Evdeki Kedilerim İyi Geçinemiyor! Neden ve Ne Yapmalı?

Evde birden fazla kediye ebeveynlik yapanların temel sorunlarından biri kedilerinin pek iyi anlaşamaması. Peki neden böyle? Aynı ortamı paylaşan bazı kedilerin birbirlerini sevmemesinin sebepleri neler olabilir? Ve daha da önemlisi, bu sorunla karşılaşan ebeveynlerin konu hakkında yapabileceği hiçbir şey yok mudur? Bu yazımızda bu sorulara cevap arıyoruz.

Paylaşın

Bazı kediler arasında barış anlaşması imzalamak deveye hendek atlatmaktan zordur. Evdeki huzur, kediler arası meydan muhabereleri yüzünden sürekli baltalanmak durumunda kalır. Tüylü sevgililerimizin sürekli karşılıklı gövde gösterisi yapması, yumruk yumruğa gelmesi ve hırlaşıp durmasına tanık oluruz. Evcil dostların ara sıra anlaşmazlık yaşaması normal olsa da, sorunların tırmanmasını durdurmak için en sıradan kedi çatışmalarına bile müdahale etmek kritik önem taşır.

Neyse ki, kedilerimizi düşman değil, arkadaş olmaya veya en azından uygar davranmalarına ikna etmenin yolları var.

Kedilerde saldırganlık ve kavga gibi sorunlu davranışlar aniden veya kademeli olarak ortaya çıkabilir. Ve hem senin, hem de kedilerin için ciddi bir stres kaynağı olabilir. Şimdi bu konuda neler yapabileceğimize bakmadan önce sebeplerini inceleyelim.

KEDİLER NEDEN BİRBİRLERİYLE ANLAŞAMAZ?

Kedilerin anlaşamamasının birkaç nedeni vardır.

Yetersiz Sosyalleşme

En yaygın olanı yetersiz sosyalleşmedir. Yaşamının erken dönemlerinde yani bebekken veya çocukken, diğer kedilerle hoş deneyimlerinin olmaması kedinin yeterince sosyalleşememesine yol açabilir. Ya da kedinin diğer kedigillerle çok az temas ederek veya hiç temas etmeden tek başına büyümesi de aynı şeye sebep olabilir. Akranlarıyla yeterince sosyalleşemeyen tek çocukları düşünürsen ne dediğimizi daha iyi anlayacaksın. Böyle büyüyen kediler  nihayet başka bir kediyle tanıştığında, bilinmeyenden korktuğu için güçlü tepki verebilir. Böyle kediler sosyal becerilerinden yoksundur.

Rutinin Bozulması

Kediler değişimden ziyade istikrarı tercih etme eğilimindedir. Bu yüzden tamamen kendine ait hissettiği özel bölgesini birden yeni biriyle paylaşmak zorunda kalmaktan hoşlanmazlar. Kediler için bölge ve alan savunması hayati bir reflekstir. Birbiriyle alakasız iki erkek veya dişi kedi alan paylaşımı konusunda zorluk çekebilir. Sonuçta artık en sevdiği dostunu yani seni, favori koltuğunu, pencerenin önünü, en favori oyuncağını ve hatta mama & su kabını yeni biriyle paylaşmak zorunda kalacak. Rutini tamamen bozulacak. Anlamak lazım…

Karakter Çatışması

Bir başka çekişme nedeni, kediler arasındaki kişilik çatışması olabilir. Kediler genellikle ev arkadaşlarını seçemezler ve bazen biz insanlar doğru eşleşmeyi beceremeyiz. Bununla birlikte bazı durumlarda, kediler diğer kediyle ilgili korkutucu veya nahoş bir şey yaşayıncaya kadar gayet iyi geçinirler. Diğer durumlarda, kediler olgunlaştıkça ilişkiler değişir. Bir kedi bir ila üç yaşına ulaşırsa sosyal olgunlaşma gerçekleşeceğinden araları git gide düzelebilir.

kediler

KEDİLERİMİN İYİ GEÇİNMELERİ İÇİN BEN NE YAPABİLİRİM?

