Artık Evcil Hayvanlara da Sigorta Var!

Sana ailenin tüm bireyleri gibi, can dostlarını da sigortalayabileceğini söylesek? Evcil hayvanlarının acil sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için hayatını kolaylaştıracak bir çözüm sunuyoruz.

evcil hayvanlara sigorta
Paylaşın

Evcil hayvanlara sigorta yaptırabileceğini biliyor muydun? Patili dostunun sağlığını güvence altına alabileceğin ve kötü sürprizlere hazırlıklı olabileceğin bir çözümden bahsedeceğiz.  Tıpkı biz insanlar gibi, evcik dostlarımızın da acil sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek evcil hayvan sigortaları!

Ülkemizde henüz yeni yeni konuşulmaya başlanan evcil hayvan sigortaları, evimizin tüylü dostlarını karşılacakları sağlık sorunları ve olası kazalara karşı koruyor. Düne kadar hayvancılıkla geçinen insanların hayvanları için kullandığı sigortalar, artık “Pet Sigortası” adıyla evlerimizdeki dostlarımıza da uygulanıyor.

Eğer sen de bir evcil hayvan ebeveyniysen ya da sahiplenmeyi planlıyorsan, dostunun sağlığını pet sigortası aracılığı ile garanti altına alabilirsin. Peki evcil hayvan sigortası yaptırmadan önce bilmen ya da dikkat etmen gerekenler neler?

Evcil Hayvan Sigortası Nedir?

Evcil hayvan sigortası, kedi ve köpeklerin sağlıklarını garantiye alan bir sigorta türü. Peki hangi kedi ve köpekler için geçerli? Aşıları tamamlanmış olan ve 6 – 10 yaş arasındaki kedi ve köpekleri kapsıyor. Herhangi bir acil durum halinde ya da sağlık problemi yaşadıklarında, sigorta kapsamı dahilinde tedavi giderleri sigorta tarafından karşılanıyor. Aslında tıpkı biz insanların yaptırdğı özel sağlık sigortaları gibi. Farklı limitlere sahip opsiyonlar arasından sana en uygununu seçiyorsun ve patili dostunun olası tedavi masrafları karşılanıyor.

Evcil Hayvan Sigortası Hangi Tür Hayvanları Kapsıyor?

Evcil hayvan sigortası denilince akla ilk olarak patili dostlarımız kediler ve köpekler geliyor. Ancak sigorta şirketine bağlı olarak kediler ve köpekler dışında kalan bazı evcil dostlarımızın da teminat kapsamına alınmaları mümkün. Sigorta şirketleri evcil olması şartıyla balık, sürüngen, kemirgen ve kuş gibi canlıları da pet sigortası güvencesi altına alabiliyor. Diğer yandan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve bağlı yönetmelikler uyarınca ülkemizde üretilmesi, satılması, beslenmesi ve sahiplendirilmesi yasak olan Pitbull Terrier ve Japanese Tosa gibi köpek cinsleri ise sigorta kapsamına alınamıyor.

evcil hayvanlara sigorta

Evcil Hayvan Sigortası Hangi Durumları Kapsıyor?

Pet sigortaları da tıpkı bizim sigortalarımız gibi sigortayı yaptırdığın şirkete ve poliçene göre değişiyor. Bunun yanı sıra acil sağlık masrafları, kayıp arama ilanı ve 3. kişilere karşı maddi sorumluluk olmak üzere 3 farklı kategorideki riskleri teminat altına aldırabiliyorsun. Bu 3 kategoriyi daha yakından inceleyecek olursak:

Acil Sağlık Masrafları

“Acil sağlık masrafları” kategorisine dahil olan ve teminat altında olan konuları aşağıdaki gibi sırayabiliriz.

