Çocuklar Evcil Hayvanları Sayesinde Hayatı Öğreniyor!

Çocuklar evcil hayvanları ile sıkı bir ilişki kurmaya meyilli. Kim derdi ki aralarındaki bu sıkı ilişki onlara ciddi anlamda fayda da sağlayacak? Araştırmalara göre çocuklu evlerin hemen hepsinde bir patili dostumuz olmalı…

çocuklar evcil hayvanları
Paylaşın

Patili dostlarımız bizim canlarımız. Onlara duyduğumuz sevgi zaten dillere destan. O şirin suratları, davranışları, koşulsuz sevgileri ve kendilerine has karakterleri… Tabi bu biraz da yetişkin insan perspektifi. Peki ya çocuklar? Miniklerimizin patili dostlarımızla ilişkisi ne alemde, biliyor musun? Hani dostlarımızı sevmemize yol açan onlarca sebep var ya, sana bir sebep daha sunmaya geldik. Araştırmalara göre çocuklar evcil hayvanları sayesinde hayatı öğreniyor ve daha güçlü bireyler haline geliyor. İşte sana iyi ki patili dostlarımız var demek için bal gibi bir sebep daha!

Avustralya Pediatrik Araştırma Kurumu bilim insanları, kıymetli bir araştırma yürüttü. 2-5 yaş aralığında ve evinde evcil hayvan olan çocukları, evcil hayvan olmayanlarla karşılaştırdılar. Sonuçlar oldukça netti. Evinde evcil hayvan olan çocuklar, patili dostları ile “erken sosyalleşme” şansı buldu. Bu sayede, daha özgüvenli ve sosyal sorunlara karşı daha çözüm odaklı bir bakış açısı geliştirdiler. Aynı zamanda patili dostları ile iletişim kurma çabalarından dolayı miniklerimiz, sorun çözme yeteneklerini artırdılar.

ÇOCUKLAR EVCİL HAYVANLARI İLE SORUMLULUK KAVRAMINI ÖĞRENİYOR

çocuklar evcil hayvanları

Araştırmayı yürüten Hayley Christian, “Bir önceki araştırmalarımız, evcil hayvanlarla 8-12 yaş aralığındaki çocukların ilişkisini konu alıyordu. O araştırmada patili dostlarımızla çocuklar arasındaki olumlu etkileşimi ortaya çıkarmıştık. Bu sefer, yaşı biraz daha küçültüp 2-5 aralığına odaklanmak istedik. Nitekim benzer bulguları bu yaş aralığında da kaydettik. Hatta, 2-5 yaş aralığı için evcil hayvanlar daha da önemli. Bunun birkaç sebebi var. Sosyal davranış alışkanlığı, özellikle bu yaş aralığında gelişiyor. Patili dostlarımızla vakit geçiren çocuklar sosyal ilişkilerde %30-40 oranında daha başarılı çünkü evcil hayvanları ile tabiri caizse ‘idman’ yapıyorlar.

Bir yandan da işin fiziksel boyutu var. Patili dostlarıyla oynarken egzersiz yapıyor ve daha sağlıklı bir yaşam sürüyor çocuklar. Son olarak, ebeveynlerinin teşviki ile çocuklar, patili dostunun yemeğini verme ya da onu gezdirme aktivitelerine katılmalı. Bu sayede, miniklerimiz diğer yaşıtlarına oranla %23 oranında daha fazla sorumluluk alır hale geliyor. Gelişimleri için bu, oldukça önemli bir adım” dedi.

Dememiz o ki, can dostlarımız biz yetişkinler için olduğu kadar, çocuklarımız için de adeta bir öğretmen görevi görüyor. Çocuklar evcil hayvanları ile haşır neşir oldukça, yaşamlarının ileriki safhaları için önemli adımlar atıyor. İyi ki patili dostlarımız varlar ve bizimle birlikteler.

Bu konuyla benzerlik gösteren ilginç bir araştırma da var. Araştırmaya göre çocuklar, evcil hayvanlarına ebeveynlerine olduklarından daha yakın! Bu yazımızdan detayları öğrenebilirsin.

Paylaşan heymypet