Köpekler İçin Zararlı Ev Bitkileri

Evde kaldığımız şu günlerde doğaya duyduğumuz özlemi, evlerimizde yetiştirdiğimiz saksı bitkileriyle dindirmeye çalışıyoruz. Ev bitkileri bulundukları odaya parlaklık, renk ve karakter getiriyor olsa da, bazı türleri yedikleri takdirde köpekleriniz için zararlı olabilir.

Peki köpekler neden ev bitkilerini yer? Bazıları yeşil bitkileri yemenin köpeklerin yorulan midelerini sakinleştirmelerine yardımcı olduğuna inanırken, bazıları da beslenme eksikliklerini gidermeye çalıştığını düşünüyor. Bunların yanı sıra köpekler bitkileri çiğnemek ya da sallanan yapraklarla oynamak için de hep onların etrafında dolanabiliyorlar. Bu nedenle evdeki bitkilerle oynamayı kafasına koymuş bir köpeği oradan uzak tutman zor olabilir

Gelelim asıl konumuza… Instagram’da fotoğraflarını paylaştığında bol bol beğeni almanı sağlayabilecek bu spesifik türler neden zararlı? Bazı bitkiler Saponin, Sikasin ya da çözünmeyen kalsiyum oksalatlar gibi doğal kimyasal bileşikler içeriyor. Bu kimyasal bileşikler ishal, kusma, oral tahriş gibi köpeğinin tadını kaçıracak hoş olmayan reaksiyonlara neden olabiliyor. 

Evde yetiştirdiğin bitkileri seçerken köpeğin için güvenli türleri seçmek senin sorumluluğun. Bu yüzden senin için dostuna zararlı olabilecek iç mekan bitkilerini sıraladık. 

1- Sago Palmiyesi (Cycas Revoluta):

Bitkileri tanıyalım: Köpekler için zararlı ev bitkileri hangileridir?

Köpekler için en zehirli bitkilerden biridir. Yendiği takdirde karaciğer yetmezliğine ve muhtemelen ölüme neden olabilir. Söylememize bile gerek yok, bu bitkiyi köpeğinden uzak tut!

2- Fil Kulağı (Alocasia Polly):

Bitkileri tanıyalım: Köpekler için zararlı ev bitkileri hangileridir?

Ağız ve boğazda şişme ve yanmaya neden olabilir. Hemen tedavi edilmezse, köpeğinin dili nefes borusunu tıkayana kadar şişebilir!

3- Paşa Kılıcı (Sansevieria):

Bitkileri tanıyalım: Köpekler için zararlı ev bitkileri hangileridir?

Köpeğinin mide-bağırsak sistemi için bir tehdit oluşturabilir.  İshal ve kusma ile birlikte ciddi bir karın ağrısına neden olabilir.

4- Kalp Yapraklı Asma Devetabanı (Philodendron):

Bitkileri tanıyalım: Köpekler için zararlı ev bitkileri hangileridir?

Ağızda şişme, salya artışı ve kusmaya neden olur.

5- Gala Çiçeği (Calla Lily):

Ağız ve yemek borusu tahrişine neden olacak oksalat kristalleri içerir.

6- Aloe Vera:

Aloe, güneş yanıklarını tedavi etmek ve hidrasyonu artırmak için bizlerin favorisi olmasına rağmen, içinde bulunan Saponinler ishal, kusma, titreme ve uyuşukluğa neden olabilir.

Zararlı bitkilerden bahsetmişken, zararlı yiyeceklere de göz atmaya ne dersin? Köpeğinin yememesi gereken zararlı ve zehirli yiyecekleri bu yazıda bulabilirsin.

What do you think?

Paylaşan heymypet