Bir Köpeği Doğru Şekilde Sevme Konusunda Uzman Rehberi

Bilim yalan söylemez. Bir köpeği sevmek sağlığın için düpedüz iyidir. Mutlu bir köpeği okşarken kim kendini iyi hissetmez ki? Diğer birçokları gibi, bu mutlu anlardan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsan, “Köpekler nerede evcilleştirilmeyi sever?” Diye sorabilirsin. Yine de daha önemli bir soru, söz konusu yavrunun evcil hayvan olmak isteyip istemediğidir.

Paylaşın

Yavrunun insan dokunuşuyla sevgi için sinyal verdiğini varsayarsak, Wisdom Panel’deki DVM’den Annette Louviere, köpeğini sevmenin ikiniz arasında bir iletişim şekli olduğunu söylüyor.

Köpekler Evcil Hayvan Olmayı Sever Mi?

Louviere, tüm köpeklerin evcil hayvan olmayı sevmediğini söylüyor. Bir köpeğin uygulamalı sevgiden zevk alıp almayacağından emin değilsen, her zaman önce sahibine sorun. Ardından, kişi sana izin verse bile (çünkü herkes kendi köpeğini tam olarak okuyamaz), köpeğe uzanmadan önce bir dakikanı ayır ve şu işaretlere dikkat et:

-Kafayı eğmek veya uzaklaştırmak

-Dokunulmaktan uzağa eğilmek

-Yüzdeki gerginlik, çatılmış bir kaş gibi

-Dudak yalama

-Hırıltı

Bir köpek bu vücut dilinden herhangi birini gösteriyorsa, sana “lütfen bana dokunma” diyor.

Diğer yavrular evcil hayvan olmayı sever ve seni salyalı bir öpücükle ödüllendirebilir. Louviere, “Evcil hayvanın yalaması, bir zevk ve karşılıklı sevgi işareti olabilir,” diye açıklıyor. Bununla birlikte, bu, bir köpeğin dudaklarını yalamasının stres tepkisi ile kolayca karıştırılabilir. Yalamak, bir köpeğin sevilmekten zevk aldığının kesin bir işareti değildir. Şüphe duyduğunda, sevmeyi bırak.

Peki, neden bazı köpekler evcil hayvan olmayı sever? Sevme yavrular ve insanlar için “merhaba” gibi birbirleriyle iletişim kurmanın bir yoludur. Ancak bazı köpekler seni sadece koklamayı ve merhabalarında hiç dokunulmamayı tercih eder. Bununla birlikte, sevme gibi sevgi vermek ve almak, her iki taraf için de bir bağ kurma deneyimi olabilir. Köpeklerin uygun şekilde yapıldığında etkileşimden zevk almaları için birçok neden var.

 Bir Köpek Nasıl Doğru Şekilde Sevilir?

Güvenilir bir çene sevişi yapmadan önce, uygun bir giriş yapmalısın. Özellikle sen ve köpek yabancıysanız, evcil hayvan ebeveyninden izin almadan bir köpeğe asla dokunma ve besleme. Birbirini tanıyor olsan bile, yavrunun sana gelmesine ve etrafı koklamasına izin ver. Beden dili olumluysa (yumuşak gözler, hafifçe açık ağız ve kıpır kıpır görünen bir vücut), elinin yanında sallanmasına izin ver ve köpeğin elinin yanında durup durmadığına veya kıpırdayıp kıpırdamadığına bak. Eğer yaparlarsa, yavaşça sevmeye başlayabilirsin.

Köpek yanında duruyorsa ve birkaç kez elini koklamışsa, bu muhtemelen köpeğin daha fazla sevgiye açık olduğu anlamına gelir. Köpeklerin nerede ve nasıl sevilmeyi sevdiklerine dair bazı öneriler:

-Kulakları ovun ve kaşıyın. “Köpek kulakları sinirlerle iyi beslenir, bu yüzden nazik ovalamak ve kaşımak endorfinleri serbest bırakacak ve köpeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

-Boyun ve yaka altı gibi ulaşılması zor noktaları çizin.

-Boyun, göğüs ve sırt boyunca olduğu kadar çenenin altını da kaşıyın. Köpek kabul ederse, kuyruğun tabanına yakın alt sırt gibi başka alanlar sunabilir.

-Etkileşim sırasında köpeğin vücut dilini kontrol edin. Gevşek yüz kasları ve gevşemiş kulaklar keyif belirtileridir.

-Yavruya sevmenin devam etmesini isteyip istemediğine karar verme şansı vermek için periyodik olarak duraklayın.

-Köpeğin kasıklarından ve arka ucundan kaçının. Köpekler özel alanlarını koruyacaklardır.

-Doğrudan yüze, kuyruk boyunca, alt bacak ve ayaklardan sevmekten kaçının.

Bunlar genel kurallar olsa da, her yavru farklıdır. Bazıları belirli alanlarda diğerlerinden daha fazla sevilmeyi sever. Sana neyi beğendiklerini söyleyecekler. Sadece gözlerimizle dinlememiz gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

Paylaşan heymypet