Çiş Kokusuyla Baş Etmek İçin Ev Yapımı Formüller

Köpeğin tuvaletini ısrarla bahçeye yapıyor ve geride bıraktığı çiş kokusu seni rahatsız mı ediyor? Aynı sorunu yaşamış kişiler olarak seni çok iyi anlıyoruz :( Kokunun giderilmesi sana imkansız gibi geliyor ama üzülme, birazdan sana bu sorunla baş etmenin birkaç yolunu anlatacağız. Üstelik önerilerimizin tamamı oldukça basit, zahmetsiz işlemler. Üstelik ev yapımı oldukları için hepsi de tamamen doğal!

TATLI SU

Köpek çişinin kokusuyla baş etmenin en basit yollarından biri kokunun geldiği alanı tatlı su ile koku hafifleyinceye dek yıkamaktır. Tatlı su, sadece kötü kokuyu yok etmekle kalmayıp aynı zamanda köpeğinin tuvaletini yapmak için sürekli bu alan kullanmasını da önler.

KARBONAT

Tatlı su pek de yaramıyor diye düşünüyorsan buna alternatif olarak karbonat kullanabilirsin. Karbonat, tıpkı ticari koku giderici ürünler gibi çalışır. Tek fark karbonatın gücü koku gidericilere göre biraz daha zayıftır ancak piyasadaki ürünlerin içindeki kimyasal miktarını düşündüğünde bu çok da şaşılacak bir durum değil.

Eğer bahçende keskin çiş kokusu belli bir noktadan kaynaklanıyorsa, buraya düzenli olarak bir miktar karbonat dökmelisin. Bu sayede hem idrar kokusunu azaltmış olursun hem de bu kokunun çevreye yayılmasını engellersin.

NARENCİYE

Son ev yapımı önerimiz ise narenciye kabukları. Narenciye yağı oldukça baskın ve güzel bir kokuya sahip olduğundan, çiş kokusunu bastırmana ve köpeğinin tuvaletini yaptığı noktayı yer edinmemesine yardımcı olacaktır. Narenciyenin sağlayacağı bir başka avantaj ise yine kokusu sayesinde kedilerin ya da diğer küçük hayvanların bahçene girmesini engellemektir. Tek yapmak gereken sıktığın limon, portakal gibi meyvelerin kabuklarını bahçende çiş kokan bölgelere yerleştirmek.

What do you think?

Paylaşan heymypet