Arya Köpek Ya Sahipsiz Bir Sokak Köpeği Olsaydı?

Geçtiğimiz ay hepimizi derinden sarsan Arya Köpek’i ve başına gelenleri unutmak mümkün değil… Arya sahipliydi. Peki ya sahipsiz olsaydı?

arya köpek
Paylaşın

ARYA KÖPEĞİN HİKAYESİ

Merhaba Sevgili Okurlar,

Bu yazıda sizlere başka bir konu başlığı hakkında bilgi vermek niyetindeydim.Fakat beni ve ülkemizdeki bütün hayvan severleri ruhunun derinliklerine kadar etkileyen bu iğrenç olayı duyduktan sonra başka hiçbir konuyu yazmaya değer bulamadım. 22 Temmuz günü komşuların köpek çığlıkları duyup polise şikâyet etmesi üzerine olay yerine gelen polisler tarafından, V.U. isimli şahıs ve yanında tecavüz edilerek öldürülen ARYA isimli köpek bulunuyor. Mahkeme, hakkında ceza davası açılan V.U. ‘nun adli kontrolle serbest bırakılmasına karar veriyor.Daha sonra savcının karara itirazı sebebiyle şüpheli tutuklanıyor.

Böyle vicdansız böyle vahşi bir olayın şüphelisi nasıl oluyor da adli kontrolle serbest bırakılabiliyor diye hepinizin aklından geçtiğini biliyorum. Fakat burada mahkemeleri, hakimleri suçlamamak gerek. Suçlanacak biri varsa o da hakimlere elle tutulur, net, açık şekilde yazılmış yasa maddeleri vermeyenlerdir. Bir önceki yazımda sahipli hayvanın mal sayıldığını ve ceza kanunun sahipli hayvana şiddeti mala zarar verme hükümlerinden cezalandırdığından bahsetmiştim. Bu olayda da ARYA isimli köpeğin sahipli olması dolayısıyla kanundaki mala zarar verme hükümleri uygulama alanı bulacaktır.

ARYA SAHİPSİZ OLSAYDI NE OLURDU?

Peki ya ARYA, sahipli bir köpek olmasaydı? Ya ARYA sokak köpeği olsaydı? O zaman ne olacaktı? Ben size ne olacaktı söyleyeyim. Kabahatler Kanunu çerçevesinde bir para cezası verilip geçilecekti. Suçlu mahkemeye bile çıkarılmayacaktı. Yani kapalı alanda sigara içen ile sahipsiz hayvana tecavüz eden neredeyse aynı şekilde cezalandırılıyor.

Yasaların caydırıcı özelliği olmalı. Yasal korku toplum düzenini sağlamada önemli bir faktördür. Toplumun adalet duygusu bir yana bu insanlarla çocuğunu nasıl aynı sokağa mahalleye bırakır insan? Onu geçtim nasıl köpeğimi yürüyüşe salabilirim etrafta böyle insanlar ellerini kollarını sallayarak gezerken? Daha kötüsü sokaktaki binlerce sahipsiz can nasıl korunur? Acil olarak hayvana şiddet ve tecavüz gibi eylemlerin sahipli-sahipsiz farketmeden ceza kanunlarına dahil edilmesi gerekiyor. Umarım bu kadar üzüntü yeter de gereken değişiklikler yapılır. Doğayı ve tüm canlıları gözeten bir ülke olabilmemiz; toplumun bütün kesimlerine duyarlı olmamıza bağlı. İyi haftalar.

Sahipli hayvanların mal statüsünde oluşunu sorguladığımız Sahipli hayvan mal mıdır? başlıklı yazım için tıklayınız.

Paylaşan Av. Saadet Bahar SİVRİ

Avukatlık kariyerime başlamadan önce uzun yıllar Bursa’da belediye barınakları ile gönüllü olarak çalıştım.
Meslek hayatıma başladıktan sonra, mesleğimin de verdiği güçle birlikte hayvanların gördüğü eziyet ve hak ihlallerine dair çevremdeki davaları takip etmeye başladım ve Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonuna katıldım. Bir farklılık ve farkındalık yaratabilmek ve uzun yıllardır tutkulu olduğum bu konuda bilgi birikimimi ve sevgimi heymypet.com aracılığıyla aktarmaya devam ediyorum.