Evcil Hayvanları Yangınlardan Korumak İçin Ne Yapabiliriz?

Dostlarımızı doğal afetlere karşı korumak için önlem almak bizim elimizde. Evcil hayvanları yangınlardan korumak için esas dikkat etmemiz gereken şey, yangına önceden hazırlıklı olmak.

evcil hayvanları yangınlardan korumak
Paylaşın

Yangınlar sadece maddi değil, verdiği manevi zararlarla da canımızı yakıyor. Boğazımız düğümleniyor ve hepimizin içini kaplayan o yoğun çaresizlik hissi geçmek bilmiyor. Aslında evet, yangına çare yok ancak alabileceğimiz o kadar fazla önlem var ki! Özellikle de evcil hayvanları yangınlardan korumak için. Hepimiz biliyoruz ki o canlar bizlere emanetken emanete ihanet etmemek adına tüm sorumluluk omuzlarımızda.

Kızılay’ın topladığı uluslararası verilere göre her yıl dünya çapında 500.000 evcil hayvan yangınlardan zarar görüyor. Üstelik yangınların 1000’inden bizzat evcil hayvanlar sorumlu. Dememiz o ki gözümüzü dört açmamız şart!

EVCİL HAYVANLARI YANGINLARDAN KORUMAK İÇİN ATMAMIZ GEREKEN ADIMLAR

Şimdi gelelim yangına karşı alabileceğimiz önlemlere:

  • Yangın çıktığında evcil hayvanını nasıl evden çıkaracağına dair provalar yap. Eğer birden fazla hayvanın varsa ona göre hazırlanmalısın. Ailenle yaşıyorsan evcil dostlarımızın sorumluluğunu her bir aile üyesine paylaştırabilirsin.

 

  • Epey önemli bir tavsiyemiz de, “evde evcil hayvan var” stickerı hazırlaman. Bu stickerı evin en görünür yerlerine yapıştır lütfen. Tabii sticker yanmaz plastikten olursa çok daha iyi olur… Böylelikle itfaiyeciler eve geldiğinde evde bir hayvan olduğundan haberdar olurlar.

 

  • Evcil hayvanları yangınlardan korumanın en basit yollarından biri de, onları taşıdığın çantaları ya da kafesleri kolaylıkla ulaşabileceğin bir yerde bulundurmak. Yangını görür görmez dostunu taşımaya hazır bir hale getirmelisin, unutma. Aksi takdirde alevler, duman, gürültü ve olası sirenler işini zorlaştırır.

 

  • Evcil hayvan ilk yardım çantasını lütfen ihmal etme. Bu çantayı taşıma kafesinin yanında ve hatta içinde saklayabilirsin.

 

  • Dostumuz tüm bu karmaşada panikleyip kaçmaya çalışabilir. Bunu hiçbir zaman aklından çıkarma ve gidebileceği yerleri önceden belirlemeye çalış.

Bu beş adıma sadık kalırsan ve elbette evini yangına karşı hazırlıklı bir hale getirirsen en azından elinden geleni ardına koymamış olursun. Bu da hem senin hem de evcil dostunun canı ve sağlığı için bir hayli önem taşıyor. Umarız hiçbir zaman bu tavsiyeleri uygulamak zorunda kalmazsın!

Paylaşan heymypet