 • Suda boğulma riski
 • Soğuk havada donma
 • Sıcak çarpması
 • Kaza veya enfeksiyon sebebiyle oluşan göz hastalıkları
 • Yüksekten düşme sonucu oluşan kırık ve yaralanmalar
 • Yanma
 • Elektrik akımına kapılma
 • Trafik kazaları
 • Böcek sokması
 • Başka hayvanlarla girilen kavgada yaralanma
 • Zehirlenme
 • Yabancı bir cismin yutma

Kayıp Arama İlanı

Patili dostunuz sıklıkla evden kaçıyor ya da ortadan kayboluyorsa bu sigorta senin için. Bu gibi durumlarda ebeveynlerin sıklıkla tercih ettikleri yöntem olan kayıp arama ilanları etkili sonuç veriyor. Özellikle de ucuna konulan ödül cezbedici ise. Bu kayıp ilanlarını çok daha cazip hale getiriyor. Bu gibi kayıp vakalarında sigortan, poliçenin izin verdiği limit dahilinde ödülü karşılayabiliyor.

3. Kişilere Karşı Sorumluluk

Hem kediler, hem de köpekler, bazı yabancıların onlara yaklaşımına karşı hassasiyet gösterip savunma amacıyla istenmeyen davranışlar sergileyebiliyorlar. Bu bazen bir insan ya da birinin malına karşı gösterilebilir. Bu gibi durumlarda doğacak maddi hasarı ya da kişinin ihtiyaç duyacağı tedaviyi de kapsam altına aldırabilirsin.

Bunların yanı sıra kimi sigorta şirketleri evcil hayvanların yıllık rutin kontrollerini de karşılıyor. Bu poliçelerin bazılarına göz ve kulak temizliği, tırnak ve tüy kesimi gibi acil olmayan bakım ihtiyaçları dahi eklenebiliyor.

Evcil Hayvan Sigortalama Süreci Nasıl İşler?

Değerli dostunuzun sağlığını güvence altına almak için bazı süreçleri takip etmelisin. En başta koşullarına uygun sigorta şirketini seçmelisin. Bunun için sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu klinikleri gözden geçirmelisin. Evinize yakın kliniklerle anlaşması olan şirketlere öncelik verebilirsin. Sonra şirketin sunduğu poliçelerin kapsamlarını değerlendrimelisin. Anlaşmalı kliniklerin yanı sıra sigorta kapsamına alınan tedaviler ve uygulamalar poliçede detaylı şekilde belirtilir. Evcil hayvanının sigorta ücreti genel sağlık durumuna, yaşına, poliçe kapsamına ve şirket politikalarına göre değişiklik gösterir.

Sigorta şirketlerinin çoğu, sigorta sürecini mikroçip uygulamasıyla başlatır. Firmanın sana ileteceği  mikroçipi uzman bir veteriner tarafından dostuna taktırmalısın. Eğer bu çip yetkili bir veteriner tarafından takılmazsa, sigortalılık süreci başlamamış sayılır.

Evcil Hayvanlara Sigorta İçin Kapsam Dışında Kalan Haller

Eğer evcil hayvanın 6-10 yaş arasında ise ve tüm aşıları tamamlanmışsa evcil hayvan sigortası yaptırabilirsin. Tabii bu koşulları karşıladıktan sonra mikroçipi taktırman da gerekli.

Peki bunların dışında hanki kriterler kapsam dışında kalıyor?

 • Sahibi tarafından kavga ettirilen evcil hayvanlarda ortaya çıkan yaralanmalar
 • Anlaşmalı klinikler dışında yapılan uygulamalar
 • Acil müdahale kapsamına girmeyen tedaviler
 • Acil müdahale gerçekleştirildikten sonra durumu düzelen evcil dostlarımızın daha sonra ihtiyaç duydukları ve fakat hayati olmayan ilaç vb. tıbbi malzemeler
 • Enfeksiyon hastalıkları nedeniyle ihtiyaç duyulan tıbbi uygulamalar

Evcil hayvan sigortası sayesinde can dostlarımız uzman kliniklerde en iyi tıbbi müdahale ve tedaviye kavuşabiliyor. Böylelikle onun sağlığı konusunda artık endişelenmene gerek kalmıyor. Sen de en kısa sürede evcil hayvanına sağlık sigortası yaptırarak sağlığını güvence altına alabilirsin.

Paylaşan heymypet