Alerji Sorunu Yaşayanlar İçin 23 Hipoalerjenik Köpek Türü

Alerjiler birçok kişinin hayatının bir parçası. Özellikle kedilere ve köpeklere karşı gelişmiş alerjiler dünyada ve ülkemizde oldukça yaygın. Ancak bu demek değil ki köpek alerjisi olanlar köpek sahiplenemez. American Kennel Club, “hipoalerjenik” yani alerji semptomlarını tetiklemeyen 23 köpek türünü sıraladı. Siz de hayatınızı bir patiliyle paylaşmak istiyor ancak alerjilerden korkuyorsanız listemize bir göz atmanızda fayda var…

Alerji yapmayan hipoalerjenik köpek türleri
Paylaşın

HİPOALERJENİK KÖPEK TÜRLERİ

Alerjisi olanlar için köpek türleri tavsiyemizle karşındayız. Aşağıda yer alan türler hipoalerjenik olmalarıyla köpek besleyebilmen için uygun olacaktır.

Peru İnka Orkidesi

Birçok üyesi tamamen tüysüz olan bu tür hipoalerjenik bir köpek arayanlar için iyi bir seçim. Bir tür tazı olan bu köpekler koşmaya uygun kaslı vücutlara sahipler.

Bolognese

İtalyan asıllı bolognese’ler yumuşak ve kabarık kürklere sahip olmakla birlikte tüylerini dökmezler. Tüylerini 2-2,5 santimetre civarında tıraş ettirebilirsin.

Barbet

Fransa köylerinden gelen bu köpeklerin yoğun kıvırcık kürkleri yüzmeye ve avlanmaya çok uygun. Sakin, akıllı ve dost canlısı olan barbet’lerin sık sık egzersize ihtiyacı var.

Lowchen

Almanca “küçük aslan” anlamına gelen lowchen cinsi köpekler, tüylerini dökmemeleri ve cesaretleriyle ünlüler.

İrlanda su spanyölü

Kızıl kahve kıvırcık kürkü ve ince uzun kuyruğuyla İrlanda su spanyölünün eğitimi kolaydır ama gün içinde bolca egzersize ihtiyacı vardır.

Alerjisi Olanlar İçin Köpek

Affenpinscher

Sahiplerinin “maymun köpek” adını taktığı affenpinscher, terrier benzer bir tür. Boyu ufak olsa da özgüveninden bir şey kaybetmeyen affenpinscher çok da sadık ve eğlenceli.

Bedlington terrier

Armut şeklindeki kafası, kambur sırtı, koyun postuna benzeyen kürkü ve tüysüz kulaklarıyla Bedlington terrier’i nerede görsen tanırsın. çok enerjik, sevimli ve eğlenceli olan bu köpekler koltukta tembellik yaparken de sana eşlik eder.

Xoloitzcuintli

Geçmişi Amerika kıtasının yerlilerinden Azteklere dayanan 3 bin yaşındaki Xoloitzcuintli’nin tanrıların köpeği olduğuna inanılıyordu. Hiç tüyü olmayan bu köpek alerjisi olanlar için çok uygun ama güneşe çıkarken krem sürmeyi unutma.

Amerikan tüysüz terrier’i

Lousiana asıllı meraklı, akıllı ve oyuncu türün bazıları tüysüz bazıları ise kürklü ama her şekilde hipoalerjenik.

Kerry mavi terrier’i

Bu güçlü terrier’lerin kürkleri açık mavi-griden antrasite kadar gidebiliyor. İrlanda asıllı olan Kerry’ler çalışkan köpekler olarak biliniyor.

Alerjisi Olanlar İçin Köpek

Afgan tazısı

Uzun ipeksi tüylerine kanmayın, bu tür alerji yapmıyor. Yine de uzun tüyleri nedeniyle sık sık yıkanmaları, fırçalanmaları ve kuaföre gitmeleri gerekiyor.

Lagotto Romagnolo

Kıvırcık ve su geçirmez kürküyle Lagotto Romagnolo, çok az tüy döktüğünden alerji sorunu yaşayanlara birebir. Bu köpeğin geçmişte İtalya’da trüf avında kullanıldığını da belirtelim.

Standart schnauzer

Sivri kulakları, çalı gibi kaşları ve soylu bıyıklarıyla çok sevimli görünen bu korkusuz köpekler aynı zamanda çok iyi birer dost ve bekçi olabiliyor.

Coton de tulear

“Madagaskar’ın kraliyet köpeği” diye bilinen coton de tulear’ın adı da pamuk gibi beyaz ve yumuşak kürkünden geliyor. Sempatik ve eğlenceli bir tür olan coton de tulear, sahibine çok sadık oluyor.

Tüysüz Çin köpeği

Diken diken saçları, tüylü çorapları ve pofuduk kuyruyla ilginç bir görünümü olan tüysüz Çin köpeğinin vücudu adından da anlayabileceğiniz gibi pürüzsüz olduğundan tüy dökme sorunu da yok.

Alerji yapmayan hipoalerjenik köpek türleri

Dev schnauzer

Standart schnauzer’ın daha güçlü kuvvetli kuzeni dev schnauzer da aynı özelliklere sahip: Cesur, akıllı ve sadık.

Yumuşak kürklü Wheaten terrier’i

Wheater terrier’inin tüyleri çok az dökülüyor ancak matlaşmasını önlemek için sürekli de bakım istiyor. Bu neşeli köpekler biraz inatçı olmakla birlikte neşeli karakterlere sahipler.

Portekiz su köpeği

En tanınmış üyeleri Obama ailesinin köpeği Bo ve Sunny olan Portekiz su köpekleri de alerji yapmayan türlerden.

Bichon frise

Şakacı, özgüvenli ve insan sever köpekler olan bichon frise’lerin beyaz hipoalerjenik kürkleri onlara doldurulmuş oyuncak görünümü kazandırıyor.

Maltese

Maltese boyundan büyük kürkü olan buna rağmen alerji sorunu çıkarmayan bir köpek. Ufak tefek görünümlerine karşın oldukça dayanıklı olduklarını da belirtelim.

Minyatür schnauzer

Schnauzer ailesinin en ufak üyesi olan minyatür schnauzer da iri kuzenleriyle benzer özellikler taşıyor: Neşeli ve dost canlısı bir mizaç ve az dökülen tüyleri ile beslemeye uygun, alerjisi olanlar için köpek türlerinden biri.

Yorkshire terrier’i

Bu minik terrier’lerin ayaklarını bile örten uzun tüyleri de alerji yapmayan cinsten. Viktorya döneminin yaygın türü olan Yorkshire terrier’ler şehirlerde yaşamak için çok uygun.

Kaniş

Kanişler hakkında biraz burnu havada olduklarına dair söylentilere inanma. Çok akıllı ve enerjik köpekler olan kanişlerin yumuşak, kabarık kürkleri alerjini de tetiklemiyor.

Hipoalerjenik köpekleri öğrendin. Peki ya eğitimi zor köpekler? Daha sonra da köpekler hakkında hiç bilmediğin 10 şaşırtıcı gerçekle tanışmaya ne dersin?

Paylaşan heymypet