILAR

Ginepigler oldukça obur canlılar. Bu nedenle mama masrafları oldukça yüksek. Ginepigler için özel üretilen kuru mamaların yanı sıra lif ihtiyaçlarını karşılamak için kaliteli samana ihtiyaç duyuyorlar. Ginepiginin sağlıklı beslenmesini istiyorsan bunların yanında bol miktarda taze sebzeyi de menüye dahil etmelisin. C vitamini desteği gibi takviyeler de alman gerekebilir.

(-) YALNIZLIĞI SEVMİYORLAR

Tek bir ginepig sahiplenmek de mümkün elbette ancak ginepigler çoğunlukla kendi hemcinsleriyle birlikte olmak istiyorlar. Yalnızlık ginepiglerde strese, bu da sağlık ve davranış problemlerine yol açıyor. O nedenle ginepiglerin en az çift olarak sahiplenilmesi tavsiye ediliyor. Bunun da yukarıda bahsettiğimiz bütün sorumlulukları ve masrafları ikiye katlayacağını unutmamalısın.

Paylaşan heymypet