Sen uyurken ya da evde değilken birbirine iyi bir arkadaş olacaklarını düşünerek iki kediyi evlat edindin. Belki birini diğerini sahiplenmeden önce bir süre besledin. Ya da aynı anda iki kediyi evlat edinmiş de olabilirsin. Her durumda aynı alanı ve seni paylaşacaklarına göre, muhtemel tatsızlıklara hazırlanmak gerek.
Tüm kediler iyi geçinmek için yaratılmamıştır. Çok kedili evlerde kediler arası kavga oldukça yaygındır. Ne yazık ki sürekli kavgalar, bir dizi potansiyel yaralanmalara, kedilerden biri veya her ikisi için kronik strese neden olabilir!

Peki, ne yapacaksın? İşte çok kedili evinizde huzuru yeniden sağlamak için bazı ipuçları…

 • Kedilerin “savaşmasına” asla izin verme. Kediler sorunlarını kavga ederek çözmezler ve kavga ettiklerinde durum genellikle daha da kötüleşir. Ellerini yüksek sesle çırparak veya bir su tabancasından su püskürterek saldırganlığı durdurmaya çalışabilirsin.
 • Kedileri kısırlaştır. Özellikle erkek kediler kısırlaşana kadar saldırgan davranışlara eğilimlidir.
 • Eşyalarını ayır. Evinin farklı alanlarında birden fazla aynı mama kabı, yatak ve çöp kutusu sağlayarak kediler arasındaki rekabeti minimuma indir.
 • Tırmanmaları ve enerjilerini boşaltmaları için tünekler sağla. Yalnız kalmalarına olanak sağlayacak daha fazla saklanma yerleri ve tünekler, kedilerin hissettiklerini rahatça yaşamaları için elverişli ortamlar yarat.
 • Agresif kedini sakinleştirmeye veya yatıştırmaya çalışma, onu yalnız bırak. Yaklaşırsan saldırganlığını sana doğru yönlendirebilir. Bunun yerine istenilen davranışlarını ödüllendirmeye çalış. Mesela dostane bir şekilde etkileşime girdiklerini gördüğünde ödüllendirmek için onları öv, okşa veya en sevdikleri yaş mamayla ödüllendir.
 • Feromonları dene. Doğal bir kedi kokusunu taklit eden (insanların koklayamadığı) bir ürün satın alabilirsin. Bu da gerginliği azaltabilir.

Araları o kadar da fena sayılmazsa, ya da çok iyi geçinirken bir anda araları açıldıysa:

 • Kedilerini birkaç gün veya hafta boyunca farklı odalarda, ayrı yataklar, kaseler ve tuvaletler kullanabilecekleri şekilde ayırmayı dene. Bu şekilde birbirlerini duyabilir ve koklayabilirler, ancak etkileşime girmeleri gerekmez.
 • Kedilerin mama kaplarını kapalı bir kapının karşı taraflarına yerleştir. Mamalarını bir kapıyla ayırmaya çalış yani. Bu, kendilerini iyi hissettiren bir şey yaparken onları birbirine yakın olmaya teşvik edecektir.
 • Her gün kedilerin oda değiştirmesini sağla, böylece ikisi de biraz çeşitlilik yaşasın ve birbirlerinin kokularına erişsinler.
 • Birkaç gün sonra, her iki kedin de rahatlamış görünüyorsa, kapıyı birazcık arala. Sakin kalırlarsa, kapıyı biraz daha aç, sonra biraz daha… Hala ortalık süt limansa, tekrar birlikte olmaya hazır oldukları anlamına gelir. Ancak hırlama, tükürme, tıslama, vb. gibi herhangi bir saldırgan davranış belirtisi ile tepki verirlerse, onları tekrar ayır ve tekrar kademeli talimatları izle.
 • Bazı kedi ebeveynleri, kedilerinin vücutlarına ve kafalarına biraz ton balığı suyu sürerek başarılı oluyorlar. Kediler, rahatlatıcı bir davranış olan kendilerini tımar etmekle o kadar meşgul olurlar ki, diğer kedi tarafından daha az rahatsız edilirler. İşler gerçekten iyi giderse, kediler kendi kafalarındaki sıvıya ulaşamadıkları için birbirlerini tımarlamaya bile başlayabilirler.

 

Tüm önerileri denedin ve yine de başarılı olamadın mı? O halde hayvanlarla çalışan bir davranış terapistinin kapısını çalma vakti gelmiş demektir. Özellikle kediler konusunda uzmanlaşmış bir hayvan psikoloğu sorunu çözmek için en etkin çözüm önerilerini üretecektir.

Paylaşan heymypet