Evcil Hayvan Startupları Dünya Çapında İlgi Görüyor!

Evcil hayvan startupları son zamanlarda dünya çapında büyük atılımlar gösteriyor. Bağlantılı olarak evcil hayvan endüstrisi de hızla büyüyor. Peki gelecekte startupları neler bekliyor?

evcil hayvan startupları
Paylaşın

Pandemi, evcil hayvan endüstrisini genel anlamda bambaşka bir boyuta çıkardı. Dünyanın her yerinde evcil hayvanlar ve onlarla ilgili ürünler veya hizmetler büyük bir rağbet görüyor. Bu trend beklenmedik şekilde ortaya çıkmadan önce hali hazırda belirli bir güce sahip bazı markalar da vardı. Mesela Chewy ya da Amazon’dan iş gören evcil hayvan maması satıcıları. Bu firmalar kendi yağlarında kavrulurken bir anda devasa bir talep patlamasıyla karşı karşıya kaldılar. Sonrası da bildiğimiz gibi, talebli karşıladıkça büyüdüler de büyüdüler. Örnek verelim, 2020’nin son çeyreğinde Chewy’nin gelirleri, tahminlerinden %50 daha fazla oldu. Benzer şekilde Barkbox isimli üyelik bazlı köpeğe özel ürünler hazırlayan bir marka, satışlarında yıl aşırı %72’lik bir artış yakaladı. Yani evcil hayvan startupları pandeminin dalgasında güzelce ayak uydurarak krizi fırsata çevirdi diyebiliriz sanki, ne dersin?

Peki tüm bunların sebebi ne? Bildiğin gibi, pandemi sürecinde insanların hayvan sahiplenme oranında önemli bir artış yaşandı. Bu sayede evcil dostlarımız daha fazla öncelik haline geldi. Onlarla yapılan her türlü aktivite daha da önem kazandı. Zaten hayvan sahibi olan insanlar da dostlarıyla daha fazla vakit geçirdi. Nihayetinde evcil dostlarımızla hem daha fazla, hem de daha yakın bağlar kurduk. Hal böyleyken endüstrinin böylesine güçlü bir atılım sergilemesi doğal değil mi?

Sonuçta evcil hayvan startupları da endüstrinin bir parçası olduğu için onlar da bu trendden faydalandı. Evcil hayvan sahiplerinin artışıyla endüstrinin eskiden revaçta olmayan çeşitli alanları da ön plana çıktı. Mesela evcil hayvan kuaförleri! Bu ve bunun gibi evcil hayvan startupları son yılda %30’luk bir ilerleme sergiledi.

hayvanları koruma kanunu

EVCİL HAYVAN STARTUPLARI TAM GAZ DEVAM!

Tüm bunlara evcil dostlarımızın ortalama 15-20 yıl yaşadığı gerçeğini de eklersek endüstri ve startupların geleceği parlak gözüküyor. Üstelik gözlemlediğimiz gelişmeler sayesinde hala yeni alanlar keşfediliyor ve fikirler havada uçuşmaya devam ediyor. Bakalım bu işin sonu nasıl olacak.