Evcil Hayvanlar ve Akıl Sağlığımız Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Evcil hayvanlarımızla her günümüz birlikte geçiyor. Onlarla birçok kez iletişime geçiyor, birbirimize karşılıklı derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. Oyun oynuyoruz, zaman zaman kızıp üzülüyoruz, bazen korkuyoruz, bazen de onları bağrımıza basıyoruz. Peki bunları göz önünde bulundurdursak evcil hayvanlar ve akıl sağlığımız ile ilgili ne söyleyebiliriz?

evcil hayvanlar ve akıl sağlığımız
Paylaşın

Evcil hayvanlarımıza benzersiz bir sevgi duyuyoruz, bu kesin. Bundan dolayı da evcil hayvanlar ve akıl sağlığımız arasındaki ilişkinin otomatik olarak “olumlu” olduğunu düşünüyoruz. Ancak araştırmalara göre bu durum zannettiğimizden daha çetrefilli. Evcil hayvan ebeveynliğinin hem olumlu, hem de olumsuz yanlarını araştırmalarda destekli bir şekilde ortaya serelim. Sonrasında karar senin! (Not: Kaynaklarımız İngilizce!)

Olumlulardan başlayalım. Mesela evcil hayvan ebeveynliği, büyük oranda fiziksel aktiviteye yol açıyor. Çok basit ve net bir örnek değil mi? Bunun yanı sıra patili dostlarımız, insanın temel dürtülerinden bağlanma ve yoldaşlık ihtiyacına temas ediyor. Bu da doğal olarak bizleri mutlu ediyor!

Şimdi de gelelim olumsuzlara. Bazı insanlar, patili dostlarını yeteri kadar mutlu edemediğini düşünerek kaygı bozukluğu geliştiriyor. Bağlanma konusunda aşırı uca kaçanlar, dostlarının mutluluğu için sağlıksız ve takıntılı bir yaklaşım benimsiyor. Bu da doğal olarak akıl sağlıklarına olumsuz etkide bulunuyor.

EVCİL HAYVANLAR VE AKIL SAĞLIĞIMIZ: KİM HAKLI?

evcil hayvanlar ve akıl sağlığımız

Gördüğün gibi mevzu biraz karışık. Yine de, son iki yılın araştırmalarına baktığımızda çerçeve biraz daha netleşiyor. Son araştırmalara göre, 6000 kişiden 5400’ü patili dostunun veya evcil hayvanının akıl sağlığına doğrudan olumlu katkıda bulunduğunu ifade ediyor. Elbette burada pandeminin etkisi çok büyük. Böylesi zor zamanlarda yoldaşlık ve birbirinden güç alma gibi konular ciddi anlamda önem kazanıyor. İnsanlar yalnız hissetmedikçe, bu tarz felaketlerin altından daha rahat kalkabileceklerine inanıyorlar. Fakat ne olursa olsun, panikleyen ve evcil hayvanına fazla korumacı yaklaşan insanların sorunları devam ediyor. Nasıl mı?

Aşırı endişeli insanlar, pandemi yüzünden evcil hayvanının ihtiyaçlarını gideremediğine inanıyor. Mesela köpeğini daha az gezmeye çıkardığı için kendini kötü hissediyor. Ya da kedisi özel bir mamaya ihtiyaç duyuyor diyelim. Bu mamayı kolaylıkla bulamadığı için kendini suçlayarak akıl sağlığını olumsuz etkiliyor.

Uzun lafın kısası, evcil hayvanlar ve akıl sağlığımız konusu insanın kendisinde bitiyor. Eğer aşırı bağlanma gibi bir durum varsa, olumsuzluk kaçınılmaz hale geliyor. Şayet patili dostun veya evcil hayvanınla iyi ve sağlıklı bir bağ kurduysan, birbirinize iyi gelmeniz işten bile değil.

Şöyle bir araştırmayı daha seninle paylaşmıştık: 4 farklı kedi ebeveyni tipi var! Bunlardan bir tanesi de endişeli korumacı… Belki de yazımıza bir göz atmak istersin!

Paylaşan heymypet