Agresif, Korkmuş veya Utangaç Köpek Nasıl Sakinleştirilir?

Her köpek sürekli olarak neşeli olamayabiliyor. Hele ki travmatik şeylerle başa çıkmak zorunda kaldılarsa. O yüzden duygusal olarak olumsuz bir noktada olan köpeklere nasıl yaklaşmalıyız? Onları daha da rahatsız etmemek için neler yapabiliriz?

köpeklerin agresif davranışları
Dog Jack Russell Terrier grins in response to the threat from the man.
Paylaşın

Keşke her köpeğe yaklaşmak, en yakın dostumuza yaklaşmak kadar kolay olsaydı. Fakat bazı köpekler iyi ebeveynlere sahip değil. Ya da sokakta diğer köpekler veya insanlar tarafından kötü muameleye maruz kalıyorlar. Bu durumda agresif, korkmuş veya utangaç köpeklere nasıl yaklaşılır ve nasıl sakinleştirilir bunu da öğrenmeliyiz. Öbür türlü kötü muamele görmüş bir köpeği istemeden sinirlendirebiliriz. Ya da korkmasına neden olabiliriz. Her şekilde, sonuç pek de olumlu olmayacak. O zaman elden ne gelir gelin bakalım.

Öncelikle onların beden dilini iyi okumak gerek. Eğer kuyruğu bacaklarının arasındaysa, ve gözlerini kaçırıyorsa dostumuz muhtemelen korkmuş bir halde. Bu noktada köpeği tanımıyorsan ve uzaklaşma fırsatın varsa kullanmak en iyisi olur. Fakat mecbursan ve bu köpeğe nasıl yaklaşılır bilmiyorsan, ilk yapman gereken şey şu: Köpeğin başında dikilme! Zaten onun iki katı bir cüsseye sahipsin ve köpek korku içinde. Ona yaklaşan iri bedenden daha çok ürkmesine sebep olacak. Bununla bağlantılı olarak hafifçe eğil ve köpeğin seviyesine in. Patili dostumuz senin bir tehdit olmadığını daha rahat anlar böylece.

Bedenini hafifçe yana çevirmek de faydalı olacak. Nitekim biz insanlar için yüz yüze durmak doğal olanken, köpeklerde durum biraz farklı. Onlar direkt olarak karşılarında durduğunda bir meydan okuma olarak yorumlayabilirler bedenini. O yüzden biraz yana doğru dönebilirsin.

köpekler kavga

DUYGUSAL OLARAK UYARILMIŞ KÖPEKLERE NASIL YAKLAŞILIR?

İnsanlar göz temasını olumlu olarak kabul ederken, bu durum köpekler için biraz farklı. Özellikle duygusal olarak uyarılmış bir köpek direkt göz temasını saldırganlık olarak yorumlar. Bu yüzden en iyisi gözlerini kaçırmak. Aynı zamanda sesini neşeli bir tonda ve tiz bir şekilde kullansan iyi olur. Bazen patili dostlarımız pes sesleri de tehdit olarak algılar.

Son tavsiyemiz ise pozitif yaklaşmak ve bu işin olmazsa olmazı tabi ki. Patili dostlarımızın hisleri çok kuvvetli. O yüzden gerginsen bunu hemen hissedebilirler. Kendini mümkün mertebe rahat ettir. Böylelikle köpek de yumuşayacaktır. Bu tabi ki ipleri tamamen suya indir anlamına gelmiyor. Hala tetikte kalabilirsin fakat bedenini kasma. Korku ve stres yansıtırsan yangına körükle gitmiş olursun.

Her şeyi bir kenara koyalım ve şunu da unutmayalım: Köpeklerin de fobileri var ve bu çok doğal bir durum! Bundan dolayı onların da canlı olduğunu unutmamak en önemli nokta aslında. Korku içindeki köpeklere nasıl yaklaşılır diye düşünerek hareket etmek en iyisi. Bir de empati yapmak tabi ki. Bunun için de köpeklerde sık sık görülen fobilere dair bilgi edinmeni öneririz. Bu konudaki yazımıza buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet