Avustralya’da Kedilerin Sokakta Gezmesine İlginç Yasak

Herkesin aklında aynı soru: kedi dediğin sokakta gezmez mi yahu? Anlaşılan o ki Avustralya’da kedilerin biraz farklı davranmaları gerekiyor. Nitekim hükumet ilginç bir karara imza attı. Karar, kedi sahiplerini de bağlıyor.

Avustralya’da kedilerin sokakta gezmesi
Paylaşın

Kedi sahiplerinin dikkatine! Bundan sonra kedilerinizi dışarı bırakıyorsanız, sadece 24 saat dışarıda kalabilirler. Sonra tıpış tıpış evlerine! Bir gün hükumetin aldığı böyle ilginç bir karara uyanmak kedi sahiplerini nasıl hissettirdi acaba? Avustralya’da kedilerin sokakta geçirebileceği süre, 24 saat ile kısıtlandı. Sebebi ise çevresel duyarlılık.

Bu ilginç uygulama, ilk olarak Melbourne şehrinde yürürlüğe girecek. Belediye başkanı Lisa Cooper, “Özellikle sahipli kediler dışarıda gezerken başlarına gelmedik kalmıyor. Sık sık hastalık, sakatlık ve hatta ölüm riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. Aynı zamanda kediler sahiplerinin yanında kaldığında vahşi yaşamı da koruyoruz. Malum dışarıda dilediğince gezen sahipli kediler, vahşi yaşamın ekolojik dengesine darbe vuruyor. Bir de komşuların hayvanlarıyla yaşanan sorunlar var. Bunun önüne de geçmek istiyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Peki keyfince evlere girip çıkmaya alışmış, sokakta dilediğince gezen kedilere ne olacak? Yanıt: belediye bu kedileri toplayacak ve sahiplerine ceza kesilecek!

Bu durumdan rahatsız olan bazı kedi ebeveynleri, kendi aralarında imza toplayarak yasanın tekrar gözden geçmesini istedi. Kendilerini: “Bu meclis kararı uzun yıllardır bu düzene alışmış kedileri strese sokacak. Aynı zamanda dışarıda gezip tozmak kedilerimizin temel haklarından biri. Bırakalım da kediler bu çağda da şimdiye kadar nasıl yaşadılarsa öyle yaşasınlar. Yani sokaklarda gezerek ve hatta zaman zaman başka hayvanları avlayarak.” diyerek ifade ettiler.

AVUSTRALYA’DA KEDİLERİN KENDİLERİNE AİT HAKLARI TARTIŞILIYOR

Tabii tüm bu tartışmanın kızıştığı bir başka nokta ise kedilerin hayvan hakları. Sonuçta bu tarz bir karar, o hayvanların özgür iradesine müdahale etmek oluyor. Bu da patili dostlarımızı “eşya” veya “mal” olarak görmenin bir başka hali. Hayvanseverler ve kedi sahipleri, kedilerinin kendi kararlarını verebilmesi adına da mücadele ettiklerini söylediler. Bir bakıma haklı da gözüküyorlar. Sonuçta o hayvanın içgüdüsel davranışları ön planda olmalı, öyle değil mi?

Şehir meclisinin tüm eleştirilere yanıtı ise oldukça net ve düşündürücüydü. “Geçen sene düzenlediğimiz anketlerde vatandaşlarımızın %86’sı bu yasayı onayladı. Üstelik onaylayan insanların yarısı da kedi sahibiydi”. Bu açıklama durumu ne kadar meşru kılar biz emin olamadık. Meclis buna ek olarak özellikle evcil kedilerin şehir içerisinde işgalci bir tavır izlediğine dair araştırmalar da sundu. Patili dostlarımız sadece Avustrulya’da her yıl 2 milyara yakın hayvan avlıyor. İşlerinde bu hayvanların bazılarının soyunu tüketecek kadar da iyiler.

Yani Avustralya’da kedilerin geleceği biraz karmaşık gözüküyor. Açıkçası yasa karşıtı olan insanlar da, onaylayan insanlar da mantıklı açıklamalar yapıyor. Bakalım kedi dostlarımızın akıbeti ne olacak!

Bir de her hayvanseverin onayladığı ve keşke Türkiye’de de olsa dediğimiz yasalar var. Mesela New Hampshire meclisinin verdiği emsal niteliğindeki karar. O yasayı ele alan yazımıza da buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet