Evcil Kuşların Neme İhtiyacı Var Mı?

Bazı kuş sahiplerinin evcil hayvanlarını her gün bir sprey şişesiyle nemlendirdiğini fark etmişsindir. Bunu gerçekten de evcil kuşun için yapmalı mısın? Evcil kuşların neme ihtiyacı var mı?

Paylaşın

Cevap:

Evcil kuşunu her gün taze temiz suyla nemlendirmek tüylü arkadaşına çeşitli faydalar sağlar.

Vahşi doğadaki kuşlar, her yağmur yağdığında düzenli olarak duş alırlar. Bu, kuşların tüylerini en iyi durumda tutmak için ihtiyaç duydukları doğal duşu doğanın sağlama yöntemidir. Ayrıca zaman zaman kuşların su birikintilerinde, dere ve göl kenarlarında yüzdüğünü görmüşsündür. Banyo yapmak içgüdüseldir ve bakım görevlerinin doğal bir parçasıdır. Uçuş, bir kuş için hayatta kalmanın gerekli bir parçasıdır ve banyo yapmak tüylerini uçuş için en iyi durumda tutmaya yardımcı olur.

Pek çok kuşun iyi bir spreyden hoşlanmasının yanı sıra, ıslanma tüylerin sağlıklı bir şekilde temizlenmesini destekleyerek, tüy yolma vakalarının azalmasını sağlar ve ayrıca kuşunun cildini canlandırmaya yardımcı olur.

Nemlenme, tüy döken kuşlar için özellikle önemlidir. Çünkü yeni tüyleri kaplayan keratin kılıfın gevşemesine yardımcı olur. Bu, kuşunun normal temizleme davranışı sırasında bu kılıfı çıkarmasını kolaylaştırır.

Kuşlar için günlük nemlenmenin yapacağı bir diğer şey, solunum sistemlerinin sağlığını iyileştirmesidir.

Evde kafeste olan kuşlar, normalde doğal ortamlarında bulunan havadaki nemden genellikle mahrum kalırlar. Bu nemin bir kısmını evcil hayvanını ve muhafazasını her gün ıslatarak değiştirmek, kuşunun ciğerlerinin mümkün olduğunca sağlıklı kalmasını sağlamaya yardımcı olur.

Nemlenme, özellikle dünyanın kuru bölgelerinde olduğu kadar, evlerdeki nemin azaldığı yılın daha kuru zamanlarında da faydalıdır. Nemlenme, kuşun tüylerinde olmayan nemi artırır. Tüm tüylerin altındaki cildi yatıştırır.

Kuşunu Nasıl Nemlendirirsin?

Kuşunu düzgün bir şekilde nemlendirmek için önce içinde hiç kimyasal olmayan yeni, temiz bir sprey şişesi edin. Çünkü kalıntılar şişede kalabilir ve evcil hayvanın için toksik olabilir. Şişenin ayarlanabilir bir nozulu varsa, ince bir şekilde püskürtme sağladığından emin ol. Oda sıcaklığında sade su kullan ve kuşunun vücudunun her yerini nemlendir. Kuşunun tüylerini doyurmadığından emin ol. Sadece evcil hayvanının vücudunda birikmiş su taneciklerini görene kadar püskürt.

Piyasada pek çok banyo ve nemlendirme ürünü bulunsa da, kuşunuz bir kuş veterinerinin bakımı altında değilse ve reçeteli bir sis için tıbbi bir ihtiyaç yoksa sade su tercih edilir.

Kuşunu Spreyle Nemlenmeye Nasıl Alıştırırsın?

Kuşunu daha önce hiç nemlendirmediysen, prosedür konusunda endişeli olabilirsin. Yavaşça günlük rutininde kullanmayı dene ve evcil hayvanının nasıl tepki verdiğini ölç. Kuşun ilk başta sprey şişesinden korkarsa, bu yeni nesneye alışabilmesi için birkaç gün boyunca kafesinin yanında bırakmayı dene. Şişeyle kendini nemlendir ve evcil hayvanına bunun ne kadar harika ve rahatlatıcı olduğunu göster. Ayrıca, günlük “duşunu” dört gözle beklemesine yardımcı olmak için, nemlendikten sonra evcil hayvanına özel bir ödül vermeyi deneyebilirsin.

Nemlendirme eğlenceli ve canlandırıcı bir aktivite olsa da, duş veya banyonun gerçek bir alternatifi değildir. Kuşuna bir kase su içinde, lavaboda veya küvetin dibinde rahatlatıcı yumuşak bir duşla banyo yapmayı öğretmek, onu taze ve temiz tutmanın çok sağlıklı bir yoludur. Daha küçük kuşlar, pazı veya lahana gibi yapraklı yeşilliklerin çok ıslak yapraklarında yuvarlanmaktan keyif alırlar. Yaprakları ıslat, bir tepsiye koy ve kuşlarının yaprakların arasından geçmesine veya yuvarlanmasına izin ver.

Çoğu kuş, kısa bir süre sonra suyun keyfini çıkaracaktır. Kuşun nemlenmeye alışmak için biraz daha fazla yardıma ihtiyaç duyuyorsa, buna bağlı kal ve pes etme. Küçük bir spreyin bir kuşun görünüşü, sağlığı ve mutluluğu için yapabilecekleri inanılmaz!

Paylaşan heymypet