Akvaryum Stoklama Yönergeleri

Hemen hemen her balık sahibi akvaryumlarına bakar ve oraya kaç tane balık konabileceğini merak eder. Sonuç olarak, birçok akvaryum sahibi, bazen feci bir sonuçla, farkında olmadan tanklarını aşırı doldurur. Peki bir balık sahibi ne kadar balık tutabileceğini nasıl bilebilir? Güvenli stoklama seviyelerini hesaplamak için çeşitli yöntemlerin yanı sıra dikkate alınması gereken bazı faktörler vardır. Gelin birlikte akvaryum stoklama yönergelerine bakalım!

Paylaşın

Galon Başına Bir İnç

Bir tank stoklamak için en yaygın olarak bilinen kural, bir veya iki galon su kuralı başına bir inç balıktır. Bu tür bir hesaplama kaba bir tahmin olarak çalışsa da, hata için bolca yer bırakır. Kural, modern filtreleme sistemlerini, canlı bitkilere/uygun aydınlatmaya sahip olup olmadığını ve sadece ne tür balık tutmak istediğini dikkate almaz. İnsanlar gibi balıkların hepsi aynı boy ve şekilde değildir. On galonluk bir tankı on inç ince şekilli Zebra Danios ile stoklamak, on inç tam gövdeli Japon Balığı ile stoklamakla aynı şey değildir. Daha büyük gövdeli balıklar çok daha fazla atık oluşturur. Bu nedenle daha fazla su hacmi gerektirir.

Balıkların da yüzmek için alana ihtiyacı vardır. Hatta bazılarının diğerlerinden daha fazla yüzmek için alana ihtiyacı vardır. Rakamlar kağıt üzerinde iyi görünse de, gerçekte tank, balığın normal şekilde hareket etmesi için çok küçük olur. Bu, özellikle aktif türler için geçerlidir.

Ayrıca, balıklar eve ilk getirildiğinde genellikle tam olarak büyümezler. Bugün neredeyse bir inç uzunluğunda olan sevimli küçük yayın balığı, büyüdüğünde yarım ayak boyutuna ulaşabilir. Tank stoklama hesaplamasında balığın gerçek yetişkin boyutunun kullanılması gerekir. Bununla birlikte, birçok sahip, balıklarının kaç yaşında olduğu veya ne kadar büyüyeceği hakkında hiçbir fikre sahip değildir. Herhangi bir balık satın almadan önce, gerçek yetişkin boyutunu belirlemek için her zaman söz konusu balığı araştır. Pek çok evcil hayvan dükkanının tanklarında, balığın yetişkin boyutu ve başka hangi balık türleriyle barınacakları da dahil olmak üzere balıklar hakkında bilgi içeren tabelalar bulunur.

Hata için başka bir yer, tankın boyutunun, tuttuğu galon su sayısına eşdeğer olduğunu varsaymaktır. Çakıl, kayalar, bitkiler ve çeşitli süslemelerle dolu on galonluk bir tank on galon su tutmaz. Gerçekte, su hacmi genellikle tankın boyutundan yüzde on ila on beş daha azdır.

Galon başına bir inç balık kuralı makul bir kıstas olsa da, kusurları vardır. Japon balığı ve çiklit gibi büyük gövdeli balıklarda güvende olmak için, iki galon suya bir inç balık daha güvenli bir kuraldır.

Yüzey Alanı

Suyun yüzey alanı ne kadar büyük olursa, oksijen değişimi o kadar büyük olur. Bu da daha fazla balığı besler. Bu nedenle, suyun yüzey alanı, bir akvaryumda kaç balığın tutulacağını doğrudan etkiler. Uzun ve ince bir tank, kısa ve geniş bir tankla aynı sayıda galon tutulur. Ancak çok farklı yüzey alanlarına sahiptir.

Yüzey alanı kuralı kullanılarak tanklar arasındaki şekil farkı dikkate alınır. Yüzey alanı, tankın genişliği ile uzunluğunun çarpılmasıyla hesaplanır. Su yüzey alanı kuralına göre, tank her on iki inç kare yüzey alanı için bir inç balıkla stoklanabilir.

Ancak bu hesaplama, bir inç kuralıyla aynı kusurların çoğuna sahiptir. Örneğin, balıkların nispeten ince gövdeli olduğunu varsaymak için tasarlandı, ki bu her zaman böyle değildir. Tankta geniş gövdeli balıklar tutuluyorsa, hesaplama her yirmi inç yüzey alanı için bir inç balık olarak değiştirilmelidir.

Bir inç kuralı gibi, yüzey alanı kuralı da mükemmel değildir. Birincil avantajı, alışılmadık şekilli akvaryumları hesaba katmasıdır.

Lehte Ve Aleyhte Olanlar

Normal durumlar için genel bir ölçüt olarak, bir inç kuralı yeterince çalışır ve hesaplanması çok kolaydır. Kullanıyorsan, her zaman net galon su kullan ve balığın şeklinin yanı sıra yetişkin boyutunu da dikkate al. Akvaryum standart olmayan bir boyuttaysa, yüzey alanı kuralı standart bir inç kuralından daha iyi çalışacaktır. Her iki durumda da, her zaman önce ödevini yap. Sınırı aşmak yerine sınırın altına inme konusunda hata yap.

Tankın tamamını aynı anda stoklama. Akvaryuma bir seferde toplam balık hacminin yüzde 25’inden fazlası verilmemelidir. Toksik olan balık atıkları, faydalı bakteri kolonileri tarafından elimine edilir. Bu bakteri kolonilerinin biyolojik yükteki değişikliklere uyum sağlamak için zamana ihtiyacı var. Her seferinde birkaç balık ekleyerek, bakteri kolonilerinin büyümek ve balık atıklarının ürettiği toksinlerle ilgilenmek için yeterli zamanı olur.

Filtreleme Konuları

Son olarak, akvaryumunun kaç balığı destekleyeceği konusunda filtrelemenin de büyük bir rol oynadığını unutma. Filtren, her saat filtreden tanktaki toplam su hacminin dört katı geçmelidir. Bu, 10 galonluk bir tankın en az saatte 40 galonluk bir filtre gerektirdiği anlamına gelir. Şüphen varsa, suyunu aşırı filtreleme tehlikesi olmadığından daha yükseğe çık.

Paylaşan heymypet